Telefon ciągle Ci dzwoni i przeszkadza podczas prowadzenia szkolenia, wykładu lub spotkania biznesowego?
Bądź pewny, że każdy skierowany do Ciebie telefon zostanie odebrany dzięki nowej aplikacji firmy Jużłacze.pl. Jest to swego rodzaju osobista sekretarka i możesz z niej korzystać wtedy, gdy nie chcesz lub nie możesz odebrać telefonu. Twoja osobista Asystentka poprowadzi rozmowę za Ciebie, a jej treść bezzwłocznie zostanie do Ciebie przesłana na e-mail lub sms.
Dzięki takiemu rozwiązaniu korzystanie z usługi osobistej asystentki jest bardzo wygodne i nie zajmuje dużo czasu. Można ją bezpłatnie ściągnąć na smartfona oraz tablet.
Dzięki mobilnej aplikacji, użytkownik może w każdej chwili zdecydować, kiedy rozmowy mają być przekierowywane do biura Jużłacze.pl. Osobista asystentka zajmie się połączeniami przychodzącymi w wyznaczonym przez Ciebie czasie. Za pomocą aplikacji można także kontrolować połączenia, które pojawiały się podczas wyłączonego telefonu, czy też braku zasięgu. Opcja "historia połączeń" pokazuje szczegóły wszystkich połączeń odebranych przez "osobiste asystentki".
Zarządzanie projektami programistycznymi, techniczne aspekty wdrażania beaconów, tworzenie assetów graficznych do gier komputerowych i trendy technologii VoIO to tylko część zagadnień omówionych podczas Dnia Nowych Technologii, który odbył się 15 stycznia w WSIiZ.
Uczelnia zaprosiła na warsztaty wysokiej klasy specjalistów. Byli to m.in. przedstawiciele Witchcraft Studios, Pilkington Automotive Poland, Sintra Consulting Poland, CI Games Team Rzeszów i Cisco Systems Poland.
Beacony - przyszłość Internetu
Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty „Techniczne aspekty wdrażania beaconów”, które poprowadził przedstawiciel firmy Witchcraft Studios Sp. z o.o. Beacon to urządzenie komunikujące się ze smartfonem przez bluetooth. Mogą wysyłać określone komunikaty lub aktywować rozmaite funkcje w telefonach. Urządzenie może działać na niskim poziomie baterii przez bardzo długi okres czasu, nawet kilka lat. Studenci uczyli się, jak wdrażać tę technologię w praktyce.
Wiele praktycznych wskazówek zdobyli słuchacze prezentacji „Systemy IT w produkcji z wykorzystaniem programu SAP”, którą przedstawili Kinga Maćkowska, specjalista ds. rekrutacji i szkoleń oraz Piotr Pierzchała, kierownik zespołu SAP Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o.
Technologie przyszłości
Michele Barbagli, Andrea Grassi z firmy Sintra Consulting Poland uczyli studentów zaawansowanych technik programowania i zarządzania projektami programistycznymi. Warsztat ten cieszył się największym zainteresowaniem. Włoska firma informatyczna wchodząca na polski rynek zatrudniła kilku studentów i absolwentów WSIiZ.
- Wprowadzając Sintra Consulting na polski rynek i budując zespół programistów i web design, mieliśmy przyjemność zatrudnić jako pierwszych absolwentów WSIiZ. To pracownicy zaangażowani, chętni do nauki i rozwoju, a także umiejętnie zarządzający własnym czasem. Dążymy do powiększania zespołu w Polsce i widzimy duży potencjał we współpracy z WSIiZ. Mamy nadzieję, że rozwój firmy i jej sukces na polskim i międzynarodowym rynku będzie ściśle powiązany z utalentowanymi absolwentami WSIiZ, którzy staną się jednym z czynników gwarantujących sukces – mówi Bartosz Kaluga, Country Manager Sintra Consulting Srl.
W prezentacji „Tworzenie assetów graficznych na potrzeby gier komputerowych” Paweł Dziągwa z firmy CI Games (partner kierunku informatyka) przekonywał, że nauka na specjalności związanej z grami to dobre rozwiązanie na kształtowanie ścieżki zawodowej. Wystąpienie było okazją do przekazania informacji o rozpoczęciu rekrutacji na studia II stopnia na informatyce, gdzie można wybrać specjalność grafika w rozrywce cyfrowej.
Dostaną pracę w CISCO
Dzień Nowych Technologii był też okazją do zaprezentowania uczestnikom możliwości zatrudnienia w firmie Cisco Systems Poland Sp. z o. o. Po prezentacji przeprowadzonej przez pracownika firmy, absolwenta WSIiZ, Andrii Kerez’a - „Voice over IP – trendy technologii VoIP” - odbyło się spotkanie rekrutacyjne Cisco. Wielu studentów złożyło dokumenty aplikacyjne.
Podczas Dnia Nowych Technologii studenci nie tylko się uczyli. – Dzięki naszym studentom ze startupu CERVI, członkom Koła Naukowego Nowych Technologii Programistycznych, zorganizowaliśmy strefę rozrywki – był pokaz dronów, można było sterować robotem przy pomocy kinect i zagrać na symulatorze dronów – mówi Barbara Leśniak, Kierownik Biura Karier WSIiZ, które zorganizowało Dzień Nowych Technologii.
