Polish English French German Greek Spanish
Nasz kanał Youtube - Telewizja PomiaTV
Pozytywne myśli:
Ciągła walka o sukces Ciągła, nieustanna walka o sukces w niesprzyjającym otoczeniu jest ...
Roman Rzońca Jak masz, to daj, jak nie masz, to nie zabieraj.
Charles Darwin Człowiek, który marnuje swój czas, nie poznał jeszcze wartości życia.
Aleksander Fredro Łgarzowi nikt nigdy nie wierzy, tylko czasem on sam sobie.
Arystoteles Wierny przyjaciel jest dla młodzieńca przewodnikiem, dla męża pomocą, ...
Bogusław Wojnar Każdy ma takich wrogów, na jakich sobie zasłużył i takich przyjaciół, ...
William James Największe odkrycie moich czasów to prawda, że człowiek może zmienić ...
Własny generator Potrafię naładować baterie człowieka, a później to powtórzyć. Jednak ...
Polityka uważana jest za drugi najstarszy zawód świata. Polityka uważana jest za drugi najstarszy zawód świata. ...
Wytrwałość w działaniach Pa­miętaj­cie, nieważne, ile ra­zy przyj­dzie wam wy­kony­wać daną ...
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Dajcie dzieciakom tyle czasu ile możecie

+ 0
+ 0

Wyloguj się do życia… a robi się to TAKfot. Fundacja Innowacyjnych Rozwiązań Społecznych i Terapeutycznych – FIRST

Za nami pierwsza z cyklu debat dla młodzieży i ich rodziców w ramach kampanii „Wyloguj się do życia… a robi się to TAK!”

Odłożenie telefonu na czas obiadu, zatrzymanie się na kilka minut czy pobycie ze sobą samym. Jeśli się do tego zastosujemy, to łatwiej będzie nam złapać zdrowy balans między surfowaniem w sieci a aktywnościami w rzeczywistości. Do takich wniosków doszli uczestnicy pierwszej debaty o zagrożeniu uzależnieniem od internetu wśród młodych ludzi. Transmisję online spotkania obejrzało prawie 1500 osób.

W poniedziałek (16.03.2015 r.) sala konferencyjna w siedzibie Agory w Warszawie była pełna. Na spotkanie z psychologiem Wojciechem Eichelbergerem, blogerem Maciejem Budzichem, psychoterapeutą Edwardem Orpikiem oraz ambasadorami kampanii Stasiakiem i Ten Typ Mesem przyszło kilkudziesięciu młodych ludzi, rodziców i pedagogów. Włączali się w dyskusję, zadawali pytania prelegentom, których zaprosiła Fundacja Innowacyjnych Rozwiązań Społecznych i Terapeutycznych – FIRST, organizująca kampanię.

- Jestem człowiekiem, psychologiem i mamą dorosłej już kobiety - zaczęła blogerka Dorota Minta. Przyznała, że pomaga samotnym dzieciakom, uzależnionym od Internetu. – One są obrazem dorosłych, z którymi nie dzieje się dobrze. Bo dorośli byli wychowywani w towarzystwie telewizora. A telewizor zastąpił teraz Internet. I niestety dorośli nie chcą się dowiedzieć, co w Internecie się dzieje, po to, by mogli o nim rozmawiać z dziećmi. Jednak nie robiłabym z Internetu czarnego luda, którego należy się bać – dodała.

Psychoterapeuta Edward Orpik odpowiedział, że nikt nie twierdzi, że Internet jest zły. – Ale każde narzędzie może być wykorzystane z korzyścią bądź nie, przez tego kto się nim posługuje. Warto zwrócić uwagę na współczesne zagrożenie, jakim jest nieumiejętne korzystanie z Internetu. Bo on ma cechy, które kuszą młodych ludzi, a jest to anonimowość i duża łatwość w zdobyciu pewności, że się nie jest samotnym korzystając z niego.

- Jak na moje oko, ty wcale nie jesteś uzależniony od Internetu – zażartowała Tatiana – Mindewicz Puacz, szefowa fundacji i moderatorka spotkania zwracając się do Macieja Budzicha. Laureat tegorocznej nagrody Blog Dekady, autor najpopularniejszego bloga o mediach i marketingu (mediafun.pl) przyznał, że Internet jest środowiskiem jego pracy. – Traktuję go jak prąd. Internet mamy wszędzie, niedługo nie będzie żadnego problemu z tym, że się podłączam do sieci. Tak jak teraz nie zastanawiam się skąd mam prąd.

- Mówisz, że sieć jest po prostu naturalna? – dopytywała szefowa fundacji.

- Raczej, że staje się coraz bardziej naturalna. To proces. Kiedy byłem młodszy, wszyscy dostawali podobny przekaz czyli dwa kanały telewizyjne. Bawiliśmy się przy tym samym. Dziś tak nie jest. Wiedza jest rozproszona i atakują nas informacje z każdej strony. Nie mamy kontroli nad tym. I to powoduje, że każdy


z nas ma inny zasób wiedzy. Największym wyzwaniem dla nas jest, jak czerpać te informacje, które są dla nas przydatne w życiu, pomagają w rozwoju, dzięki nim poznajemy nowych ludzi.

Psycholog Wojciech Eichelberger dodał, że trudno sobie wyobrazić życie bez Internetu. – Ale gdy mówimy
o uzależnieniach, czy ilości czasu spędzonego w Internecie i będziemy to traktować, jako miarę uzależnienia, zrobimy błąd. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób spędzamy ten czas. Jeśli używamy Internetu do pracy czy edukacji, jeśli to jest zamierzona działalność, by przysparzać sobie wiedzy i umiejętności. To nie jest uzależnienie. Jeśli realizujemy pasję, którą też prowadzimy w życiu, też nie jest uzależnienie. Ono się pojawia wtedy, kiedy z jakiś powodów nie możemy żyć bez Internetu.

Anna Ślusarczyk z portalu Babyboom.pl chciała się dowiedzieć, co się dzieje w sytuacji, gdy dorośli nie mają czasu i nagle zobaczą, że ich nastoletnie dzieci siedzą w Internecie. - Jak potem wejść w życie młodego człowieka i powiedzieć: „Ja tego nie znam, ale chciałbym być z tobą.” Czy to jest moment, w którym dziecko będzie tego chciało? Moje dzieci oglądają mnie w Internecie od rana do wieczora. Ale one też w tym uczestniczą, bo podrzucają mi różne pomysły, które wykorzystuję w pracy.

Wojciech Eichelberger odpowiedział, że często nie da się już tak zrobić, by wejść w to życie, bez profesjonalnego wsparcia. – Wtedy cała rodzina wymaga leczenia. Bo zawsze jest tak, że z czymkolwiek przychodzi dziecko do terapeuty, to zapraszani są także najbliżsi. Okazuje się, że rodzice bardziej potrzebują terapii niż ich dziecko. Jak popełniło się dużo błędów, to pamiętajmy o zasadzie walizki, co włożysz to wyjmiesz. Ale niestety większość rodziców zapomina już o tym co do tej walizki nawkładało. I potem się dziwią co takiego wyciągają z niej, kiedy dziecko ma już kilkanaście lat. Tu jest zasadniczy problem.

- Czyli warto skorzystać ze specjalisty – dodała Tatiana – Mindewicz Puacz.

- Ważne by pilnować tego, by nasze życie odbywało się też w realu. Szczególnie chodzi o relacje międzyludzkie. W tej sferze Internet może być narzędziem, które wspiera. Ale nie będzie w stanie zastąpić obecności drugiego człowieka – powiedział Edward Orpik.

- Najwięcej pytań mamy od rodziców i wychowawców o to co jest groźniejsze, treści w Internecie czy ilość czasu spędzanego przed komputerem? Jakie są pierwsze sygnały – zapytała moderatorka.

- Każde uzależnienie jest zbudowane na deficycie. Szukamy sposobu żeby go zmniejszyć, zlikwidować.
W przypadku Internetu może być tak, że mamy deficyt w kontaktach z ludźmi. Wtedy będziemy traktować jako medium do komunikowania się z innymi. To jest łatwiejsze, można się wykreować. W realu jest to znacznie trudniejsze, tu trzeba nauczyć się żyć z ludźmi. To może być duża pokusa w regulowaniu sobie kontaktów z ludźmi – mówił Wojciech Eichelberger.

Szefowa fundacji zacytowała kolejne pytanie od rodziców, którzy zastanawiali się czy odcięcie gwałtowne od sieci jest dobrym wyborem? – To jest jedna z pierwszych reakcji jaka przychodzi rodzicom do głowy – dodała.

- Można kogoś odciąć. Ale jeśli sam nie podejmie decyzji, nie będzie miał motywacji uświadomionego nałogu, to ma krótkie nogi – odpowiedział psycholog. – Tu jest potrzebne uświadomienie, że jest się uzależnionym. Abstynencja jest konieczna. Ale jeśli odcinają dziecko od Internetu z niepokoju, że ono jest uzależnione, to za tym musi pójść propozycja innego spędzania czasu w realu. Coś co będzie atrakcyjne, porównywalne do Internetu – dodał.

Dwugodzinną debatę podsumowali prelegenci. - Boimy się nudy i wpadamy wtedy w panikę. Ale jest ona potrzebna do uruchomienia kreatywności – powiedział Wojciech Eichelberger. Młodzi ludzie tę myśl najbardziej zaaprobowali, przybijając między sobą piątki i żółwie.

Edward Orpik: – Ja to sam stosuję czyli warto pobyć samemu ze sobą. Pomyśleć o sobie. Warto też pobyć
z ludźmi – poradził.

Stasiak wymyślił, że trzeba oglądać stare filmy. – Takie z lat 90-tych. Bo na nich widać, jak ludzie jedzą, rozmawiają ze sobą. A nie jak teraz przy obiedzie robią zdjęcie telefonem, żeby jak najszybciej umieścić to
w sieci, że jedzą właśnie obiad. Bardzo ładnie to wymyśliłem i wydaje mi się, że zasłużyłem na brawa – powiedział do publiczność. Oczywiście otrzymał wspaniałą nagrodę.
Spotkanie skończyła Tatiana – Mindewicz Puacz: - Ja lubię się na chwilę zatrzymać. Tak po prostu na ulicy
i rozejrzeć wokół siebie. Trzeba też dać dzieciom jak najwięcej czasu. Doszliśmy do tego, że warto coś robić razem.

