Budowa sieci szerokopasmowej jest największą inwestycją samorządu województwa warmińsko-mazurskiego w tej perspektwie unijnej. Inwestycja za ponad 300 mln zł ma zapewnić dostęp do szybkiego internetu w każdym zakątku naszego regionu. Aby zachęcić prywatne firmy do budowy tzw. „ostatniej mili“, czyli sieci bezpośrednio do klientów, 23 lipca w Olsztynie został podpisany list intencyjny w sprawie realizacji Planu Cyfrowego 2025 dla Warmii i Mazur.
– Rozwój sieci szerokopasmowej to jeden ze sposobów uporania się z wykluczeniem komunikacyjnym naszego regionu – podsumował spotkanie marszałek województwa Jacek Protas. – Geografii, naszego peryferyjnego położenia nie zmienimy, ale infrastrukturę możemy dźwignąć. To podejście rozumieją nasi samorządowcy. Większość gmin i powiatów już wsparło nas w tych działaniach i są skłonni obniżać podatki firmom, które będą doprowadzać internet bezpośrednio do klientów.
List intencyjny składa się z trzech zasadniczych deklaracji: pomocy wszystkich samorządów województwu w utrzymaniu budowanej sieci, kolejnych inwestycji, których wartość do roku 2025 może wynieść nawet 500 mln zł, oraz zniesienia barier inwestycyjnych w rozwoju przyłączy bezpośrednio do klientów – tzw. ostatniej mili.
– Tak budowana potężna "infostrada" stworzy warunki dla operatorów komercyjnych, dzięki którym internet dotrze bezpośrednio do domów. To przyspieszy również nasz wzrost gospodarczy - tłumaczył wicemarszałek Jarosław Słoma.
– Całkowicie zwolniliśmy inwestorów z opłat za wykorzystanie pasa drogi – poinformował Tadeusz Mordasiewicz, starosta kętrzyński, który podpisał porozumienie jako przewodniczący Konwentu Powiatów. – To ukłon w stronę konsumentów, bo inaczej koszty inwestycji i tak zostałyby przeniesione na nich.
Komercyjni dostawcy internetu są mniej skorzy do inwestowania w doprowadzanie sieci do mniej zaludnionych rejonów województwa. Potwierdzają to obserwacje Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
– Zidentyfikowaliśmy 89 gmin, które wymagają doinwestowania dla osiągnięcia przyzwoitego poziomu rozwoju komunikacyjnego – mówiła Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu w MAiC. – Plan Cyfrowy daje bardzo jasny sygnał inwestorom. Jestem przekonana, że dzięki niemu "białe plamy" zaczną szybko znikać z mapy Warmii i Mazur.
Plan Cyfrowy podpisało już ponad 80 gmin spośród 116 w regionie. Wiele innych zadeklarowało chęć podpisania porozumienia w najbliższych tygodniach.
Źródło: warmia.mazury.pl/
Bezpieczeństwo na terenach wiejskich to temat konferencji zorganizowanej przez Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Olsztynie. W spotkaniu wzięła udział wicewojewoda warmińsko-mazurski Grażyna Kluge.
Podczas konferencji mówiono między innymi o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży na wsi.
Mimo, że liczba wypadków na wsi w ostatnich latach znacznie zmalała, to cieszę się, że podejmowane są inicjatywy mające na celu wypracowanie strategii działań podwyższających standard bezpieczeństwa na terenach wiejskich. Jestem przekonana, że wymiana myśli i doświadczeń na dzisiejszej konferencji stanie się przyczynkiem do zmniejszenia wypadkowości - powiedziała wicewojewoda Grażyna Kluge.
Podczas spotkania mówiono m.in. o zagrożeniach chemicznych, działaniach w zakresie pierwszej pomocy, metodach zapewniających bezpieczeństwo podczas obsługiwania maszyn rolniczych, zabezpieczeniu przeciwpożarowym zbioru, transportu i składowania palnych płodów rolnych oraz o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w gospodarstwie rolnym w okresie wakacji.
Źródło: wm.uw.olsztyn.pl
W Kaliningradzie, w dniach 24-26 października br. odbyły się organizowane po raz drugi przy znaczącym udziale Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie - Targi AGROKOMPLEX 2013. Jest to najważniejsze wydarzenie targowe branży spożywczo – rolniczej w tym regionie Federacji Rosyjskiej, podczas którego prezentowane są: żywność (mięso, wyroby mleczarskie, owoce, warzywa, przetwory, słodycze) i napoje w tym soki, wina, napoje alkoholowe. Ponadto urządzenia i sprzęt dla przemysłu spożywczego, pojemniki i opakowania, maszyny i urządzenia rolnicze, agrochemia.
Swoje produkty i urządzenia prezentowali wystawcy z Rosji, Białorusi , Ukrainy i Polski. I właśnie wystawcy z Polski zdominowali tegoroczne Targi. Wyjątkowo bogatą i atrakcyjna ofertę zaprezentowało prawie dwudziestu naszych wystawców, z czego najliczniejszą grupę, aż 11 przedsiębiorców stanowiły firmy i producenci żywności z województwa warmińsko-mazurskiego.
Obecny na Targach wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski podczas uroczystego otwarcia powiedział: „Ta przygotowana z rozmachem, ale także i z rozmysłem wystawa jest dowodem, że branża rolno – spożywcza naszego regionu chętnie otwiera się na nowe rynki i co najważniejsze, jest do tego doskonale przygotowana. Polska, a także Warmia i Mazury, mogą pochwalić się wieloma rewelacyjnymi produktami, które z pewnością mają szansę podbić również rosyjski rynek”.
Podczas Targów Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej promowało europejskie świeże, schłodzone lub mrożone mięso i jego przetwory. Jest to efekt realizacji w Kaliningradzie trzyletniego Programu Promocji Żywności „Europejskie mięso – tradycja, jakość i smak” współfinansowanego przez Unię Europejską , a koordynowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą.
Targom AGROKOMPLEX 2013 towarzyszyła Polsko–Rosyjska Międzyregionalna Konferencja Przedsiębiorców Branży Rolno–Spożywczej. Jej uczestnicy omawiali aktualne regulacje celne rosyjskiego obrotu towarowego żywnością, wskazywano na mankamenty pod tym względem, ale i dobre praktyki partnerstwa biznesowego. Jednym z kluczowych zagadnień była informacja na temat Małego Ruchu Granicznego po 15 miesiącach jego obowiązywania. Z zainteresowanie uczestnicy Konferencji wysłuchali wystąpienia wojewody Mariana Podziewskiego, zatytułowanego „Mały Ruch Graniczny – korzyści, szanse i perspektywy”.
Obecny na Konferencji wiceminister resortu rolnictwa Obwodu Kaliningradzkiego Michaił Chowańskij zaapelował do polskich przedsiębiorców o współpracę. Przekonywał, że na przykład produkcja jabłek na skalę przemysłową czy hodowla i przetwórstwo indyków to dziedziny agrobiznesu praktycznie nieistniejące w Obwodzie Kaliningradzkim.
Michaił Chowańskij liczy przede wszystkim na przedsiębiorców z Warmii i Mazur. Zachęca też do dzierżawy i uprawy ziemi w Obwodzie. Czynsze dzierżawne są tam wyjątkowo niskie: wynoszą równowartość około 25 złotych od hektara rocznie. Aktualnie do sprzedaży lub dzierżawy pozostaje tam jeszcze około 50 tysięcy hektarów, czyli jedna szósta ziemi ornej.
Źródło: http://www.uw.olsztyn.pl/
31 października minęła 660. rocznica nadania Olsztynowi praw miejskich. Ten ważny jubileusz świętowano już od początku roku, a główne obchody przypadły na lipcowe Dni Jakubowe oraz na październik.
Do 660-lecia miasta nawiązywano na wiele sposobów. Zaczęło się od symbolicznej, czasowej zmiany loga – zamiast „O!Grodu z natury” miasto promował brązowy listek z hasłem „660 lat”. Szereg olsztyńskich instytucji kulturalnych organizowało liczne wystawy oraz konkursy literackie, satyryczne czy plastyczne (m.in. na projekt rocznicowego plakatu).
Były również imprezy bardziej spektakularne. Podczas Dni Jakubowych, przebiegających pod hasłem „Olsztyn przedwczoraj, wczoraj i dziś”, ulicami miasta przeszła parada historyczna, a w sierpniu na lotnisku w Dajtkach odbył się piknik rodzinny. W różnych częściach miasta powstały cztery murale promujące walory Olsztyna. Przy Starym Ratuszu stanęła zaś mosiężna makieta odwzorowująca plan starówki.
26 października rocznicowe obchody uwieńczyła Uroczysta Gala Jubileuszowa w filharmonii.
Źródło: olsztyn.eu
To zaproszenie organizatorki Festiwalu Rozwoju i Inspiracji BabaFest kierują do wszystkich, zainteresowanych rozwojem osobistym, realizacją pasji, odkrywaniem swoich talentów. Impreza odbędzie się podczas dwóch jesiennych weekendów, w terminie 18-20 października oraz 26-27 października.
Festiwal powstał z myślą o współczesnych, aktywnych kobietach, ale cieszy się również zainteresowaniem panów, którzy szukają nowych inspiracji i chcą dowiedzieć się czegoś więcej o sobie i o płci pięknej.
To trzecia edycja imprezy, która wpisała się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych Olsztyna. W tym roku na uczestników czeka jeszcze więcej atrakcji. Program BabaFest obejmuje warsztaty z zakresu rozwoju osobistego, psychologii, sztuki użytkowej, tańca i ruchu oraz aktywności sportowej, podczas których uczestnicy poznają nowe sposoby radzenia sobie z trudnymi i z łatwymi sytuacjami, rozwiną pasje i zainteresowania, roztańczą stres, a przede wszystkim poznają się i podzielą swoimi doświadczeniami. Dopełnieniem warsztatów będą spotkania z interesującymi ludźmi.
Gościem honorowym Festiwalu jest Pani Magda Umer, która podczas Gali Inauguracyjnej 12 października opowiadała o przyjaźni i szczęściu.
Tydzień później, w piątek 18 października Katarzyna Miller, znana psychoterapeutka i pisarka opowiedziała o sobie podczas spotkania pt. Ciepła rozmowa o życiu. A w sobotę, podobnie jak w ubiegłym roku wielbiciele Grażyny Dobroń i jej audycji w Radiowej Trójce dowiedzą się jak tworzyć dobre relacje nie tylko z bliskimi. Dodatkową atrakcją będą warsztaty z Panią Joanną Keszka, redaktorką naczelną portalu propagującego kobiecą seksualność www.barbarella.pl.
Również w sobotę miłośnicy muzyki i występów tanecznych będą mieli okazję zobaczyć premierowy pokaz spektaklu Dar Królowej Róż oparty na utworze bajkopisarki Ireny Kwintowej, związanej z naszym regionem.
W odpowiedzi na prośby uczestniczek dwóch poprzednich edycji, program festiwalu został wzbogacony o tematykę dla wielu kobiet najważniejszą, dotyczącą wychowania i rozwoju dzieci. W dniach 26 – 27 października w Spichlerzu odbędą się o warsztaty dla rodziców oraz zajęcia rozwojowe dla najmłodszych. Gościem specjalnym tego weekendu będzie Paweł Zawitkowski, który podczas dwóch spotkań opowie o tym jak dbać o nasze pociechy od najmłodszych lat. W tym czasie dzieci będą mogły poznać tajniki sztuki aktorskiej, zbudować własnego robota i dowiedzieć się jak się uczyć, żeby się nauczyć. Niewątpliwą okazją drugiego festiwalowego weekendu będzie możliwość ukończenia kursu z pierwszej pomocy dzieciom, który jest organizowany we współpracy z PZU Życie.
Organizatorki przygotowały dużo ciekawych atrakcji. Szczegółowe informacje o festiwalu, harmonogram imprez i warsztatów zawiera strona www.babafest.pl. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji, bo ilość miejsc na spotkaniach i warsztatach jest ograniczona.
Organizacja festiwalu jest możliwa dzięki współpracy z Urzędem Miasta, MOK, MZPiTU i wsparciu darczyńców. Festiwal ma cel charytatywny – podobnie jak w zeszłym roku dochód z Festiwalu zostanie przeznaczony na realizację marzeń podopiecznych olsztyńskiego oddziału Fundacji Mam Marzenie.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno – Rozwojowych z Uśmiechem. Stowarzyszenie powstało z inicjatywy pięciu aktywnych kobiet, z których każda ma inne zainteresowania i działa w innej dziedzinie zawodowej. Połączenie pasji i chęci zrobienia czego dla siebie i innych kobiet zaowocowało inicjatywą, która została kobiecą wizytówką Olsztyna.
Spotkajmy się na BabaFest
Strona 1 z 2