Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przed wrocławskim sądem rozpoczął się dziś proces 23 osób oskarżonych o zakłócenie wykładu prof. Zygmunta Baumana, który  miał miejsce w czerwcu ubiegłego roku na Uniwersytecie Wrocławskim.

Wniosek o ukaranie sprawców wydarzenia, skierowała do sądu policja.  Mężczyźni podczas wykładu wykrzykiwali hasła: "Precz z komuną", "Dutkiewicz, kogo zapraszasz", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". 

W poniedziałek sąd odrzucił prośby winnych o ustalenie im obrońcy z urzędu.
"W ocenie sądu nie zachodzą okoliczności, które by uzasadniały korzystanie przez nich z takiej pomocy prawnej. Żaden z obwinionych, którzy złożyli wnioski nie ma nikogo na utrzymaniu. Są to osoby w sile wieku, część z nich pracuje, mają zatem możliwości ponoszenia kosztów obrońcy, jeżeli chcą z niego skorzystać" - uzasadnił sędzia Paweł Chodkowski. 

Jeden z oskarżonych mężczyzn wnioskował o zmianę składu sędziowskiego. Spotkał się jednak z jego odrzuceniem. Mężczyźni nie przyznali się do winy. Swój sprzeciw uzasadniają protestem przeciwko pojawieniu się na wrocławskiej uczelni "człowieka, który ma na rękach krew polskich patriotów". 
Prof. Bauman wygłosił na Uniwersytecie Wrocławskim wykład na temat obecnej sytuacji lewicy. Wizyta profesora była związana z obchodami 150. Rocznicy powstania niemieckiej socjaldemokracji, która została założona przez wrocławianina Ferdynanda Lassalle.

Po kwadransie zakłóceń wykładu filozofa policja usunęła mężczyzn. Zatrzymano piętnaście osób, a później kolejnych siedem. Po wydarzeniu Bauman zrezygnował z doktoratu honoris causa Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.

Przed rozpoczęciem dzisiejszej rozprawy przed sądem zebrało się kilkunastu sympatyków Narodowego Odrodzenia Polski z transparentem "Bauman+Dutkiewicz=Czerwona Koalicja". 

Narodowcom grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna do 5 tys. zł.

Maria Gondek