Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Łódź otrzymała prestiżową nagrodę City Outsourcing Star za największą liczbę nowych inwestycji typu BPO/SSC/R&D/ITO/KPO w roku 2013 - poinformowała prezydent Hanna Zdanowska. Wyprzedziliśmy w tej kategorii wszystkie 9 miast, które mają u siebie tego typu centra.

Łódź jest jednym z 5 największych centrów BPO w kraju według raportu ABSL (Związek Liderów Usług Biznesowych w Polsce) dotyczącym rozwoju sektora BPO w Polsce. Wyprzedzamy Katowice i Poznań, większe ośrodki to Warszawa, Wrocław, Kraków, podobnym jest Trójmiasto.

- W 2013 roku firmy z wymienionych branż, które zdecydowały się zainwestować w Łodzi stworzyły 1,5 tys. miejsc pracy. Tym samym mamy w Łodzi już ponad 10 tys. osób zatrudnionych w tych sektorach usług - podkreśliła prezydent.

Wśród nowych marek, które pojawiły się na rynku łódzkim należy wymienić firmę Samsung, która na początku 2013 r. otworzyła w Łodzi centrum R&D dając zatrudnienie ok. 100 pracownikom, czy firmę Veolia SAP Center of Excellence. Jednak największy przyrost zatrudnienia widoczny jest w firmach już obecnych na rynku łódzkim. Nowe projekty realizowały m. in takie firmy jak: Accenture, Infosys, Nordea BPO Cener, Telmon, Kobica, Jujitsu, BSS, Tate &Lyle, Clariant, CDT, Open RnD, Takeda.

Rok 2014 zapowiada się również ciekawie. - Obecnie Biuro ds. Obsługi Inwestora w UMŁ prowadzi 17 projektów firm z sektora nowoczesnych usług. Cztery znajdują sie na tzw. krótkiej liście, czyli ich rozwój w Łodzi jest bardzo prawdopodobny. Jedna z firm produkcyjnych, która chce w Łodzi uruchomić centrum usług wspólnych już podjęła decyzję o zainwestowaniu w naszym mieście. Teraz trwa rekrutacja. Wspólnie ogłosimy tę inwestycję w marcu - powiedział Marcin Włodarczyk, dyrektor Biura ds. Obsługi Inwestora.

Wiceprezydent Marek Cieślak przypomniał także o przyznanej wcześniej Łodzi prestiżowej nagrodzie ABSL. - Dwa najważniejsze stowarzyszenia uznały że Łódź jest najlepiej przygotowanym miastem, by rozwijały się tutaj firmy z branży centrów usług - mówił, dodając, że obecne w Łodzi firmy prowadzą skomplikowane procesy biznesowe i oferują stabilne miejsca pracy dla osób z wyższym wykształceniem oraz wartościowe szkolenia.

Jak podkreślił, jednym z największych atutów Łodzi jest potencjał akademicki. Programy edukacyjne uczelni państwowych, Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej, realizowane są przy współpracy z biznesem. Jedynie w Łodzi oferowane są studia na kierunku „lingwistyka dla biznesu" (od roku akademickiego 2013/2014). Na uczelniach realizowany jest także unikatowy program „Młodzi w Łodzi - Językwozięci", którego celem jest kształcenie młodzieży w zakresie języków rzadkich, zwłaszcza skandynawskich, najbardziej poszukiwanych wśród pracodawców z branży BPO/IT.

Organizatorem plebiscytu Outsourcing Star jest fundacja Pro Progressio. Projekt ma na celu nagrodzenie najlepszych i najdynamiczniej rozwijających się dostawców usług outsourcingowych oraz ich bezpośredniego otoczenia biznesowego, w tym miast.

źródło: http://uml.lodz.pl