Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niedleko góry św. Anny powstanie stacja radarowa z nowoczesnym radarem meteorologicznym, który umożliwi m.in. wykrywanie chmur, określanie ich struktury oraz prędkości ruchu. Dzięki temu synoptycy będą mogli z większą dokładnością przygotowywać prognozy pogody dla regionu, a przede wszystkim określać miejsca wystąpienia gwałtownych zjawisk meteorologicznych.

Starania o budowę radaru rozpoczęły się po tragicznym tornadzie które przeszło przez powiat strzelecki w 2008r. Wtedy wojewoda opolski Ryszard Wilczyński podjął kroki zmierzające do poprawy stanu bezpieczeństwa meteorologicznego Opolszczyzny. W listopadzie na konferencji z udziałem dyrekcji IMGW ustalono zadania zmierzające m.in. do uzupełnienia luki w osłonie meteorologicznej kraju przez budowę radaru na terenie Opolszczyzny. Wytypowano wtedy kilka wstępnych lokalizacji, które – po badaniach i pomiarach - zweryfikowano i wybrano okolice góry św. Anny.

W roku 2009 wojewoda zorganizował spotkanie prezesów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Opola, Katowic i Wrocławia oraz dyrekcji IMGW podczas którego oszacowano koszt zadania na ok. 13 mln. zł. Uzyskano także deklaracje funduszy o 70 proc. sfinansowaniu budowy radaru. Pozostałe środki - staraniem wojewody - zapewnił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Ustalono, że inwestorem, realizatorem oraz użytkownikiem radaru będzie IMGW. Po uzyskaniu promes finansowych instytut rozpoczął kroki inwestycyjne: w roku 2012 zakupił działkę na Górze Św. Anny; wykonał projekt wraz z wymaganą dokumentacją towarzyszącą i ogłosił przetarg na realizację zadania.

Dokładniejsze prognozy pogody to nie jedyne korzyści dla mieszkańców, jakie wiążą się z wybudowaniem obiektu. Na terenie stacji radarowej powstaną strefy edukacyjne, poświęcone meteorologii radarowej oraz lokalnej społeczności, środowisku i kulturze. Obiekt wykorzystywany przez IMGW będzie otwarty dla zwiedzających. Zakończenie prac planowane jest na drugą połowę 2015 roku.

Źródło: opole.uw.gov.pl