"Nie-widoki. O pejzażu współczesnie" w Galerii Bielskiej BWA - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 18 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Irena, Stanisław, Józef
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej do 16 listopada 2014 roku można oglądać wystawę „Nie-widoki. O pejzażu współcześnie”. Wystawa została otwarta 3 października br. W tym dniu odbyło się także oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów uczestniczących w wystawie – oprowadzała kuratorka Jolanta Ciesielska.

Autorem zdjęć jest Krzysztof Morcinek.

Więcej informacj o wystawie na stronie: http://www.galeriabielska.pl/?d=details&sek=&idArt=1858

Link do filmu Ryszarda Wesołowskiego z otwarcia wystawy:

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała

„Nie-widoki. O pejzażu współcześnie”

Wystawa „Nie-widoki. O pejzażu współcześnie” – jest autorskim pomysłem kuratorki Jolanty Ciesielskiej, która zrealizowała swój projekt mający uzupełnić widzenie malarstwa pejzażowego. Wystawa jest wynikiem długoletnich badań kuratorki nad zagadnieniem pejzażu, pokazuje, że wciąż jest to bardzo istotny temat, dający pretekst do ciekawych wypowiedzi artystycznych.

Czy malowanie pejzaży – w dobie współczesnej kultury wizualnej z coraz doskonalszą techniką zapisu, powielania i rozpowszechniania obrazów, w dobie telefonii komórkowej i Internetu – ma jeszcze jakiś sens? Na takie pytanie próbowała znaleźć odpowiedź pomysłodawczyni wystawy.

„Biorący udział w wystawie „Nie-widoki” artyści starali się w sposób indywidualny odpowiedzieć na to pytanie, nie tylko użyczając swoich obrazów, ale poprzez osobiste wypowiedzi odnieść się do tego zagadnienia, jakim jest współczesne malarstwo krajobrazowe. Jedni znajdują w nim obszar rozładowania emocji, drudzy – idealne miejsce do kontemplacji piękna tego świata, jego złożoności, zmienności, majestatu i potęgi Natury. Niektórzy utrwalają widok danego miejsca wartego uwagi nie tylko ze względu na doznania wzrokowe, ale na pamięć przeżyć intymnych, wybierając miejsca szczególnie ważne dla własnej biografii. Jeszcze inni kreują w zaciszu swoich pracowni, w oddaleniu od pierwowzorów, pejzaż umowny, metaforyczny, poetycki czy religijnie uduchowiony, sakralizując tym samym swoje w świecie przebywanie” –  pisze Jolanta Ciesielska w tekście „Widok z okna” będącym wstępem do katalogu wystawy (katalog w przygotowaniu).

Wśród 80 prezentowanych na wystawie obrazów autorstwa 17 polskich artystów współczesnych wszystkich pokoleń, jedynie nieliczne ukazują widoki konkretnych miejsc, pozostałe reprezentują różne estetyki i postawy interpretacyjne wobec wyselekcjonowanych przez artystów składowych pejzażu: idealizm i realizm, postindustrialna utopia, surrealistyczne kompozycje, symboliczne i metafizyczne odniesienia, geometryczne rytmy, abstrahowanie od natury lub szukanie w jej kształtach wzorców idealnego piękna.

Ekspozycja zajmuje całą przestrzeń Galerii. Obrazom towarzyszą opisy z wypowiedziami artystów na temat własnej twórczości i wystawianych prac czy też refleksje o pejzażu. Narracja wystawy jest czytelna, harmonijnie przechodzi z jednego wątku w drugi. Towarzyszy jej różnorodność stylistyk i zastosowanych środków malarskich: od tradycyjnych obrazów na płótnie, poprzez kolaże i obiekty, aż po wielkoformatowe malarstwo na jedwabiu.

Wystawa „Nie-widoki. O pejzażu współcześnie” – jest ósmą edycją wystawy kuratorskiej, prezentującej polskie malarstwo współczesne w cyklu „Bielska Jesień”. Odbywa się co dwa lata na przemian z otwartym konkursem dla malarzy – Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. Do realizacji wystawy Galeria Bielska BWA zaprosiła Jolantę Ciesielską, kuratorkę wywodzącą się z łódzkiego środowiska, absolwentkę historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie, mieszkającą w Łodzi i Radzimowicach w Sudetach.

W wystawie biorą udział: Rafał Borcz, Józef Czerniawski, Aleksandra Gieraga, Krzysztof Gruse, Dora Hara, Mirosław Koprowski, Piotr C. Kowalski, Aleksander Kozera, Elżbieta Kozera, Roman Lipski, Mariusz Mielęcki, Robert Motelski, Bartłomiej Otocki, Anna Reinert, Aleksander Ryszka, Artur Trojanowski i Mariusz M-city Waras.

Wystawa trwa od 3 października do 16 listopada 2014 roku w Galerii Bielskiej BWA przy ul. 3 Maja 11.


reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone