Dzień Dobrego Słowa - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 22 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Tomasz, Maurycy
Dzień dobrego słowa

Dzień Dobrego Słowa, to autorska propozycja projektu edukacyjnego Iwony Majewskiej - Opiełki propagowana wspólnie z Katarzyną Domańską od 2011 roku. Dzień taki proponują obchodzić trzynastego dnia każdego miesiąca. Autorki zaangażowane są w dbałość o słowo i język, jakim się posługujemy, a także dbałość o nasze samopoczucie i myśli, bo jak mówią taki świat wokół nas, jakie są nasze myśli i słowa. Do obchodów tego dnia przyłączyło się już wiele polskich szkół. 

Celem projektu jest propagowanie zasad kulturalnego zachowania w codziennych sytuacjach, podkreślanie szacunku dla języka polskiego, uświadamianie konieczności dbania o czystość i poprawność języka, rozwijanie sprawności komunikacyjnej uczniów. 

Klasy 0 i Ib przygotowały miłe określenia, które już od rana witały dzieci i dorosłych. I tak np. na drzwiach szkoły można było przeczytać „Moja ulubiona szkoła”, panią Dyrektor witał napis „Przyjazna i życzliwa Pani Dyrektor”, panią sekretarkę „Pomocna i uprzejma Pani sekretarka” – wszyscy pracownicy szkoły mogli znaleźć dobre słowo o sobie. Również każdą klasę powitały napisy np. „Sympatyczna klasa Ia”, „Miła klasa 2b”. Na wielu drzwiach w szkole przysiadły też niebieskie motylki na plastrach kwaśnej cytryny, bo przecież wszystko można posłodzić dobrymi słowami. - tak opisuje jeden z takich dni Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich STO w Szczecinie. (http://www.sto.org.pl/).

Akcja wcale nie jest skierowana do szkół czy tylko do dzieci. My, jako dorośli przecież mamy wiele na sumieniu i nie zastanawiamy się często, co mówimy i w jaki sposób. Zastanówmy się nad tym, jak traktujemy swoje koleżanki i kolegów w pracy, jak odnosimy się do swoich najbliższych. Ten jeden dzień w miesiącu niech będzie dniem dobrego słowa i pozytywnych myśli. Każdy z nas wie ile uśmiechu na twarzy może wywołać dobre słowo, dobra rada lub słowny gest podziękowania. Słowo ma dużą siłę w relacjach miedzy ludźmi. Jeśli jeszcze dodamy do słów czyny to będzie na prawdę wspaniale na świecie i to nie tylko raz w miesiącu. Starajmy się to robić na co dzień. 

RRZ
reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone