Krakowski Zakrzówek cudem Polski - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 18 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Irena, Stanisław, Józef
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Krakowski Zakrzówek zdobył tytuł jednego z nowych 7 cudów Polski w plebiscycie ogłoszonym przez miesięcznik National Geographic Traveler. Wyniki plebiscytu są dostępne na stronie: www.7cudow.national-geographic.pl.

Krakowski Zakrzówek rywalizował o tytuł z piętnastoma innymi miejscami wybranych przez redakcję National Geographic Traveler. Czytamy o nim m.in. że to białe skały, wysokie nawet na kilkadziesiąt metrów. Dwa zbiorniki łączy wąziutki przesmyk. W obu nie tylko można nurkować (baza Kraken), ale warto to zrobić, bo woda jest bardzo czysta. Zakrzówek był jedynym miejscem z Małopolski nominowanym w plebiscycie.

Siedem nowych cudów Polski w 2014 roku to: OFF Piotrowska, Suwalski Park Krajobrazowy, Zakrzówek, Tężnie Solankowe, Brama Poznania, Klasztor Cystersów, Muzeum Państwa Krzyżackiego. Plebiscyt „7 nowych cudów Polski" zorganizowany został po raz czwarty. Głosowanie zakończyło się 26 września 2014 r. w sumie oddano 115 325 głosów. Przypomnijmy, że zbiornik wodny na Zakrzówku i tereny do niego bezpośrednio przylegające są kompleksowo chronione przez dwa plany miejscowe: „Park Zakrzówek" oraz „Zakrzówek Zielna". Uchwalając te plany miasto zabezpieczyło olbrzymie rezerwuary zieleni, na których nie może powstać żadna zabudowa. Plany te umożliwią wykorzystanie ponad 59 hektarów dla wszystkich mieszkańców na cele rekreacyjne, wypoczynkowe i sportowe, przy pełnym poszanowaniu walorów przyrodniczych i widokowych. Jeziora i tereny wokół nich tylko w niespełna połowie są własnością miasta. Gmina chce pozyskać cały ten teren, by w przyszłości go urządzić i w bezpiecznym kształcie udostępnić mieszkańcom. Miasto prowadzi w tym celu rozmowy z właścicielem.

źródło: http://krakow.pl/

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone