Wirtualna Historia Białegostoku - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 18 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Irena, Stanisław, Józef
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Białostoczanie i turyści mogą już korzystać z nowej aplikacji webowej oraz unowocześnionej wersji aplikacji mobilnej: Białystok – Miejsca z Historią. Aplikacje umożliwiają poznanie międzywojennego Białegostoku.


Dzięki aplikacji każdy miłośnik historii i Białegostoku może przekonać się o tym, jak bardzo zmienił się Rynek Kościuszki na przestrzeni lat. Jak prezentował się przed wojną, w okresie międzywojennym i tuż po II wojnie światowej. Możliwe jest to dzięki wirtualnej panoramie, wykonanej na podstawie trójwymiarowych modeli budynków, zrekonstruowanych przy pomocy zachowanych fotografii i planów Białegostoku.


Aplikacja mobilna, stworzona w 2013 r., w tym roku została rozbudowana. Przygotowano modele 3d budynków znajdujących się w dwóch dodatkowych lokalizacjach (przy kościele i z drugiej strony Ratusza). Z tych modeli wykonano i zamieszczono w aplikacji dwie nowe panoramy (wersja kolorowa i mono) – przedstawiające wygląd tych miejsc z okresu międzywojennego. Każde miejsce zawiera opisy budynków, które w tamtym czasie znajdowały się na Rynku Kościuszki. Dodano także kilkanaście dodatkowych galerii, przedstawiających archiwalne fotografie. Teraz w aplikacji znajduje się kilkaset takich zdjęć. Zmieniony i zaktualizowany został również cały interfejs aplikacji.


Przygotowano i opracowano również webową wersję aplikacji, działającą zarówna na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. Teraz użytkownicy nie posiadający urządzeń mobilnych lub nie chcący instalować aplikacji – mają dostęp do panoram 3d, archiwalnych fotografii i wszystkich innych elementów. Białostoczanie i turyści mogą wysłać e-mailem lub opublikować na Facebooku pocztówkę, przedstawiającą jedno z sześciu ujęć – wizualizacji Rynku Kościuszki.


Aplikację mobilną na urządzenia z systemem Android można pobrać stąd, a wersja webowa znajduje się na stronie: www.miejscazhistoria.pl. Aplikacja na smarfony z systemem iOS będzie dostępna wkrótce.

Na potrzeby aplikacji Białystok – Miejsca z Historią powstała również animacja, około 2-minutowy klip przedstawiający ujęcia z wizualizacji międzywojennego Rynku Kościuszki.

 

 

Źródło: bialystok.pl

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone