Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zdrada jest najgorszym koszmarem, konsekwencją podejmowanych pochopnie decyzji, skutkiem rozwiązłości. Jest ucieczką od rutyny, pozwala odkryć na nowo swoje pragnienia, a także zyskać pewność siebie. Niezależnie jak na nią patrzymy, Paulo Coelho zauważa, że w zależności od płci, płaci się za nią nieco inną cenę. Postrzeganie osoby, która się tego dopuściła również jest inne. Trzeba przyznać, że o notorycznym podrywaczu mówi się ze śmiechem, często i podziwem. Kobieta pożądająca innego mężczyzny ściąga na siebie pogardę i komentarze o rozpadzie rodziny. Oczywiście nie zawsze kobietę traktuje się jako tą, która popełniła większy grzech. Lecz bohaterka Zdrady tak właśnie myśli o sobie.

Nie skłania to ją jednak do wycofania się ze skomplikowanej sytuacji, w której się znalazła. Wręcz przeciwnie – korzysta z okazji do walki: z przeciwnościami losu, żoną kochanka. Rzuca się w wir wydarzeń jedynie, a raczej aż po to, żeby poczuć, że żyje. Czego można się domyślić – wcale nie ma powodów do zmartwień i rezygnacji z dotychczasowego życia. Rodzina, bogaty mąż, dobra praca, to wszystko ma na co dzień.

W trakcie romansu bohaterka przechodzi zmianę. Zyskuje pewność siebie, po raz pierwszy od dawna stawia sobie jakieś cele i do nich dąży. I chociaż jest świadoma prawdopodobnych konsekwencji, przyznaje się mężowi. Nie do końca, bo w trakcie rozmowy on kilkakrotnie jej przerywa, jakby nie chcąc usłyszeć wypowiadanych na głos słów, czyniąc je bardziej bolesnymi i realnymi. Za to mówi o zrozumieniu i przebaczeniu. Wie, co działo się z jego żoną, rozumie że to z powodu monotonii i zagubienia. Postanawia zacząć z nią wszystko od nowa.

Trudno jednoznacznie ocenić tą powieść. Jednocześnie można dojść do wniosku, że Coelho zaleca romans, jako antidotum na kryzys wieku średniego. Ale wyjście to tak naprawdę oznacza postawienie na siebie, wybranie najbardziej egoistycznej z dróg. Jednocześnie zaś, że tak naprawdę lekarstwem jest spróbowanie zupełnie nowych doznań, rzucenia wszystkiego i pognania za marzeniami i pragnieniami, bo tylko tak można wrócić do czasów, kiedy zmartwienia były rzadkością, a na problemy zawsze miało się jakąś radę. Czyli w zasadzie – do młodości.

Autor wybiera także ciekawą, lecz nie przez wszystkich akceptowaną formę narracji, gdzie dialog prowadzony jest tylko w jedną stronę. Wszelkie postaci wypowiadają swoje kwestie, natomiast bohaterka nie, za to jej odpowiedzi łączone są z myślami i czasem nie wiadomo, jak je rozróżnić. Z ciekawości spojrzałam na opinie internetowe umieszczane na różnych stronach i nie znalazłam ani jednej osoby, która polubiła by główną bohaterkę. Negatywnych opinii na temat całości jest niestety więcej niż pozytywnych. Więc czy polecam? Tak, dla fanów Paulo Coelho. Tak, jeżeli oznacza to wypożyczenie książki z biblioteki, nie kupowanie w księgarni. Nie, jeżeli ktoś spodziewa się stylu dawnego Coelho.

K.W.