Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Telefony komórkowe w ciągu ostatnich parunastu lat przeszły ogromną przemianę. Stały się nieodłącznym towarzyszem naszego życia. Niestety, za wzrostem wydajności i użyteczności nie poszła większa odporność na uszkodzenia. Jak się ubezpieczyć?

 

Upuszczony telefon zwykle oznacza kłopoty. Współczesne konstrukcje są niezwykle podatne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Powodem takiego stanu rzeczy jest droga, jaką wybrał rynek - podążanie za coraz cieńszym i bardziej smukłym wyglądem kosztuje utratę wytrzymałości. Architekci kolejnych konstrukcji wykorzystują coraz więcej kruchych materiałów, takich jak szkło, w celu poprawy designu i jakości wykonania. Niestety, tego typu działania powodują, że nawet niegroźne uderzenie czy upuszczenie może nas kosztować parę tysięcy złotych. Sprawdźmy w jaki sposób zabezpieczyć naszego smartfona przed wypadkami losowymi oraz kradzieżą, która również stanowi część różnego rodzaju zagrożeń.

 

Ubezpieczamy telefon przed zniszczeniem i kradzieżą

Ubezpieczenie telefonu jest niezwykle proste. Na naszym rynku istnieją liczne towarzystwa ubezpieczeniowe. W ich ofercie najdziemy wiele interesujących form zabezpieczenia naszego smartfona. Więcej informacji można znaleźć na ich stronach internetowych oraz infolinii. Jednak największym zainteresowaniem cieszą się oferty samych operatorów. Zarówno Orange, Play, Plus, jak i T-Mobile umożliwiają zabezpieczenie naszego nowo zakupionego telefonu komórkowego na wypadek różnego rodzaju wypadków losowych: upuszczenia, zalania, zniszczenia bądź kradzieży. Z pewnością większość z nas miała do czynienia z upadkiem lub choćby narażeniem smartfona na zniszczenie. Aby uniknąć emocji towarzyszących podnoszeniu upuszczonej słuchawki (stłukł się? działa?), warto wydać parę złotych miesięcznie - opłata najczęściej doliczana jest do naszego obecnego zobowiązania wobec operatora. Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy nasz smartfon “jest po co” ubezpieczać. Dlaczego? Jeśli posiadacie dość leciwą konstrukcję, lub urządzenie z niskiej i średniej półki cenowej, jego naprawa nie będzie zbyt kosztowna, a co za tym idzie dodawanie kolejnych złotówek do naszego abonamentu stanie się zbędnym wydatkiem. Pułapem, od którego warto zainteresować się jakąkolwiek formą ubezpieczenia, jest około 700 złotych. Przeanalizujmy oferty poszczególnych operatorów.

 

Ubezpieczenie u operatora - sprawdzamy oferty

Pod uwagę wzięliśmy czterech największych usługodawców w naszym kraju . Orange, Play, Plus oraz T-Mobile. Na początek przyjrzyjmy się, co ma do zaoferowania Plus. Sieć Zygmunta Solorza-Żaka oferuje ubezpieczenie telefonu w zależności od jego faktycznej ceny rynkowej. Najtańsze zabezpieczenie będzie nas kosztować 8,99 złotego miesięcznie. Jeśli wydaliście na smartfona ponad 1000 złotych, wtedy opłata wzrośnie do 18,99 złotego miesięcznie. Konkurencyjny Play uzupełnia swoje abonamenty trzema pakietami, różniącymi się wartością smartfona. Najmniej zapłacą posiadacze telefonów do 900 złotych - 9,99 złotego miesięcznie - a największą opłatę pociągnie za sobą posiadanie smartfona za ponad 1500 złotych - aż 24,99 złotego więcej na rachunku. Pomarańczowy Operator, czyli Orange, również ma trzy pakiety: Nowy Bezpieczny Telefon Standard, Nowy Bezpieczny Telefon Komfort oraz Nowy Bezpieczny Telefon Premium. Ich cena wynosi od 7,99 do 18,99 złotego miesięcznie. Uwaga - wkład własny wynosi 49 złotych.

 

Zdecydowanie odróżnia się T-Mobile. Ubezpieczenie u tego niemieckiego usługodawcy zależne jest od... taryfy. Najmniej zapłacą posiadacze MIX25 - jedynie 5 dodatkowych złotych do abonamentu - a najdroższa opłata czeka, nomen omen, właścicieli ultradrogiego Jump XXL - dodatkowe 24,99 złotego robi różnicę.

 

Według różnego rodzaju porównywarek telefonów komórkowych (m.in. https://komorkomat.pl/telefony/ za najdroższego smartfona zapłacimy nawet 4500 złotych. Przy wyborze tak drogiego urządzenia warto sięgnąć po ubezpieczenie. Zagwarantuje nam to spokój ducha w przypadku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności i pozwoli na (choćby częściowe) odzyskanie poniesionych nakładów finansowych. Warto się ubezpieczać!

 

Autot: Tadeusz Tront