Parafia Boguchwała w latach 1461–2011. Wybrane zagadnienia - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 20 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Renata, Filipina, Eustachy
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 „Parafia Boguchwała w latach 1461–2011. Wybrane zagadnienia”, to tytuł kolejnego wydawnictwa poświęconego tej parafii. W książce zawarto historię ponad pięciu wieków boguchwalskiej parafii spisaną przez miejscowych regionalistów, ukazującą dzieje tej wspólnoty.

Parafia Boguchwała (do 1728 r. Piotraszówka), została założona 20 stycznia 1461 r. W XV wieku znalazła się w grupie kilku najstarszych parafii dekanatu rzeszowskiego. W dniu 20 stycznia 2011 roku parafia obchodziła 550 lat. W związku z tym jubileuszem powstały wydawnictwa autorstwa Rafała Białoruckiego i Sławomira Wnęka: „Parafia Boguchwała w latach 1461-2011. Kalendarz dziejów” oraz „Cmentarz parafialny w Boguchwale. Przewodnik historyczny”. Oba spotkały się z życzliwym przyjęciem mieszkańców.

Obecnie do rąk czytelników trafia kolejne wydawnictwo pod tytułem „Parafia Boguchwała w latach 1461–2011. Wybrane zagadnienia”. – Jest to najobszerniejsze opracowanie dotyczące historii naszej parafii, przedstawiające dzieje od początków jej powstania aż do czasów współczesnych. Zawiera wiele cennych, niekiedy prawie stuletnich fotografii oraz dokumentów prezentowanych po raz pierwszy – mówi Rafał Białorucki, współautor książki.

Podczas powstawaniu wydawnictwa, autorzy przeprowadzili kwerendę w archiwach krajowych i za granicą oraz wykorzystali dostępne druki i opracowania. – Parafia Boguchwała nie posiada własnych dokumentów historycznych, które przepadły na skutek zawieruchy dziejowej. Dokumenty parafii są rozproszone i znajdują się w archiwach m.in. w Boguchwale, Lwowie, Krakowie, Przemyślu, Rzeszowie i Warszawie – mówi Sławomir Wnęk, współautor.

W efekcie powstało wydawnictwo, które obrazuje dzieje parafii na przestrzeni 550 lat. Autorzy podzielili książkę na kilka części, aby możliwie wszechstronnie uchwycić najistotniejsze zagadnienia dotyczące wielu aspektów boguchwalskiej parafii: architektury sakralnej, uposażenia parafii, miejscowej społeczności, zagadnień gospodarczych oraz życia religijnego. Nie zabrakło także prezentacji proboszczów, wikariuszy oraz i sióstr zakonnych (felicjanek) pracujących tutaj na przestrzeni wieków.

- Szczególnie cenne są rozdziały: „Duchowieństwo i siostry zakonne” oraz „Powołania z parafii Boguchwała”, ukazujące mało znane do tej pory  biogramy kapłanów i duchowieństwa zakonnego z tego terenu. Ostatni rozdział jest także świadectwem, że parafia boguchwalska, mimo swego szacownego wieku, jest wspólnotą żywą i dynamiczną, a wskaźnikiem tego są powołania do kapłaństwa i życia zakonnego – mówi ks. dr Sławomir Zych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Książka będzie dostępna dla czytelników w czerwcu i lipcu 2014 roku podczas imprez kulturalno-plenerowych na terenie Boguchwały. Obecnie trwają prace nad kolejnym wydawnictwem pod tytułem „Parafia Boguchwała. Tam gdzie sięga ludzka pamięć”. Będzie ono poświęcone wspomnieniom mieszkańców na temat parafii. Książkę wzbogacą archiwalne fotografie i dokumenty.


reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone