Muzyka łączy pokolenia - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 22 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Tomasz, Maurycy
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

                Już od 19 października 2013 r. zapraszamy do Humanitarium na zwiedzanie nowej interaktywnej ekspozycji poświęconej jednemu z pięciu zmysłów człowieka – zmysłowi słuchu. Wystawa „Play the music” to kolejna propozycja przygotowana przez Humanitarium, której celem jest przybliżanie zasad funkcjonowania ludzkiego ciała. Tym razem skupimy się na tajnikach fenomenu słuchu – pokażemy, jak zbudowane jest ucho i jak dzięki jego niezwykłym właściwościom każdy z nas może się zanurzyć w świecie dźwięku i muzyki. Niech gra muzyka!

Muzyka łączy pokolenia!

Wystawa „Play the music” przyjechała do Wrocławia z Wielkiej Brytanii, o której nie bez powodu mówi się, że jest ojczyzną muzyki rozrywkowej. Nowa ekspozycja Humanitarium to nie tylko świetny przewodnik po największych przebojach II połowy XX wieku, ale także doskonała okazja by dowiedzieć się i zrozumieć, w jaki sposób  powstają dźwięki, które tworzą znane nam wszystkim melodie. Dzięki interaktywnemu charakterowi eksponatów, każdy gość będzie mógł samodzielnie wykreować dźwięki, a także sprawdzić się w roli didżeja czy wykonawcy. Co ważne, wystawa „Play the music” przeznaczona jest dla wszystkich grup wiekowych, począwszy od przedszkolaków, dopiero wkraczających w fascynujący świat dźwięków – dla nich przygotowaliśmy gigantyczne interaktywne pianino – po młodzież szkolną oraz gości dorosłych, dla których będzie ona nie tylko świetną okazją do poszerzenia wiedzy na temat natury dźwięku oraz reguł tworzenia muzyki, ale także podróżą w czasie do melodii i piosenek młodości.

Usłyszeć ucho

Na co dzień nie zawsze pamiętamy, jak niezwykłym narządem jest ludzkie ucho. Na nowej wystawie Humanitarium „Play the music” przygotowaliśmy specjalny eksponat – ogromny interaktywny model ucha, pozwalający prześledzić od początku do końca fascynujące zjawisko słuchu, począwszy od fali dźwiękowej, docierającej do małżowiny usznej, aż po impuls elektryczny w mózgu. Wyczerpujący opis, towarzyszący makiecie ucha, znakomicie tłumaczy, jak złożonym procesem jest słyszenie dźwięków i jak wiele czynników ma wpływ na to, czy nasz słuch funkcjonuje prawidłowo.

Wiwisekcja dźwięku

                Studio nagraniowe to miejsce, w którym nie tylko rejestrujemy dźwięki – możemy także do woli z nimi eksperymentować. Nowa wystawa Humanitarium umożliwia skorzystanie z prawdziwego stołu mikserskiego. Dla naszych gości przygotowaliśmy czterośladową konsoletę, pozwalającą poczuć się jak prawdziwy reżyser dźwięku. Ale to nie wszystko. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu eksponatowi każdy odwiedzający będzie mógł zobaczyć i odczuć na własnej skórze, czym tak naprawdę jest częstotliwość dźwięku i w jaki sposób z dwóch nałożonych na siebie dźwięków powstaje trzeci, zupełnie nowy.

Z wizytą w studiu – Abbey Road Tour

Wszystkich gości, którzy odwiedzą nową wystawę Humanitarium, zaprosimy na wirtualną wizytę w najsłynniejszym chyba studiu nagraniowym świata – Abbey Road Studios. To tu nagrywali swoje niezapomniane płyty tak wybitni artyści, jak The Beatles, Pink Floyd, Queen, Sting czy U2. Warto pamiętać, że studia te służyły także takim wykonawcom z nurtu muzyki poważnej, jak Maurizio Pollini, Anne-Sophie Mutter czy Luciano Pavarotti. W trakcie naszej wirtualnej wędrówki zajrzymy w najbardziej niedostępne zakamarki Abbey Road – na własne oczy będziemy mogli zobaczyć, gdzie powstała muzyka, którą od najmłodszych lat poznają kolejne pokolenia słuchaczy na całym świecie.

W świecie nagrań

Dziś już nie potrafimy sobie wyobrazić świata, w którym nie moglibyśmy rejestrować dźwięku. Na nowej wystawie Humanitarium „Play the music” będziemy mogli zobaczyć, jak zmieniały się nośniki, na których dokonywano nagrań. Goście, którzy odwiedzą nasz park rozrywki edukacyjnej, będą mogli spróbować własnych sił i nagrać swój głos na woskowych cylindrach oraz taśmie magnetycznej. Towarzyszące eksponatom specjalne animacje i tablice informacyjne w przystępny sposób tłumaczą, jakie procesy fizyczne wykorzystywane są w celu rejestracji dźwięku przy pomocy mikrofonu, a następnie jego odtwarzania z wykorzystaniem głośników. To fascynująca lekcja fizyki, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Śpiewać (i grać) każdy może

Nowa wystawa w Humanitarium to także okazja, by spróbować swoich sił w tworzeniu muzyki. Każdy gość będzie mógł wcielić się w rolę wokalisty, zagrać stopami na gigantycznym interaktywnym pianinie, a także przez chwilę być didżejem i zmiksować znane nam wszystkim utwory. Odwiedzający będą mogli również sprawdzić swój słuch muzyczny oraz poczucie rytmu. Nie lada atrakcją jest wyjątkowa „niewidzialna” harfa – podobną wykorzystywał na swoich koncertach sam Jean Michael Jarre.

Wystawa – i dużo więcej

Wystawę „Play the music” będzie można zwiedzać w Humanitarium od 19 października 2013 r. do końca lipca   2014 r. Ale to nie wszystko. Dla naszych gości przygotujemy wiele dodatkowych atrakcji w postaci wystaw tematycznych i specjalnych warsztatów. Szczegółowe informacje o wydarzeniach towarzyszących ekspozycji „Play the music” dostępne będą naszej stronie internetowej. Wierzymy, że taka otwarta, dynamiczna formuła umożliwi pełne i wszechstronne zapoznanie się z fascynującym światem dźwięku i muzyki.

Źródło: humanitarium.eu

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone