Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prof. Jerzy Buzek odebrał – podczas specjalnej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego – tytuł Honorowego Obywatela Opolszczyzny. O przyznaniu wyróżnienia jednogłośnie zdecydowali wszyscy radni wojewódzcy. W uroczystej sesji sejmiku uczestniczyli wojewoda opolski Ryszard Wilczyński, i wicewojewoda Antoni Jastrzembski. 

Uroczystość odbyła się w Sali Orła Białego na Ostrówku, sama uchwała o nadaniu tytułu została podjęta jednogłośnie w lutym. Zanim były premier i były szef Parlamentu Europejskiego odebrał honory, miał czas, by porozmawiać z dziennikarzami. „Tytuł honorowego obywatela województwa opolskiego to tylko potwierdzenie tego, co czuję od dawna” - powiedział prof. Buzek.

Jerzy Buzek był szefem rządu w czasie reformy samorządowej, która w pierwotnej wersji zakładała brak Opolszczyzny na mapie województw. Ostatecznie – po masowej akcji mieszkańców przeciwnych likwidacji województwa – Polskę podzielono na 16 województw samorządowych, z woj. opolskim.

Podczas konferencji prasowej pojawił się także temat rozbudowy Elektrowni Opole – inwestycji w ocenie b. premiera kluczowej dla regionu i kraju. „Pojawiły się zastrzeżenia odnośnie do ekologicznych aspektów inwestycji. Przedstawiłem jednak rozwiązanie tego problemu eurodeputowanym i myślę, że rozwiałem ich wątpliwości. Zareagowałem szybko, bo wiem, jak istotna jest to inwestycja” – mówił b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

 

Źródło: www.opole.uw.gov.pl