Wykorzystać technologię
Rzeszów jesienią wprowadzi strefę płatnego parkowania. Na otwartej przestrzeni trudno jest wprowadzić system elektroniczny, jaki znamy z parkingów przy galeriach handlowych, które wskazują wolne miejsce do zaparkowania. Zważywszy na maksymalny zasięg beacona (czytaj niżej), ciekawym zastosowaniem byłoby powiadamianie o lokalizacji wolnych miejsc i precyzyjne kierowanie do parkomatu wraz z informacją o cenie parkingu – wyjaśnia Waldemar Bieniek z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie - laureat konkursu na praktyczne zastosowanie beaconów.
Takie rozwiązanie ogranicza kluczenie po mieście autem w poszukiwaniu wolnego miejsca. Beacon wymusi odtworzenie informacji dźwiękowej o miejscach parkingowych i o fakcie, że wjechaliśmy w strefę płatnego parkowania. Poza wskazaniem miejsca do zaparkowania beacony powiadomią kierowcę, że wjechał do strefy A i grozi to mandatem. Komunikaty będą też ostrzegać kierowców w miejscach wyjątkowo niebezpiecznych.
Beacony mogą być użyteczne nie tylko dla kierowców. Mogą powiadamiać rowerzystów o miejscach do pozostawiania rowerów, a pieszych o lokalizacji wypożyczalni rowerów wraz z cennikiem. Na przystankach autobusowych miasto może też przekazywać mieszkańcom bieżące aktualności – podkreśla laureat Waldemar Bieniek.
Beacony - co to takiego?
Beacony to niewielkie nadajniki, mikrokomputery, wykorzystujące technologię Bluetooth Low Energy do komunikowania się ze smartfonem. Urządzenia umożliwiają precyzyjną lokalizację tam, gdzie np. GPS nie byłby wystarczająco dokładny lub po prostu nie miał zasięgu – np. wewnątrz pomieszczeń. Czujniki, które mogą być umieszczone w dowolnym miejscu, obok drzwi wejściowych, w komunikacji i przestrzeni miejskiej, zaczynają nadawać drobne sygnały radiowe odbierane i interpretowane przez kompatybilną aplikację na smartfonie, która może je odpowiednio „odczytać”. Kiedy znajdziemy się w ich pobliżu, mogą wysyłać komunikaty lub aktywować rozmaite funkcje w używanym telefonie.
O beaconach mówi się w kontekście spersonalizowanych ofert i promocji, działań typu powitanie klientów w sklepie, wyświetlanie kuponów lub pomoc w nawigacji. Przyszłością nadajników są „inteligentne miasta”. Beacony staną się użyteczną technologią, która ułatwi życie. Cieszy fakt, że w tworzeniu tych nowych rozwiązań uczestniczą studenci WSIiZ i innych uczelni.
Podopieczni Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student, to ewenement na skalę całej uczelni. Wszystkie ruchy jakie wykonują w sferze projektowej oraz organizacyjnej, to ich autorskie pomysły. Sami decydują o wykorzystywanych technologiach, pozyskują środki finansowe niezbędne do prowadzenia dalszych badań, dbają o swój wizerunek, edukują swoich młodszych kolegów oraz rekrutują nowych członków organizacji - tworzą własną, profesjonalną markę – komentuje mgr inż. Piotr Strojny, Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student Politechniki Rzeszowskiej.
Grand Prix Formula Student – to prestiżowe zawody w których startują największe uczelnie techniczne z całego świata, dlatego aby nie stać w cieniu najlepszych, każdy układ musi pracować perfekcyjnie. Prace rozpoczęły się od stworzenia wirtualnego modelu pojazdu, który posłużył do wykonania pierwszych makiet z wykorzystaniem technologii druku 3D. Aktualnie trwają ostatnie prace nad układem kierowniczym oraz sterowaniem jednostki napędowej. W ubiegłym miesiącu, pierwszy raz uruchomiono w bolidzie silnik. Członkowie PRz Racing Team mówią o tym z odczuwalną satysfakcją, ponieważ jest to dla nich zwiastun zbliżających się testów torowych.
Jesteśmy bardzo szczęśliwi, widząc jak to wszystko się rozwija. Już teraz do naszego zespołu dołączają świeżo upieczeni studenci, firmy same zwracają się do nas z ofertami współpracy oraz zatrudnienia, ale teraz całym naszym życiem jest ten projekt. Robimy to, co lubimy. Tworzymy zgraną ekipę o której członkach jeszcze nie raz będzie głośno w branży motoryzacyjnej – Bartosz Zborowski, Prezes Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student Politechniki Rzeszowskiej.
Głośno jest już teraz – w ubiegłym tygodniu ogłoszone zostały wyniki konkursu Nescafe Creators Academy, gdzie o pulę 100 000 zł konkurowało kilkadziesiąt projektów. Do finały trafiły 4 świetne pomysły, w tym aż dwie drużyny reprezentowały rzeszowskie uczelnie. 41% wszystkich głosów zebrał właśnie zespół PRz Racing Team, dzięki czemu studenci Politechniki Rzeszowskiej uzyskali środki finansowe niezbędne do kontynuowania prac.
Długa droga od pustej kartki papieru do pierwszego startu w zawodach będzie mieć swe zwieńczenie podczas przyszłorocznego sezonu GP Formula Student.
rzeszow.pl
Strona 1 z 4