Jeśli także jesteś członkiem branży IT i doskonale wiesz, jak ważne jest bycie na bieżąco z wszelkimi nowinkami technologicznymi – to wydarzenie organizujemy specjalnie dla Ciebie! 14 czerwiec 2014 r. Wrocław.
W programie:
– Bezpłatne warsztaty – AD/Exchange w Azurze czy oprawa UX aplikacji na iOS
– Prelekcje ekspertów, tematyka to m.in:
+ Ryszard Dałkowski Megatrendy IT a potrzeby kompetencyjne działów informatyki
+ Matt Harasymczuk Agile Software Development with Lean, Scrum, Kanban and XP
+ Artur Janowski Ekspansja kryptowalut na przykładzie bitcoin
+Grzegorz Bartman Struktura i własności systemu zarządzania treścią Drupal
+ Jędrzej Nowak Może to, tamto a może jednak nic - czyli bolączki rozproszenia danych
– Pokaz technologii druku 3D czy kostek DICE+ (produkt wymyślony i wyprodukowany w Polsce przez firmę Game Technologies
– Konkursy z cennymi nagrodami do wygrania
Kariera IT jest też okazją do zapoznania się z wrocławskim rynkiem IT. W wydarzeniu wezmą udział największe firmy, omówimy najnowsze projekty, inwestycje i oferty pracy. Chcesz być na bieżąco i ciekawie spędzić dzień ? Nie może Cię zabraknąć 14/06/2014 r. w Hotelu Mercure we Wrocławiu
Limit miejsc obowiązuje rejestracja online.
Szczegóły organizacyjne, tematy prelekcji, agenda:
http://careercon.pl/karierait/2014/wroclaw
http://www.youtube.com/watch?v=dxlBHV3S-ko KARIERA IT
http://www.youtube.com/watch?v=KlwZ7SVFYo4&feature=youtu.be - KARIERA PROGRAMISTY
Jako przewodniczka w Muzeum Powozów Galowice, oprowadzając wycieczkę przedszkolaków, pokazuję ozdobne sanie z piękną czarną metaloplastyką, i słyszę lekko seplenione pytanie, „Plosę paaanii, a jak to ten metal był wyginaaany?”. Z nieukrywaną satysfakcją, że moje zakusy edukacyjne nie idą na marne, odpowiadam dziecięciu, uśmiechając się ciepło: „Trzeba bardzo rozgrzać stal i gdy jest już tak gorąca, że aż świeci, wtedy pan kowal uderza młotem i nadaje kształty listków, kwiatków i kółeczek”. Nagle zrozumiałam, że nawet najbardziej obrazowa opowieść to jednak za mało. Powstaje pomysł zorganizowania w Galowicach edukacyjnej imprezy przybliżającej tajniki dawnych rzemiosł. Pokażmy ludzkie aktywności z zamierzchłych czasów, związane z produkcją konnych powozów! Każdy z prezentowanych w Muzeum obiektów jest bowiem dziełem grupy rzemieślników, których odchodzące w przeszłość zawody, warto ocalić od zapomnienia. Bo czy pamiętamy kto to był stelmach lub pasamonik, albo kto wykonywał koła? Niektóre z tych aktywności zniknęły zupełnie a ich nazwy przetrwały tylko na kartach podręczników lub w brzmieniu starych polskich nazwisk. Powstaniu każdego powozu - sań, bryczki albo karety, towarzyszyła praca wielu fachowców. Najważniejszy był oczywiście stelmach, czyli powoźnik - odpowiadał on za koncepcję i nadwozie. Kołami zajmował się kołodziej, elementy metalowe wykonywał kowal, a wszystkie detale uprzęży skórzanej były natomiast dziełem rymarza. W zależności od klasy pojazdu, do tej grupy dołączał malarz, rzeźbiarz, tapicer, pasamonik, pozłotnik.
Czemu nie pójść jeszcze o krok dalej – przecież równie ciekawe, a też niestety zapominane są starodawne metody tworzenia biżuterii i strojów, ludowe instrumenty i zabawki, które także wykonywało się ręcznie, ceramika, prace w drewnie, oraz tradycyjne woskowe wytwory pszczelarzy. Muzeum Powozów Galowice, zajmujące się pojazdami zaprzęgowymi z XIX i XX wieku, to doskonałe miejsce do snucia opowieści zarówno o historii tworzenia powozów, jak i klimatyczna przestrzeń, gdzie poprowadzić można warsztaty dla dzieci i dorosłych, nawiązujące do tematyki dawnych podróży, ubiorów, instrumentów, czy gospodarstwa domowego. W tym celu właśnie 15 czerwca od godz. 11 do 18, organizowana będzie rodzinno-edukacyjna impreza „Dzień Dawnego Rzemiosła”. Podczas czerwcowej niedzieli, na terenie Muzeum prezentowane będą wybrane, zanikające zawody rzemieślnicze. Zaproszeni wytwórcy zaprezentują swoje wyroby i tradycyjny warsztat pracy. W trakcie pokazów opowiedzą o swoim zawodzie, materiałach i narzędziach jakich używają oraz historii wykonywanego przez nich rzemiosła. Wydarzenie będzie miało – jak i w latach poprzednich - przaśny charakter tradycyjnego wiejsko-miejskiego jarmarku. Pomiędzy kramami i zwiedzającymi krążyć będą organizatorzy i wolontariusze, przebrani w stroje z epoki, opowiadający historię typowego śląskiego folwarku, jakim są Galowice.
Pomysł na wydarzenie wziął się z potrzeby przedstawienia bogactwa naszej kultury materialnej, prezentowane więc będą stare rzemiosła, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzin związanych z produkcją powozów, takich jak kowalstwo, rymarstwo czy kołodziejstwo. W czasie „Dnia Dawnego Rzemiosła”, uczestnicy nie tylko będą mogli zapoznać się z tajnikami warsztatowymi dawnych rzemieślników, których kunszt odchodzi w niepamięć, ale również wziąć aktywny udział w warsztatach związanych ze wszystkimi prezentowanymi dziedzinami - każdy zwiedzający będzie mógł podglądać rzemieślników przy pracy i posłuchać historii o każdym z zawodów, ale także sam spróbować swoich sił np. na ławeczce rymarza, w zaaranżowanej kuźni kowala albo przy kole garncarskim. Ponadto, w programie imprezy znajdują się prezentacje i warsztaty kostiumologów i muzyków grających na autentycznych dawnych instrumentach. Piknik pozwoli na poznanie pracy dawnych rzemieślników, ale ponadto zaprosiliśmy projektantkę strojów, inspirowanych minionymi epokami – panią Agnieszkę Kowalską, która tworzy suknie teatralne, sceniczne i na potrzeby sesji fotograficznych, a dla naszych gości prowadzi w niedzielę praktyczne warsztaty z szycia i z tzw. haftu czółenkowego. Dzieci nauczą się na nich ręcznego tworzenia zabawek, a dorosłe panie będą mogły poznać tajniki odzieży i dodatków w starym stylu. Z kolei, pani Katarzyna Zedel, gość specjalny z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych z Szydłowca, w formie krótkiego koncertu i opowieści, zaprezentuje polskie instrumenty ludowe oraz – specjalnie z myślą o dzieciach - tzw. narzędzia muzyczne: gwizdki gliniane i drewniane brzmiące zabawki. A pszczelarz, pan Andrzej Gryglak, opowie o pracy z pszczołami i o wytwarzaniu woskowych świec. Wokół Galowic tego dnia będzie kursował zabytkowy konny pojazd, którym darmowa przejażdżka na pewno przeniesie pasażerów, choćby tylko na krótką chwilę, ale jednak w dawne, spokojniejsze i eleganckie czasy. Dodatkowym elementem edukacyjnym jest możliwość zwiedzenia niezwykle bogatej i unikalnej kolekcji powozów z XIX i początku XX wieku.
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, za które bardzo dziękujemy, bo tak duża impreza bez finansowego wsparcia byłaby niemożliwa do zrealizowania. Jeśli choć część atrakcji brzmi zachęcająco, to zapraszamy Państwa serdecznie, bo pogodę już jakiś czas temu zamówiliśmy u przychylnych nam sił wyższych.
Urszula Żebrowska - Kacprzak
Muzeum Powozów Galowice
ul. Leśna 5
55-020 Żórawina
tel.: 71 316 41 16
Ostatniego żywego osobnika tego gatunku widziano w naturze pod koniec lat 90 ubiegłego stulecia. Współczesna nauka nie zna żadnej populacji tego żółwia żyjącej na wolności. Pierwotnie żółw ten występował w południowych Chinach, w prowincjach Guangdong i Guangxi i być może w północnym Wietnamie. Obecnie jedyną szansą na ocalenie tego unikalnego żółwia jest hodowla w ogrodach zoologicznych i rezerwatach.
Żółwie z wrocławskiego zoo mają dzisiaj 4,5 - 5,5 cm długości i ważą od 16 do 31 g. Mamy nadzieję, że za kilka lat, gdy dorosną, staną się rodzicami kolejnego pokolenia tych niezwykle rzadkich zwierząt.
Żółwie czerwonoszyje stawowe, zwane także żółwiami rzecznymi z Kwantung, to średniej wielkości zwierzęta o silnie zaznaczonym dymorfizmie płciowym. Samiec osiąga długość ok. 18 cm, samica do 25 cm.
http://www.zoo.wroclaw.pl
Strona 1 z 3