Kiedy trójmiejskie uczelnie zapełniają się studentami, w Centrum Nauki Experyment jest podobnie. Chociaż tutaj studenci są nieco młodsi, bo ich wiek waha się między 6 a 12 rokiem życia, to zgłębiają nie mniej istotną wiedzę, niż ich starsi koledzy i koleżanki. Trwają zapisy.
Podczas zbliżającego się, zimowego semestru słuchacze Akademii dowiedzą się wiele o szeroko rozumianej twórczości. Wykładowcy zaproszeni w tym roku do Experymentu opowiedzą o designie, kreatywnym myśleniu i muzyce.
Nie zabraknie elementów savoir-vivre. Dzieci dowiedzą się jak zachowywać się podczas koncertu jazzowego, a jak podczas muzyki poważnej. Zapoznają się z pojęciem artysta, a także bliżej przyjrzą się temu czym zajmuje się kompozytor, oraz skąd biorą się dźwięki. Uczniowie poznają dodatkowo tajniki budowy niektórych instrumentów i wspólnie wykonają skomponowany utwór.
Kolejne wykłady będą dotyczyły historii powstania Gdyni. Studenci zostaną zaproszeni na wirtualny spacer po mieście, podczas którego przeniosą się do czasów, kiedy Gdynia była niewielką osadą rybacką. Następnie, poprzez historię dowiedzą się dzięki komu powstało miasto, stocznia, domy, ulice i place.
Praktyczna część skupi się na globalnej sieci. Podczas wykładu Mały Człowiek w Wielkiej Sieci, czyli jak nie dać się w Internecie, studenci usłyszą jak powstał Internet, do czego może służyć w XXI wieku, a także jak bezpiecznie się po nim poruszać i korzystać z jego dobrodziejstw.
Na zakończenie semestru dzieci poznają działanie umysłu i jego możliwości. Wykładowca zaprezentuje techniki, które umożliwiają rozwiązywanie problemów, abstrahowanie, kojarzenie i transformowanie. Staramy się tak dobierać zajęcia i wykładowców, żeby wszystko było zrozumiałe dla każdej grupy wiekowej - mówi Małgorzata Daniluk z Centrum Nauki Experyment i dodaje - traktujemy naszych studentów jak najbardziej poważnie. Zaopatrujemy ich w indeks, legitymację, karty obiegowe niezbędne w akademii i dyplomy.
Wykłady Akademii Experymentu będą się odbywały raz w miesiącu, w sobotę, w Sali Morskiej Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego w Gdyni. Rekrutacja ruszyła w środę i . Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie experyment.gdynia.pl
Otwarcie nowej siedziby EXPERYMENTU odbyło się 7 września 2013 roku. W nowoczesnym budynku swoje miejsce znalazły 4 wystawy główne, złożone z dziesiątek interaktywnych stanowisk: „Hydroświat”, „Niewidoczne siły”, „Drzewo życia” i „Akcja: Człowiek”. Łącznie EXPERYMENT wzbogacił się o ponad 120 nowych interaktywnych stanowisk. W murach powiększonej wystawy Centrum znaleźć można także Wirtualną Wystawę Wynalazków Leonardo DaVinci oraz wystawy czasowe.
Źródło: gdynia.pl
Gdynia nie pierwszy raz staje przed wyzwaniem organizacji imprezy o globalnej renomie. To wielka radość, że Gdynianie, a wraz z nimi goście z kraju i zagranicy, znów mogą uczestniczyć we wspaniałym międzynarodowym wydarzeniu. To, że jesteśmy w gronie tylko 8 miast świata - obok Las Vegas czy Abu Dhabi - jest wielkim wyróżnieniem, ale i zobowiązaniem. Warto podkreślić, że miejską część imprezy organizujemy rękami zespołu urzędników, którzy mieli okazję zdobyć niezbędne doświadczenie podczas organizacji zlotów największych żaglowców świata czy festiwalu Open'er. Trzeba też podkreślić, że sprawne przeprowadzenie tak ogromnego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe bez doskonałej współpracy z wszystkimi służbami - z Policją, Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, Marynarką Wojenną i Strażą Miejską na czele - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Po trzech rozegranych dotychczas przystankach Mistrzostw Świata Red Bull Air Race - w Abu Dhabi, malezyjskiej Putrajaya i chorwackim Rovinj - przyszedł czas na Gdynię. Zapowiada się niezapomniany weekend nad polskim morzem. Otwarcie imprezy, które uświetni koncert Brodki, zaplanowano na piątek, 25 lipca 2014 r. Tego też dnia zawodnicy będą mieli okazję odbyć loty treningowe. Z kolei w sobotę, 26 lipca 2014 r. zgromadzona na plaży Śródmieście i bulwarze Nadmorskim publiczność obejrzy kwalifikacje, a także zmagania pilotów klasy Challenger. Główna część zawodów, transmitowane na żywo przez Telewizję Polską, loty finałowe odbędą się w niedzielę, 27 lipca 2014 r.
Zawodnicy ścigają się w jednomiejscowych samolotach napędzanych silnikiem tłokowym o mocy ponad 300 koni mechanicznych, które w powietrzu rozpędzają się do 370 km/h. Konstrukcja płatowca jest bardzo lekka, ale jednocześnie super wytrzymała, dzięki czemu możliwe są ciasne manewry o przeciążeniach dochodzących nawet do 10G! Rywalizacja odbywa się zaledwie 20 m nad wodą lub ziemią (w zależności od lokalizacji) po trasie ograniczonej specjalnymi, dmuchanymi pylonami. Wygrywa ten, kto uzyska najlepszy czas przelotu z najmniejszą liczbą kar.
Podczas każdej rundy rywalizacja odbywa się w dwóch klasach: Masters oraz Challenger.
W pierwszej ściga się 12 najlepszych pilotów na świecie, natomiast w drugiej jedenastu klasy Challenger, wśród których jest polski pilot Łukasz Czepiela.
To jest spełnienie moich marzeń. Jestem pierwszym Polakiem, który bierze udział w tych zawodach. Pracowałem ciężko przez lata, aby móc powiedzieć o sobie: jestem pilotem Red Bull Air Race Challenger Class. Nawet dzisiaj trudno mi w to uwierzyć. Zrobię wszystko, aby przed polską publicznością zaprezentować się jak najlepiej. Dodajcie mi skrzydeł! - mówi Łukasz Czepiela.
Główną areną zmagań będzie przestrzeń powietrzna nad wodami Zatoki Gdańskiej. W pobliżu plaży Śródmieście i bulwaru Nadmorskiego w Gdyni zostanie ustawiony lotniczy tor, który ograniczą pylony wypełnione sprężonym powietrzem.
Tor będzie z pewnością bardzo widowiskowy. Start oraz meta zlokalizowane zostaną w pobliżu wejścia południowego do Portu Gdynia. Następnie zbliżymy się do bulwaru Nadmorskiego i lecąc wzdłuż brzegu w kierunku Sopotu pokonamy szykanę. W tym miejscu zostaniemy poddani przeciążeniom dochodzącym do 10G. Następnie przelecimy przez trzy bramki, na ostatniej zawrócimy wykonując pętlę. Tu również przeciążenie będzie blisko wartości maksymalnej. Drugą część toru pokonamy w kierunku przeciwnym, na sam koniec wykonując efektowny, ostry zwrot w prawo tuż przy gdyńskiej Marinie. Długość trasy to około 6 km - opowiada Czepiela.
Wstęp na Red Bull Air Race jest bezpłatny, ale w sprzedaży dostępne są także bilety do stref specjalnych. Więcej informacji na temat miejsc biletowanych można znaleźć na stronie redbullairrace.ebilet.pl
KALENDARZ WYŚCIGÓW RED BULL AIR RACE 2014
1. Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie 28 lutego / 1 marca
2. Rovinj, Chorwacja 12/13 kwietnia
3. Kuala Lumpur/Putrajaya, Malezja 17 / 18 maja
4. Gdynia, Polska 26 / 27 lipca
5. Ascot, Wielka Brytania 16 / 17 sierpnia
6. Dallas/Fort Worth, USA 6 / 7 września
7. Las Vegas, USA 11 / 12 października
8. Chiny 1 / 2 listopada
MISTRZOSTWA ŚWIATA RED BULL AIR RACE
Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race, w których startują najlepsi piloci świata, to zawody będące najczystszą postacią sportów motorowych, łączące prędkość, precyzję i umiejętności. Wykorzystując najszybsze, lekkie samoloty wyścigowe, piloci pokonują powietrzny tor nisko nad ziemią, manewrując pomiędzy napełnionymi powietrzem 25-metrowymi pylonami. W porównaniu z ostatnim wyścigiem trzy lata temu wprowadzono kilka zmian w kwestii zasad i bezpieczeństwa, jednak jedna rzecz się nie zmieniła: Red Bull Air Race to najbardziej emocjonujące powietrzne zawody w świecie sportów motorowych.
Więcej informacji na http://www.redbullairrace.com/
Źródło: um gdynia
fot. © Red Bull Media House
Sejmik Województwa Pomorskiego zdecydował o ustanowieniu roku 2015 Rokiem Matematyki na Pomorzu. Zdaniem radnych powinno to znacząco przyczynić się do popularyzacji matematyki oraz stanowić inspirację do lepszego poznawania tej dziedziny, zarówno na poziomie edukacji szkolnej, akademickiej, jak i działalności naukowej.
– Rok Matematyki na Pomorzu może stanowić ważny impuls i inspirację do podejmowania cennych inicjatyw, które pozwolą na zwiększenie innowacyjności i atrakcyjności naszego regionu, przyczyniając się do rozwoju Pomorza i poprawy jakości życia jego mieszkańców – mówi marszałek Mieczysław Struk. - Podejmowane działania powinny przyczynić się do przełamania uprzedzeń i obalenia mitu o niedostępności matematyki, poczynając od najmłodszych, aż po osoby dorosłe.
Matematyka jako nauka dotycząca prawidłowości rozumowania, obecna w większości innych dyscyplin naukowych oraz dziedzin życia, powinna stanowić fundament edukacji. Przedmiot ten, obecny na wszystkich etapach edukacyjnych, postrzegany jest jednak powszechnie jako zbyt trudny do opanowania dla wielu uczniów. Nierzadko stereotypowy, negatywny stosunek do matematyki i niechęć wobec przedmiotu wyprzedza pierwszy szkolny kontakt ucznia z tą dziedziną wiedzy. Dominacja negatywnego sposobu postrzegana matematyki w społeczeństwie wywołuje pytania o dobór metod pracy dydaktycznej, przede wszystkim przy realizacji treści z zakresu edukacji matematycznej we wczesnej edukacji.
Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020, przyjęta uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego dnia 24 września 2012 roku, wskazuje trzy cele strategiczne: nowoczesną gospodarkę, aktywnych mieszkańców oraz atrakcyjną przestrzeń w regionie. Efektywna realizacja ww. celów wymaga między innymi promocji matematyki oraz poprawy wyników kształcenia matematycznego w województwie pomorskim.
Słuszna inicjatywa i potrzebna zapewne nie tylko na Pomorzu. W końcu w czasach gospodarki opartej na ekonomii i informacji umiejętność liczenia wydaje się być niezbędna.
Źródło: urzad.pomorskie.eu
Gdańsk, po raz kolejny aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Wody. 21 marca o godz. 11.00 rozpoczyna się happening przy ul. Karmelickiej 1, tego dnia rusza także aplikacja internetowa „Gdańsk bije rekord w piciu wody”. Organizatorem obchodów jest Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o.
„Water & Energy”- pod takim hasłem, na całym świecie odbywają się tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody. Aby pokazać wzajemną zależność wody i energii, GIWK przygotował specjalną kampanię społeczną. - Gromadzimy energię wypitych przez gdańszczan szklanek wody i wykorzystamy ją do przygotowania wodnej, letniej niespodzianki. Co to będzie? Odpowiedzi możemy szukać podczas happeningu oraz na blogu i facebooku Bliżej Źródeł - mówi Agnieszka Gajowniczek z GIWK.
Kampania przygotowana przez GIWK we współpracy z Miastem Gdańsk, Polskim Towarzystwem Programów Zdrowotnych, Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku oraz Radiem Gdańsk, promuje wodę, jako naturalne źródło energii życiowej. Przypomina, że powinniśmy wypijać odpowiednią ilość wody, bo ta poprawia samopoczucie, pozytywnie wpływa na koncentrację, zwiększa sprawność fizyczną i umysłową.
Happening rozpoczyna się 21 marca o godz. 11:00 w okolicy Cinema City Krewetka (ul. Karmelicka 1)
Aplikacja dostępna będzie od 21.03 na https://www.facebook.com/BlizejZrodel?fref=ts
Woda…pij śmiało!
źródło: http://www.gdansk.pl
Strona 1 z 4