Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzień Flandrii w poprzednich edycjach organizowany był w Poznaniu, Lublinie, Łodzi i Bydgoszczy w tym roku obchodzony był w Białymstoku. Obchody w naszym mieście zdominowane zostały konferencją dotyczącą praw dziecka oraz ubóstwa wśród dzieci.

Na spotkaniu w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim spotkali się Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka w Polsce oraz Bruno Vanobbergen, Flamandzki Komisarz Praw Dziecka, przedstawiciele organizacji pozarządowych i wszyscy zainteresowani tą tematyką. Została ona wybrana nie bez przyczyny, w tym roku przypada 25. rocznica podpisania Konwencji o prawach dziecka, przyjętej przez ONZ. Gospodarzami konferencji byli wojewoda podlaski Maciej Żywno oraz przedstawiciel rządu Flandrii Koen Haverbeke.  

W trakcie konferencji Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka RP uhonorował w Białymstoku specjalnym medalem z wizerunkiem Janusza Korczaka, Bruno Vanobbergena, Flamandzkiego Komisarza Praw Dziecka. Także do tej postaci często odwoływano się podczas specjalnej konferencji z okazji Dnia Flandrii.

Podsumowujący konferencję wojewoda podlaski Maciej Żywno – podkreślił, że kwestia przestrzegania praw dzieci w Polsce i w Belgii jest o tyle istotna, że część naszych rodzin przebywa na terytorium tego kraju. I potrzebna jest wspólna polityka zabezpieczająca ich prawa.
Podsumowaniem obchodów Dnia Flandrii było wspólne spotkanie przedstawicieli Flandrii z władzami naszego województwa w OiFP podczas którego, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i Bruno Vanobbergen, Flamandzki Komisarz Praw Dziecka podpisali porozumienie dotyczące współpracy między instytucjami które reprezentują.

Konferencję poprzedziły spotkania przedstawicieli rządu Flandrii z władzami Białegostoku  oraz spotkanie z pracownikami i podopiecznymi świetlicy socjoterapeutycznej prowadzonej przez białostocki Eleos.  

Flandria to północny region Belgii, z własnym parlamentem, rządem i szeroką autonomią. Na pamiątkę bitwy z 11 lipca 1302 roku kiedy to wojska flamandzkie zwyciężyły Francuzów w Bitwie Złotych Ostróg (co jest uznawane za pierwszy krok w walce o uniezależnienie się Flandrii) - właśnie ten dzień został ogłoszony świętem narodowym Flandrii.

 

Źródło: bialystok.uw.gov.pl