Jak zmotywować się do nauki - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 18 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Irena, Stanisław, Józef

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 


Za kilka dni rozpoczyna się kolejny rok szkolny. Dla wielu uczniów po okresie wakacyjnym jest to czas, kiedy od nauki odzwyczaili się i nie bardzo wiedzą, jak się znowu zabrać do nauki. Motywacja to stan gotowości do działania, a co za tym idzie do podjęcia czynności, które będą nam pomocne przy dążeniu do określonego celu. Każde dziecko od początku swojego nauczania, kiedy to jako maluch uczy się mówić, czytać i pisać z biegiem lat nudzi się tymi czynnościami i czasem zainteresowania do nauki przeradzają się zainteresowaniem do rozrywki. Jest to normalne u ludzi, że trzeba mieć również inne zainteresowania niż ciągła nauka. Zatem motywowanie ucznia powinno polegać na ważeniu i selekcjonowaniu czasu w ten sposób, aby godziny spędzone podczas nauki były przeplatane z czasem na relaks. Wymierny wpływ na skuteczną naukę ma właśnie ten rodzaj działania. Spędzony czas np. dwóch godzin przy książkach i zeszytach powinien być przeplatany np. jakimś sportem - czyli wysiłkiem fizycznym. To powoduje rozładowanie napięcia umysłu i regenerację mózgu, który po czasie, w którym organizm uprawiał sport jest znowu gotowy do przyjmowania wiedzy.

Nauka powinna nieść za sobą pewne efekty. Wtedy uczeń czy student będzie widzieć, że to co robi ma sens. Zmotywowany i zaplanowany czas nauki ma ogromne znaczenie. Można sobie postanowić, że będę się uczył dwie godziny, a później pójdę na rower. Intensywny czas nauki, ale krótszy daje lepsze efekty, niż nużące ciągłe siedzenie nad książkami, z którego nic nie wynika. Lepiej jest się nauczyć mniej, ale ta wiedza nam zostanie, niż ślęczenie nad zeszytem i rozmyślanie nad tym, kiedy pobawię się z młodszym bratem, czy pójdę na dwór pobiegać (nie wspomnę o komputerze).

Jest wiele czynników, które pomagają się motywować do nauki. Przede wszystkim wiara, że to co robimy przyniesie nam efekty. Dostrzeganie w życiu pewnych sytuacji, które mówią nam, że bez wiedzy nie osiągniemy pewnych celów. Zawsze musimy patrzeć na tych, którzy coś osiągnęli i na tych, których uwielbiamy np. ludzi sławnych, naukowców, profesorów, nauczycieli i gwiazdy ekranu. Jest wielu ludzi, na których można opierać swoje ideały. Zaparcie się samego siebie często jest najtrudniejsze, ale dążenie do celu, wiara i wytrwałość w swoich postanowieniach czyni cuda. Motywujmy siebie i innych.

RRz

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone