Targi AGROKOMPLEX w Kaliningradzie - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 22 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Tomasz, Maurycy
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 W Kaliningradzie, w dniach 24-26 października br. odbyły się organizowane po raz drugi przy znaczącym udziale Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie - Targi AGROKOMPLEX 2013. Jest to najważniejsze wydarzenie targowe branży spożywczo – rolniczej w tym regionie Federacji Rosyjskiej, podczas którego prezentowane są: żywność (mięso, wyroby mleczarskie, owoce, warzywa, przetwory, słodycze) i napoje w tym soki, wina, napoje alkoholowe. Ponadto urządzenia i sprzęt dla przemysłu spożywczego, pojemniki i opakowania, maszyny i urządzenia rolnicze, agrochemia.

Swoje produkty i urządzenia prezentowali wystawcy z Rosji, Białorusi , Ukrainy i Polski. I właśnie wystawcy z Polski zdominowali tegoroczne Targi. Wyjątkowo bogatą i atrakcyjna ofertę zaprezentowało prawie dwudziestu naszych wystawców, z czego najliczniejszą grupę, aż 11 przedsiębiorców stanowiły firmy i producenci żywności z województwa warmińsko-mazurskiego.

Obecny na Targach wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski podczas uroczystego otwarcia powiedział: „Ta przygotowana z rozmachem, ale także i z rozmysłem wystawa jest dowodem, że branża rolno – spożywcza naszego regionu chętnie otwiera się na nowe rynki i co najważniejsze, jest do tego doskonale przygotowana. Polska, a także Warmia i Mazury, mogą pochwalić się wieloma rewelacyjnymi produktami, które z pewnością mają szansę podbić również rosyjski rynek”.

Podczas Targów Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej promowało europejskie świeże, schłodzone lub mrożone mięso i jego przetwory. Jest to efekt realizacji w Kaliningradzie trzyletniego Programu Promocji Żywności „Europejskie mięso – tradycja, jakość i smak” współfinansowanego przez Unię Europejską , a koordynowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą.

Targom AGROKOMPLEX 2013 towarzyszyła Polsko–Rosyjska Międzyregionalna Konferencja Przedsiębiorców Branży Rolno–Spożywczej. Jej uczestnicy omawiali aktualne regulacje celne rosyjskiego obrotu towarowego żywnością, wskazywano na mankamenty pod tym względem, ale i dobre praktyki partnerstwa biznesowego. Jednym z kluczowych zagadnień była informacja na temat Małego Ruchu Granicznego po 15 miesiącach jego obowiązywania. Z zainteresowanie uczestnicy Konferencji wysłuchali wystąpienia wojewody Mariana Podziewskiego, zatytułowanego „Mały Ruch Graniczny – korzyści, szanse i perspektywy”.

Obecny na Konferencji wiceminister resortu rolnictwa Obwodu Kaliningradzkiego Michaił Chowańskij zaapelował do polskich przedsiębiorców o współpracę. Przekonywał, że na przykład produkcja jabłek na skalę przemysłową czy hodowla i przetwórstwo indyków to dziedziny agrobiznesu praktycznie nieistniejące w Obwodzie Kaliningradzkim.

Michaił Chowańskij liczy przede wszystkim na przedsiębiorców z Warmii i Mazur. Zachęca też do dzierżawy i uprawy ziemi w Obwodzie. Czynsze dzierżawne są tam wyjątkowo niskie: wynoszą równowartość około 25 złotych od hektara rocznie. Aktualnie do sprzedaży lub dzierżawy pozostaje tam jeszcze około 50 tysięcy hektarów, czyli jedna szósta ziemi ornej.

 

Źródło: http://www.uw.olsztyn.pl/

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone