Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Gry komputerowe towarzyszą nam już od dziesięcioleci. Najpierw były głównie salony gier z automatami, później pojawiły się pierwsze konsole, komputery PC i laptopy, aż nastała era szybkiego internetu, dzięki któremu możliwe jest płynne granie online nawet w skomplikowane gry za pomocą przeglądarki internetowej. Z czasem gry zyskują także na jakości i realności. Mogliśmy obserwować ewolucję od gier niskiej rozdzielczości, gdzie wszystko było „kwadratowe” do współcześnie rozwijanych realistycznych gier wideo tworzonych z wykorzystaniem aktorów i coraz popularniejszych gier w wirtualnej rzeczywistości.

Największą fascynacją gry cieszą się wśród młodych ludzi. O ile w przypadku młodzieży można mówić raczej o funkcji rozrywkowej gier, o tyle gry dedykowane dla mniejszych dzieci, jak np. oferowane przez serwis Grydladzieci.pl mogą pełnić funkcję edukacyjną. Dzięki takiej zabawie dziecko rozwija swoje zmysły i umiejętności manualne, jednocześnie ucząc się obsługi urządzeń i poznając nowe rzeczy. Nasza pociecha może wcielić się np. w kierowcę autobusu, kucharza czy fryzjera. Takie gry dzięki, np. smartfonowi czy tabletowi, mogą umilić dziecku czas spędzany w podróży czy wręcz zająć dziecko, by nie nudziło się. Wszak brak zajęcia jest dla dziecka jednyą z najgorszych rzeczy.

W mediach wiele mówi się o negatywnym wpływie gier komputerowych na dzieci i ich psychikę. Jednak wszystko zależy od wykorzystania gier i ich dopasowania do wieku, zainteresowań i typu gier. Wskazany jest również umiar, by gry były jednym z wielu zajęć dziecka, nie głównym, któremu w przyszłości będzie chciało poświęcać cały wolny czas.

Mądre wykorzystanie narzędzia jakim są gry komputerowe, np. w przeglądarce internetowej może sprawić, że nasze dziecko nauczy się nowych słów, języka obcego, nowych czynności, a przy niesprzyjającej pogodzie czy podróży może być także dobrym sposobem na wspólne spędzenie czasu i zabawę.

 

SM