„Wyloguj się do życia… a robi się to TAK!”, to kontynuacja rozpoczętej w 2013 roku akcji pt. „Wyloguj się do życia”. Kampania skierowana jest do nastolatków i ich opiekunów. Od początku na rzecz kampanii działają sportowcy światowego formatu jak Robert Lewandowski i Wojciech Szczęsny oraz raperzy Sokół, Ten Typ Mes, Stasiak, Pjus. Dlaczego sportowcy i muzycy? Największą szansę konkurowania z atrakcjami w sieci ma sport i muzyka. Te dwie dziedziny są oceniane przez młodych ludzi, jako wzbudzające najbardziej pozytywne emocje.

Relacja video z debaty będzie dostępna już wkrótce na naszym oficjalnym kanale YouTube oraz na stronie Wylogujsie.org. Kolejne spotkanie już 29 kwietnia 2015 r. w Poznaniu.

inf. pras.

Inspiracje

120914
1302
150715
190814
211015
220914
231014
240116
301014
71014
DSC04201
DSCF1092
inspiracja01
inspiracja0989
inspiracja_informacja
mot210714
mot8714
motywacja130415
oczekiwanie
plomien
pozytywy
raj
rg

POMIA TV

Galerie fotografii

Golfowe Mistrzostwa Podkarpacia w Grze Krótkiej

Golfowe Mistrzostwa ...

W ostatnią niedzielę, tj. 4.10.2015 r., odbyły się Golfowe Mistrzostwa Podkarpacia w Grze ...

Pale Horse Sandomierz

Pale Horse Sandomierz

Galeria z wizyty amerykańskich żołnierzy w Sandomierzu fot. MSuwalski ...

Płyta WueN już w sprzedaży

Opinie

Pozytywy polskiej polityki

"Pozytywną stroną polityki w Polsce jest to, że od czasu uchwalenia nowej Konstytucji nie dochodzi do kryzysów rządowych, następuje bezkolizyjna zmiana rządów, a samorząd ...

Zobacz

O polityce

Czy można jeszcze znaleźć w polityce jakieś pozytywy?

Patrząc na to, co od wielu lat dzieje się na polskiej arenie politycznej chyba trudno w to uwierzyć. Arena to chyba trafnie użyte słowo, gdyż ...

Zobacz

Wyróżnienia dla nas


PolecamyInicjatywy

Pozytywna informacja w mediach

Turystyka

Foto Wycieczka Iran

Foto Wycieczka Iran

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Iranu. Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Wiesława Mazura   {AG}iranwm{/AG} {jcomments on}  

Dziecko

Czym karmię swoje dzieci

Czym karmię swoje dzieci

Bynajmniej nie będzie to cykl kulinarny. Tematyka diety dziecięcej, owszem, jest bardzo ważna, ale tym niech się zajmują specjaliści, dietetycy. W nowej rubryce, którą chcemy zaproponować naszym ...

Zdrowie

Korekcja wzroku możliwa już teraz

Korekcja wzroku możliwa już teraz

Advanced Custom Vue to zabieg wzroku, dzięki któremu miliony osób mogą zrezygnować z okularów i szkieł kontaktowych. Visum Clinic Sp. z o.o. jako jedyna placówka na Podkarpaciu oferuje możliwość ...

Religia

Sakrament namaszczenia chorych, czy tylko dla umierających?

Sakrament namaszczenia chorych, czy tylko dla ...

Wśród ludzi nadal istnieje trydencka wizja sakramentu namaszczenia chorych, który był nazywany wówczas „ostatnim namaszczeniem”. W wyniku takiego rozumienia sakramentu widziano jego zastosowanie ...

Recenzje

Azumanga Daiou

Azumanga Daiou

Zdarzają się w szeroko rozumianej popkulturze zjawiska i tytuły, które z biegiem czasu zyskują sobie statusy mniej bądź bardziej kultowych. Oczywiście kult kultowi bywa nierówny i często gęsto bywa ...

REKLAMA

Literatura

Biblioteka Austriacka

Biblioteka Austriacka

Na Uniwersytecie Rzeszowskim w dużej auli w Instytucie Filologii Germańskiej powstała Biblioteka Austriacka. Wydarzenie miało miejsce 25.02.2015 r. Biblioteki Austriackie to placówki kulturalne ...

Kulinaria

Letnia rozkosz podniebienia

Letnia rozkosz podniebienia

fot. R.F.Ktoś uwielbia słodkości? Zapraszamy do przygotowania szybkiego tortu letniego według prostego przepisu. Składniki:  - po 2 opak. galaretki cytrynowej, wiśniowej, truskawkowej, kiwi - ...

Yt Framwork   

Wszystkie prawa zastrzeżone Pomia.pl © 2011 - 2017 Ogólnopolski Portal Pozytywnych Informacji