Poznański „Bałtyk” powstanie m.in. dzięki pożyczce z inicjatywy JESSICA - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 18 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Irena, Stanisław, Józef
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego uczestniczył w uroczystości podpisania umowy finansowania Projektu Miejskiego w ramach inicjatywy JESSICA pn. Budowa budynku biurowo-handlowo-usługowego „Bałtyk” w Poznaniu wraz z rewitalizacją terenu i zagospodarowaniem ogólnodostępnej przestrzeni publicznej. Wydarzenie miało miejsce 27 czerwca 2014 roku w Concordia Design w Poznaniu.

Marszałek podkreślił, że inwestycja, która ma nastąpić jest intersująca architektonicznie, a projekt prezentuje się obiecująco. "Jestem bardzo zadowolony, że JESSICA będzie miała w nim swoją cegiełkę, a to oznacza m.in., że Wielkopolska dobrze wykorzystała fundusze z minionej perspektywy finansowej".

Głównym celem projektu, jak podaje inwestor SOPHIA Spółka z o.o, jest zagospodarowanie nieużytkowanego terenu dawnego kina Bałtyk, znajdującego się w centrum Poznania (ul. Roosevelta 22 i przekształcenie go w atrakcyjną przestrzeń publiczną wraz ze stworzeniem interesującego, posiadającego szesnaście kondygnacji naziemnych, obiektu biurowo-usługowego.

W Województwie Wielkopolskim inicjatywa JESSICA jest wdrażana od 2009 roku, przy współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym jako Menadżerem Funduszu Powierniczego (pierwsza w Europie Umowa o finansowaniu – kwiecień 2009 r.) oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego w roli Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich. Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o przeznaczeniu na realizację inicjatywy kwoty 66 mln euro z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Dzięki współpracy wymienionych podmiotów, w naszym regionie zawarto najwięcej umów inwestycyjnych w kraju – 30. Projekt „Bałtyku” będzie 31. przedsięwzięciem tego rodzaju. Łączna wartość zawartych w Wielkopolsce umów pożyczki w ramach inicjatywy JESSICA wynosi ok. 310 mln zł.

W tym kontekście Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podkreśla, że „To daje nam pozycję lidera w kraju, a warto przypomnieć, że byliśmy prekursorem inicjatywy JESSICA także w skali europejskiej. Udało nam się podpisać umowy w bardzo wielu dziedzinach. Realizowane projekty nie tylko rewitalizują przestrzeń miejską, ale także wnoszą w nią nową jakość. Od 2009 roku zainteresowanie projektami miejskimi systematycznie wzrasta. Ludzie przekonali się, że w sytuacji, gdy trudniej jest otrzymać dotację, taka preferencyjna pożyczka to bardzo pożyteczny instrument.”

Nowo powstały budynek zajmie niespełna 30% nieruchomości, a plac pomiędzy tym budynkiem a Concordia Design przystosowany zostanie do potrzeb rekreacji, organizacji imprez plenerowych (koncertów, spektakli, projekcji filmowych) oraz spacerów i spotkań w ogródkach kawiarnianych. Powierzchnia użytkowa „Bałtyku” wynosić będzie ok. 25 tys. m2. W budynku tym, oprócz biur mieścić się też będą kawiarnie, bary, restauracje i hotel. Całkowita wartość projektu wynosi 174,66 mln zł (brutto), a kwota pożyczki to 37,12 mln zł.

W piątkowej uroczystości oprócz Marszałka Marka Woźniaka uczestniczyli: Prezydent Ryszard Grobelny, Piotr Lasecki - Wiceprezes Zarządu BGK oraz Michał Włodarczyk, Prokurent Spółki Sophia Sp. z o.o.

JESSICA (ang. Joint European Support for Sustainable Investment In City Areas - wspólne europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji na obszarach miejskich) - jest inicjatywą Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Inicjatywa ta umożliwia państwom członkowskim finansowanie trwałych inwestycji na obszarach miejskich. Finansowanie inwestycji odbywa się w formie instrumentów zwrotnych (np. pożyczek), dzięki czemu raz zainwestowane środki finansowe mogą być wielokrotnie wykorzystane.

Źródło: www.poznan.pl

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone