Dobro i zło - wymiary kosmiczne w wykładzie ks. prof. Michała Hellera - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 18 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Irena, Stanisław, Józef
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

18 listopada 2014 r. w Rzeszowie odbył się wykład otwarty ks. prof. Michała Hellera na temat wymiarów dobra i zła. W Filharmonii Podkarpackiej zebrały się tłumy słuchaczy, a szczególnie pozytywnym aspektem tego spotkania było to, że większość widowni to młodzi ludzie, którzy kształtują w sobie obraz rozróżniania czym jest dobro, a czym jest zło. W sumieniach młodych ludzi często jest tak, że wiele aspektów życia społecznego jest niezrozumiałych. Wykład ks. Hellera przybliżył wszystkim filozofię rozumienia i odróżniania czym jest zło fizyczne, zło moralne, dobro, sumienie, a także dlaczego istnieje raczej coś niż nic.

Trudne tematy podjęte w sposób naukowy mogły zadziwiać, bo mówienie o rzeczach, nad którymi każdy z nas się zastanawia, a naukowcy na wszystko chcieliby mieć dowody nie jest łatwe. Wykład pt. "Od Wielkiego Wybuchu do Gułagu. Jak usprawiedliwić historię Wszechświata" pokazał zależności dobra i zła w panującym wszechświecie od jego początku do czasów obecnych.

Czym jest początek, czy na początku nie było nic? Na początku było wielkie pole możliwości, które musiało być zawężone do tego, co miałoby szansę się urzeczywistnić. Powstawanie historii dziejów mogło się dokonać dzięki upływowi czasu, w którym powstało dobro i zło. Dobro jest źródłem istnienia, a istnienie sprawia, że dobro jest i jest to fakt niepodważalny. Dobro jest racjonalne, a zatem zło jest irracjonalne - nie da się go usprawiedliwić. Zło jest irracjonalne, dlatego nie można go wytłumaczyć racjonalnie. Nie powinno go być, ale jest i można powiedzieć, że się dzieli na zło fizyczne (śmierć, cierpienie, ból, rozkład) - wytłumaczalne przez prawa fizyki i zło moralne (czyny, postępowanie, relacje, nienawiść), które powstało od momentu pojawienia się istoty rozumnej, która może selekcjonować zło od dobra i wybierać dla siebie rodzaj postępowania.

Generalnie cały wykład zawierał w sobie wiele pytań i odpowiedzi, nad którymi nie chciałbym się skupiać. Interesowała mnie jedynie zależność dobra i zła. Czym jest dobro, jak postrzegać dobro w swoim sumieniu. Czy dobro jest zawsze dobrem, a zło złem? Na te pytania rozmawiałem osobiście z ks. prof. Michałem Hellerem - posłuchajmy:

     {audio}Heller_dobro_i_zlo.mp3{/audio}

tekst i fot. RRz

DSC01206.jpgDSC01207.jpgDSC01210.jpgDSC01214.jpgDSC01215.jpgDSC01217.jpgDSC01219.jpgDSC01221.jpgDSC01222.jpgDSC01224.jpgDSC01226.jpgDSC01227.jpgDSC01230.jpgDSC01231.jpgDSC01238.jpgDSC01239.jpg

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone