Niedleko góry św. Anny powstanie stacja radarowa z nowoczesnym radarem meteorologicznym, który umożliwi m.in. wykrywanie chmur, określanie ich struktury oraz prędkości ruchu. Dzięki temu synoptycy będą mogli z większą dokładnością przygotowywać prognozy pogody dla regionu, a przede wszystkim określać miejsca wystąpienia gwałtownych zjawisk meteorologicznych.
Starania o budowę radaru rozpoczęły się po tragicznym tornadzie które przeszło przez powiat strzelecki w 2008r. Wtedy wojewoda opolski Ryszard Wilczyński podjął kroki zmierzające do poprawy stanu bezpieczeństwa meteorologicznego Opolszczyzny. W listopadzie na konferencji z udziałem dyrekcji IMGW ustalono zadania zmierzające m.in. do uzupełnienia luki w osłonie meteorologicznej kraju przez budowę radaru na terenie Opolszczyzny. Wytypowano wtedy kilka wstępnych lokalizacji, które – po badaniach i pomiarach - zweryfikowano i wybrano okolice góry św. Anny.
W roku 2009 wojewoda zorganizował spotkanie prezesów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Opola, Katowic i Wrocławia oraz dyrekcji IMGW podczas którego oszacowano koszt zadania na ok. 13 mln. zł. Uzyskano także deklaracje funduszy o 70 proc. sfinansowaniu budowy radaru. Pozostałe środki - staraniem wojewody - zapewnił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Ustalono, że inwestorem, realizatorem oraz użytkownikiem radaru będzie IMGW. Po uzyskaniu promes finansowych instytut rozpoczął kroki inwestycyjne: w roku 2012 zakupił działkę na Górze Św. Anny; wykonał projekt wraz z wymaganą dokumentacją towarzyszącą i ogłosił przetarg na realizację zadania.
Dokładniejsze prognozy pogody to nie jedyne korzyści dla mieszkańców, jakie wiążą się z wybudowaniem obiektu. Na terenie stacji radarowej powstaną strefy edukacyjne, poświęcone meteorologii radarowej oraz lokalnej społeczności, środowisku i kulturze. Obiekt wykorzystywany przez IMGW będzie otwarty dla zwiedzających. Zakończenie prac planowane jest na drugą połowę 2015 roku.
Źródło: opole.uw.gov.pl
EXPO Opole to dwa wymiary jednego z ważniejszych wydarzeń w regionie: inauguracja działalności Centrum Wystawienniczo-Kongresowego z udziałem znakomitych gości ze świata biznesu i nauki oraz ekspozycja targowa największych walorów Opolszczyzny.
Podczas trzech dni pokażemy Opolszczyznę z jej nieznanej dotąd strony akcentując potencjał regionu i promując jego najsilniejsze marki. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkie firmy chcące pochwalić się swoimi osiągnięciami, których działalność kreuje wizerunek i wpływa na rozwój Opolszczyzny.
EXPO Opole to wydarzenie dedykowane wiodącym firmom regionu, profesjonalistom, prężnie działającym pracodawcom. To doskonałe miejsce na prezentację firmy w nowoczesnym obiekcie wystawienniczym.
Targi to także możliwość przedstawienia osiągnięć i oferty firmy przed gośćmi z kraju i zagranicy, to również doskonała platforma kontaktów biznesowych. Udział wezmą przedstawiciele branży: spożywczej, rolniczej, gastronomicznej, motoryzacyjnej, logistycznej, budowlanej, BPO, metalowej, chemicznej, meblarskiej, finansowej, ubezpieczeniowej, informatycznej, turystycznej, wydawniczej, naukowej i technicznej, oświatowej, kulturalnej i innych (w zależności od proponowanych form prezentacji).
Ekspozycji wystawienniczej towarzyszyć będą:
- szkolenia biznesowe;
- prezentacje;
- konkursy oraz atrakcje dla zwiedzających;
- warsztaty szkoleniowe dla mieszkańców Opola i okolic.
Źródło: opole.pl
Wyłączenie światła podczas Godziny dla Ziemi WWF jest symbolicznym gestem, który ma pokazać, że nasze codzienne wybory nie pozostają bez wpływu na środowisko, a my możemy temu zaradzić i wiemy jak!
Ty też symbolicznie zgaś światło, 29 marca, o godzinie 20:30. Razem z WWF zawalcz o bardziej zielone jutro i pokaż, że los naszej planety nie jest Ci obojętny. Świeć przykładem zarówno podczas Godziny dla Ziemi WWF jak i na co dzień. Włącz się do zmian na www.godzinadlaziemi.wwf.pl i pobierz ekologiczny poradnik WWF na swój telefon, który ułatwi dokonywania wyborów przyjaznych dla środowiska. W aplikacji znalazły się praktyczne porady ekologiczne dotyczące oszczędzania energii, papieru i wody, a także wskazówki, na jakie owoce czy warzywa jest teraz sezon, jakie ryby wybierać przy okazji zakupów oraz jakie pamiątki można bezpiecznie przywieźć z egzotycznych podróży. Dowiemy się również, dlaczego lepiej pracować w domu. Poradnik zawiera ponadto listę certyfikatów ekologicznych, na które warto zwrócić uwagę wybierając produkty w sklepie.
Kolejna edycja Godziny dla Ziemi WWF przyniesie nowe wyzwania, niespodzianki i z całą pewnością nowe rekordy. Już na tydzień przed akcją swój udział zadeklarowały 62 polskie miasta, w tym Opole, a licznik na naszej stronie www.godzinadlaziemi.wwf.pl przekroczył już 73 500 osób, które włączyły się do zmian!
Co roku w Godzinę dla Ziemi WWF angażują się też znani i lubiani Polacy. Gwiazdy podejmują ekologiczne wyzwania, aby zachęcić jak największą rzeszę fanów do dołączenia do akcji. W tym roku będziemy mogli przekonać się między innymi, czy lodowate wody Bałtyku ochłodzą temperament Tymona Tymańskiego? To i pozostałe, równie ekscytujące wyzwania możecie znaleźć na stronie akcji.
Prof. Jerzy Buzek odebrał – podczas specjalnej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego – tytuł Honorowego Obywatela Opolszczyzny. O przyznaniu wyróżnienia jednogłośnie zdecydowali wszyscy radni wojewódzcy. W uroczystej sesji sejmiku uczestniczyli wojewoda opolski Ryszard Wilczyński, i wicewojewoda Antoni Jastrzembski.
Uroczystość odbyła się w Sali Orła Białego na Ostrówku, sama uchwała o nadaniu tytułu została podjęta jednogłośnie w lutym. Zanim były premier i były szef Parlamentu Europejskiego odebrał honory, miał czas, by porozmawiać z dziennikarzami. „Tytuł honorowego obywatela województwa opolskiego to tylko potwierdzenie tego, co czuję od dawna” - powiedział prof. Buzek.
Jerzy Buzek był szefem rządu w czasie reformy samorządowej, która w pierwotnej wersji zakładała brak Opolszczyzny na mapie województw. Ostatecznie – po masowej akcji mieszkańców przeciwnych likwidacji województwa – Polskę podzielono na 16 województw samorządowych, z woj. opolskim.
Podczas konferencji prasowej pojawił się także temat rozbudowy Elektrowni Opole – inwestycji w ocenie b. premiera kluczowej dla regionu i kraju. „Pojawiły się zastrzeżenia odnośnie do ekologicznych aspektów inwestycji. Przedstawiłem jednak rozwiązanie tego problemu eurodeputowanym i myślę, że rozwiałem ich wątpliwości. Zareagowałem szybko, bo wiem, jak istotna jest to inwestycja” – mówił b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Źródło: www.opole.uw.gov.pl
Strona 1 z 2