Schronisko dla bezdomnych w Rzeszowie

W dniu 30 maja 2015 r. o godz. 9:00 odbyło się pierwsze spotkanie dla mieszkańców schroniska przy ulicy Jana Styki 21. Grupa wolontariuszy, zorganizowała prezentację, której motywem przewodnim był uśmiech. Całość została przemyślana w taki sposób, aby nie skupić się jedynie na suchym wykładzie jednego z prelegentów, ale żeby zaangażować wszystkich uczestników. Celem spotkania było także zapoznanie prowadzących, z mieszkańcami schroniska, ułatwić to miały kawa i ciastko.

Wspólny stół jednoczy, także i tutaj wszyscy siedzieli w okręgu, aby razem dyskutować nad poruszanymi tematami związanymi z dobrym humorem, który został osiągnięty dzięki żartom czytanym przez mieszkańców.

Nie jest łatwe otwarcie się bezdomnych, na grupę wolontariuszy, którzy nie są im znani. Spotkanie miało na celu zainicjować cały cykl prezentacji, które zostaną dla nich przygotowane w przyszłości, zgodnie z ich preferencjami. Spotkania te nie są łatwe dla obydwu stron, niemniej jednak wolontariusze z wielką chęcią i zapałem podejmą się organizacji kolejnych spotkań. Grupa określiła się mianem „GRUPY z UŚMIECHEM” ukazując uczestnikom pozytywne aspekty życia, jak miłość, uśmiech, wzajemny szacunek, wyrażone symbolicznie poprzez zapalone świeczki, ułożone na kształt uśmiechniętej twarzy. Jednakże w pewnym momencie spotkania, zdmuchnięto palące się płomyki, ukazując jednocześnie w ten sposób nie tylko blaski, ale i cienie życia. Spotkanie zakończono prezentacją hasła „W czym możemy Wam pomóc?”, będącego jednocześnie podsumowaniem całości i wstępem do dyskusji związanej z oczekiwaniami mieszkańców schroniska, bo ta grupa powstała dla nich.

Robert F.