Obowiązek dla sześciolatków - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 18 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Irena, Stanisław, Józef
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Obowiązek dla sześciolatków

szesciolatki

- W 2014 r. wszystkie sześciolatki obejmie obowiązek szkolny. Pod tym względem Zielona Góra już może mówić o sukcesie, bo od dwóch lat znaczna ilość dzieci wcześniej rozpoczęła naukę (około tysiąca) – powiedziała Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas.
30 stycznia 2013 r. Minister Edukacji Narodowej gościła w naszym mieście. Wizyta miała charakter roboczy i pokazywała przykłady dobrych praktyk w zakresie obniżania wieku obowiązku szkolnego. Wybór Zielonej Góry był nieprzypadkowy, albowiem tu dzięki kampanii informacyjnej władz miasta oraz bardzo dobrej bazie dydaktycznej w tym roku szkolnym większość sześciolatków rozpoczęła naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej.
Minister spotkała się z pracownikami przedszkoli, szkół podstawowych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, ośrodków doskonalenia nauczycieli i bibliotek pedagogicznych oraz przedstawicielami samorządów województwa lubuskiego, w celu zaprezentowania takich tematów, jak: organizacja edukacji dzieci sześcioletnich w klasie pierwszej szkoły podstawowej, rola edukacji przedszkolnej w przygotowaniu dzieci sześcioletnich do nauki w szkole a także współpraca różnych instytucji w zakresie zapewnienia dzieciom prawidłowego rozwoju. – Obniżenie wieku szkolnego to jeden z obszarów, w którym istotne jest wspólne, kompleksowe, sprawne i przemyślane działanie. Taką postawę uznaję za konieczność – mówiła minister.
Następnie udała się do Miejskiego Przedszkola nr 8 przy ulicy Witebskiej, gdzie obejrzała krótki program w wykonaniu dzieci i spotkała się z dziennikarzami. Potem sześciolatki ubrane w odblaskowe kamizelki zostały zaproszone przez Krystynę Szumilas na spacer do Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Wyszyńskiego. Po drodze z przejęciem opowiadały o licznych wizytach u swoich o rok starszych kolegów. Doskonale orientowały się też, jak dojść do szkoły. Na miejscu dzieci zostały powitane przez uczniów klasy pierwszej, którzy opowiedzieli o czekających na nie w przyszłości licznych atrakcjach. Sześciolatki wzięły również udział w zabawie pod kierunkiem minister, która na koniec spotkania podarowała im książeczki.
Na zakończenie jednodniowej wizyty odbyło się dwugodzinne spotkanie minister z rodzicami. Krystyna Szumilas przedstawiła dane statystyczne na podstawie, których została podjęta decyzja o obniżeniu wieku szkolnego. – Uważnie słuchamy głosu ekspertów, specjalistów w tej dziedzinie – mówiła. Podczas spotkania rodzice zadawali pytania, by rozwiać, ciągle jeszcze pojawiające się wątpliwości. Dopytywali się: czy baza jest odpowiednio przygotowana, czy podstawa programowa będzie należycie realizowana, czy dzieci sobie poradzą, czy będą bezpieczne, itd.
- Dla rodziców sześciolatków zostanie wydana kolejna edycja informatora, w którym będzie można znaleźć informacje na temat przygotowania wszystkich zielonogórskich szkół podstawowych do przyjęcia 6-latków – mówiła zastępca prezydenta Wioleta Haręźlak, która na spotkaniu pełniła rolę wspierającą. Wszak to ona ma największą wiedzę o zielonogórskich przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.
Minister Krystynie Szumilas, podczas tego edukacyjnego dnia towarzyszyli poseł Waldemar Sługocki, Wojewoda Lubuski Marcin Jabłoński, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Maciej Szykuła, Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki, Zastępca Prezydenta Wioleta Haręźlak, Lubuski Kurator Oświaty Bogna Ferensztajn, Wicekurator Radosław Wróblewski, a także pracownicy kuratorium: Jan Butrym, Ewa Rawa, Wiesława Luftman oraz zastępca naczelnika Wydziału Edukacji Lidia Gryko
Ewa Duma
Źródło: zielona-gora.pl
reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone