Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Do sieci miejskich bibliotek dołączyła piąta multimedialna biblioteka. Została zaprojektowana jako miejsce przyjazne dla rodziców i opiekunów, którzy są zainteresowani edukacją kulturalną dzieci od pierwszych miesięcy życia i pragną aby mogły się one rozwijać poprzez zabawę w beztroskiej atmosferze.
o miejsce na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Główną bohaterką pozostaje książka, ale towarzyszyć jej będą inne dziedziny sztuki. Edukacja odbywać się będzie poprzez zabawę i jak to na współczesne czasy przystało przy użyciu nowoczesnych technik– powiedziała podczas otwarcia placówki Hanna Gronkiewicz – Waltz prezydent m.st. Warszawy.

Multimedialna Biblioteka rozpoczyna działalność od Dni Otwartych (24.10 w godzinach 14.00‒19.00 i 25.10 w godzinach 10.00 ‒15.00), podczas których będzie można obejrzeć bibliotekę, zapoznać się z jej zasobami, a także wziąć udział w zajęciach przygotowanych specjalnie na tę okazję przez bibliotekarzy.

Nowa placówka została specjalnie wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy oraz tablice interaktywne, dzięki którym w bezpieczny i wygodny sposób dzieci będą mogły pogłębiać swoją wiedzę z różnych dziedzin nauki. Oprócz rozwijania zainteresowań dzieci będą mogły wziąć udział w wielu zajęciach, między innymi:


W ostatnich latach na terenie Warszawy oddane zostały do użytku cztery biblioteki multimedialne oferujące audiobooki, e-booki, płyty, filmy. Są to Mediateka START-META w dzielnicy Bielany, dwie placówki w dzielnicy Białołęka (Multicentrum i Nautilus),  Mediateka „Przystanek książka” w dzielnicy Ochota. W propozycji nowej mokotowskiej Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży Nr XXXIznajdują się warsztaty plastyczne, muzyczne, teatralne, a także lekcje biblioteczne dostosowane programem dla dzieci w rożnym wieku, wykorzystujące nowoczesny sprzęt multimedialny. W planach są kursy komputerowe, zajęcia i zabawy z wykorzystaniem klocków K'NEX, lekcje angielskiego dla dzieci i młodzieży.

Sieć bibliotek publicznych w Warszawie liczy 194 placówki biblioteczne, w tym: 18 bibliotek i 176 filii (w tym 50 dla dzieci), 12 oddziałów dla dzieci oraz 70 punktów bibliotecznych (wg. stanu na 30 czerwca br.)  Stan księgozbiorów wynosi ponad 5,3 miliona  woluminów, liczba czytelników wynosi 450 tysięcy osób, liczba wypożyczeń wynosi ponad 6,5 miliona woluminów i ponad 610 tysięcy zbiorów specjalnych. Większość bibliotek posiada wypożyczalnie i odziały zbiorów multimedialnych.

Biblioteki Publiczne w Warszawy należą do wyróżniających się instytucji kultury. Oprócz prowadzenia działalności podstawowej w zakresie zaspokajania potrzeb czytelniczych, podejmują szereg działań związanych z szeroko rozumianą kulturą, edukacją i informacją. Użytkownicy stołecznych bibliotek mają możliwość korzystania z nowoczesnych form dostępu do zbiorów bibliotek publicznych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się e-booki, które są najczęściej wykorzystywane przez czytelników poza siedzibą bibliotek. Biblioteki warszawskie dysponują również zbiorami przeznaczonymi dla specjalnych grup użytkowników: osób niepełnosprawnych, w tym niedowidzących oraz seniorów. Najczęściej poszukiwane są książki drukowane dużą czcionką (oferuje je 13 bibliotek dzielnicowych), książki mówione – audiobooki -  (oferuje 17 bibliotek dzielnicowych). Osoby starsze, chore, niepełnosprawne ruchowo, mogą skorzystać z oferty „książka na telefon z dostawą do domu”. Książki dostarczane są bezpłatnie w dniu zgłoszenia zamówienia przez pracowników biblioteki (usługę oferuje 8 bibliotek). Specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie udostępnia 9 bibliotek.

W załączeniu program dni otwartych towarzyszących otwarciu multimedialnej biblioteki.

źródło: http://www.um.warszawa.pl