Polish English French German Greek Spanish
Nasz kanał Youtube - Telewizja PomiaTV
Pozytywne myśli:
Friedrich Hebbel Nie chcę, żeby mi zabrakło tego błogosławieństwa, które tkwi w ...
Lew Tołstoj Nie jest nieszczęściem, jeśli ludzie będą cię chwalić za twoje ...
Albert Einstein Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem ...
Oscar Wilde Miłość nazywa się ideałem życia. Kwintesencją jej jest zdolność do ...
Epiktet Gdy cię przyjaciel obrazi, zapomnij że jest obrażającym, a pamiętaj, ...
Hawkins Na każdy kłopot, który nosi Ziemia, Albo jest lekarstwo, albo też go ...
Zbigniew Herbert Płynie się zawsze do źródeł pod prąd, z prądem płyną śmiecie.
Nie liczy się to, co masz "Liczy się nie to, co masz, ale co robisz z tym, co masz." - Autor ...
Bernard Baruch Sztuka życia polega mniej na eliminowaniu naszych problemów, a ...
Platon Szczęście pojęte w bardzo skromnym znaczeniu to pogoda umysłu, ...
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Serwis E-biblioteka

+ 0
+ 0

e-bibliotekiscreen http://e-biblioteka.rzeszow.pl/

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do korzystania z serwisu E-biblioteka e-biblioteka.rzeszow.pl

Portal E-biblioteka – to serwis udostępniający e-usługi wprowadzone przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, takie jak: wirtualny doradca, e-czasopisma, wirtualny bookcrossing, multiwyszukiwarka, wirtualne spacery po bibliotece. Utworzony portal internetowy zapewnia dostęp online do nagrań muzycznych zdigitalizowanych w Bibliotece oraz do nagranych i wydanych audiobooków.

Portal jest elementem zakończonego projektu pod nazwą „E-usługi w nowoczesnej bibliotece”, dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013, III. Oś Priorytetowa – Społeczeństwo Informacyjne. Projekt dotyczył wdrożenia sprzętu i oprogramowania oraz nowych usług elektronicznych dla społeczności miasta i regionu, a jego głównym zadaniem było uruchomienie systemu RFID w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie z urządzeniami umożliwiającymi dokonywanie przez użytkowników samodzielnych wypożyczeń i zwrotów egzemplarzy, rozbudowanie Pracowni Digitalizacji Zbiorów oraz modernizacja informatyczna wybranych oddziałów i filii bibliotecznych.

Portal E-biblioteka jest serwisem regionalnym, którego ważnym zadaniem jest promowanie wydarzeń związanych z literaturą i czytelnictwem w bibliotekach oraz w innych instytucjach kultury i edukacji województwa podkarpackiego. Stąd istotną częścią portalu są na bieżąco aktualizowane informuje o zapowiedziach imprez związanych z książką, które planowane są w różnych instytucjach na Podkarpaciu. Osoby odwiedzające stronę internetową będą mogły dowiedzieć się, jakie ciekawe spotkania autorskie, wystawy, konkursy, prelekcje planowane są na Podkarpaciu, a także przeczytać relacje o ważniejszych z nich.

Osoby odwiedzające portal E-biblioteka otrzymują także dostęp do bazy bibliotek na Podkarpaciu (nie tylko publicznych), z możliwością szybkiego sprawdzenia danych teleadresowych poszczególnych placówek. Użytkownicy portalu otrzymali również możliwość subskrybowania newslettera, dostęp do komunikatora, księgi gości, formularzy do kontaktu.

Przygotowano także wersję mobilną serwisu oraz QR-cody z informacją o elementach portalu, a dla osób z dysfunkcjami wzroku udogodnienia w postaci wersji kontrastowej portalu oraz możliwości odsłuchania tekstów artykułów przy pomocy lektora online.

Dla czytelników chcących sprawdzić swoją wiedzę o WiMBP w Rzeszowie przygotowany został quiz z zakresu edukacji bibliotecznej i informacyjnej.

Portal jest bardzo różnorodny i bogaty w treści oraz zasoby cyfrowe. Do szczególnego rodzaju kolekcji cyfrowych należą nagrania muzyczne, audiobooki, e-czasopisma oraz filmy, animacje i wizualizacje 3D. 

Posłuchaj muzyki!

Dzięki prowadzonym w Pracowni Digitalizacji pracom związanym z cyfryzacją nagrań muzycznych, czytelnicy WiMBP w Rzeszowie mają dostęp do bazy liczącej ponad 150 albumów płytowych /wg stanu na 17 marca 2015 r./. Zbiór utworów muzycznych będzie stale powiększany.

W portalu E-biblioteka prezentowane są zdigitalizowane i odpowiednio przygotowane technicznie nagrania muzyczne, które na nośnikach analogowych (płytach i kasetach) przechowywane są w Wypożyczalni Muzycznej Biblioteki.

Zapraszamy do słuchania muzyki rozrywkowej, jazzu, muzyki poważnej i ludowej różnych kompozytorów i wykonawców, dostępnej w bazie danych portalu E-biblioteka: http://e-biblioteka.rzeszow.pl/pl-PL/dokumenty-dzwiekowe/muzyka

Uwaga! Odsłuchiwanie muzyki w postaci pełnych nagrań możliwe jest wyłącznie dla czytelników WiMBP w Rzeszowie, którzy posiadają kartę czytelnika. W tym celu, po wejściu na stronę portalu E-biblioteka należy zalogować się (zakładka „zaloguj się” na górze strony) wykorzystując numer karty bibliotecznej i hasło stosowane do logowania na konto czytelnicze w systemie bibliotecznym WiMBP w Rzeszowie.

Ze względu na konieczność ochrony praw autorskich, dla pozostałych użytkowników Internetu udostępniamy wyłącznie krótkie fragmenty zdigitalizowanych utworów.

Przykładowe poddane cyfryzacji albumy płytowe:

– „Polish Jazz 1946-1956”: post-war dance bands,

– Anna Jantar: „Za każdy uśmiech”,

– Marek Grechuta: „Magia obłoków”,

– W. A. Mozart: „Overtures”.

Każdy album oraz utwór w nim zamieszczony został dokładnie opisany przy pomocy metadanych, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z opcji „filtruj muzykę”. Jest to wyszukiwarka nagrań muzycznych zamieszczonych w portalu E-biblioteka, która umożliwia selekcjonowanie utworów według kilkunastu kryteriów, takich jak: tytuł albumu, tytuł utworu, wykonawca, współwykonawca, autor tekstu, kompozytor, słowa kluczowe, rok wydania.

Wpisując np. autora tekstu: Przybora Jeremi – jako wynik wyszukiwania otrzymamy wszystkie albumy, zawierające utwory z tekstami podanego autora.

Przeglądaj e-czasopisma w Podkarpackiej Witrynie Czasopism!

Portal pełni funkcję archiwum zbiorów cyfrowych prezentującego zeskanowane czasopisma regionalne wydawane na Podkarpaciu.

Kilkudziesięciu wydawców czasopism w regionie zadeklarowało chęć udostępnienia swoich wydawnictw w Podkarpackiej Witrynie Czasopism http://e-biblioteka.rzeszow.pl/pl-PL/e-czasopisma.

Dzięki temu, w serwisie sukcesywnie prezentowane będą zeskanowane czasopisma samorządowe, a także publikacje instytucji kultury, towarzystw i stowarzyszeń lokalnych.

Przeglądanie czasopism możliwe jest za pomocą intuicyjnej przeglądarki z możliwością przechodzenia po poszczególnych stronach zdigitalizowanych zasobów z efektem dźwiękowym w postaci odgłosu przewracanych kartek.

Przykłady czasopism regionalnych, które zostały zeskanowane w Pracowni Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie i zaprezentowane w portalu e-czasopisma: „Przemyskie Zapiski Historyczne”, „Rocznik Lubaczowski”, „Rocznik Rymanowa Zdroju”, „Rocznik Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia”, „Waga i Miecz”, „Gazeta Tuszowska”, „Trzcionka”, „Fraza”, „Nasz Dom Rzeszów”.

Posłuchaj audiobooków!

W ramach projektu WiMBP w Rzeszowie wydała audiobooki autorów regionalnych. Są to: powieści i opowiadania, tomiki wierszy, książki popularnonaukowe oraz literatura dla młodzieży. Należą do nich utwory: Andrzeja Potockiego, Jana Tulika, Kazimierza Ożoga, Krystyny Lenkowskiej, Janusza Pasterskiego i wielu innych autorów.

Utwory te w pełnych wersjach, w interpretacji lektorów: dziennikarzy, aktorów lub samych autorów prezentowane są na stronie internetowej portalu oraz zostały wydane w postaci płyt CD.

Obejrzyj wirtualne spacery, filmy, animacje i wizualizacje 3D!

W ramach zadania powstały wirtualne spacery, które zostały udostępnione użytkownikom Internetu i pozwalają im na zapoznanie się z 23. placówkami bibliotecznymi WiMBP w Rzeszowie. W portalu E-biblioteka zamieszczono także filmy promujące działalność biblioteczną, ze szczególnym uwzględnieniem efektów projektów informatycznych realizowanych przez ostatnie lata.

W portalu zaprezentowano także animacje i wizualizacje 3D wybranych zbiorów specjalnych WiMBP w Rzeszowie, takich jak: „Biblia Brzeska” z 1563 roku, „Mowy sejmowe i pisma ulotne” z 1763 i 1764 roku, „Księga Sztuk i Rzemiosł: codex picturatus” (facsimile; oryginał z 1505 r.) oraz przykłady książek liberackich.

Zapraszamy czytelników do korzystania z portalu E-biblioteka. Serwis będzie dynamicznie rozbudowywany o kolejne e-czasopisma, zdigitalizowane utwory muzyczne, zapowiedzi i relacje z wydarzeń kulturalnych na Podkarpaciu.

Zapraszamy pracowników bibliotek, instytucji kultury i edukacji na Podkarpaciu do współpracy w ramach projektu i przekazywanie informacji o planowanych wydarzeniach kulturalnych, o których warto informować użytkowników Internetu.

Dzięki realizacji projektu „E-usługi w nowoczesnej bibliotece” WiMBP w Rzeszowie wdrożyła i może rozwijać wiele zasobów i usług online dla społeczności regionu i wszystkich użytkowników Internetu. 

Portal E-biblioteka powstał w ramach realizacji projektu „E-usługi w nowoczesnej bibliotece” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach osi Priorytetowej III. – Społeczeństwo Informacyjne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Inspiracje

120914
1302
150715
190814
211015
220914
231014
240116
301014
71014
DSC04201
DSCF1092
inspiracja01
inspiracja0989
inspiracja_informacja
mot210714
mot8714
motywacja130415
oczekiwanie
plomien
pozytywy
raj
rg

POMIA TV

Galerie fotografii

Golfowe Mistrzostwa Podkarpacia w Grze Krótkiej

Golfowe Mistrzostwa ...

W ostatnią niedzielę, tj. 4.10.2015 r., odbyły się Golfowe Mistrzostwa Podkarpacia w Grze ...

Pale Horse Sandomierz

Pale Horse Sandomierz

Galeria z wizyty amerykańskich żołnierzy w Sandomierzu fot. MSuwalski ...

Opinie

Pozytywy polskiej polityki

"Pozytywną stroną polityki w Polsce jest to, że od czasu uchwalenia nowej Konstytucji nie dochodzi do kryzysów rządowych, następuje bezkolizyjna zmiana rządów, a samorząd ...

Zobacz

O polityce

Czy można jeszcze znaleźć w polityce jakieś pozytywy?

Patrząc na to, co od wielu lat dzieje się na polskiej arenie politycznej chyba trudno w to uwierzyć. Arena to chyba trafnie użyte słowo, gdyż ...

Zobacz

Wyróżnienia dla nas


PolecamyInicjatywy

Pozytywna informacja w mediach

Turystyka

Wyjazdy świąteczne i sylwestrowe stają się bardziej popularne

Wyjazdy świąteczne i sylwestrowe stają się ...

Wyjazd na narty albo do ciepłych krajów stają się alternatywą dla spędzania świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku w rodzinnych domach. Nadal można kupić wycieczki na ten okres. Rosnącą ...

Dziecko

Oczekując na Boże Narodzenie

Oczekując na Boże Narodzenie

Czekasz na święta? Na pewno, z całą rodziną, z dziećmi. A jak czekasz? Jak to: jak? A jak można czekać? No właśnie. Czekać można bardzo różnie. Zastanawiasz się czasem nad tym, jak oczekujesz ...

Zdrowie

Polskie naśladowczynie Angeliny Jolie?

Polskie naśladowczynie Angeliny Jolie?

Wykrycie mutacji w genie BRCA1 i BRCA2, było przyczyną usunięcia obu piersi Angeliny Jolie – taką informację do publicznej wiadomości przekazała aktorka wiosną tego roku. Profilaktyczny zabieg miał ...

Religia

Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego

Każdego roku 11 lutego Kościół Katolicki obchodzi Światowy Dzień Chorego. Święto to ustanowił Jan Paweł II 13 maja 1993 roku. Być może dla wielu jest to dzień przemyśleń i zadumy nad ludzkim życiem, ...

Recenzje

Film

Film "Tam gdzie rosną poziomki"

Watykańska lista 45 filmów to lista niezwykle ważnych filmów fabularnych opracowana przez Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu w Watykanie w roku 1995. Filmy na tej liście pogrupowane są w ...

REKLAMA

Literatura

Lista książek zakazanych współczesnego świata?

Lista książek zakazanych współczesnego świata?

Ile ludzi, tyle historii, tyle nowych książek. Już w średniowieczu Kościół postanowił sporządzić listę, na której zamieszczał powieści i dzieła heretyków, zbyt niepokornych ludzi, lekkoduchów. Były ...

Kulinaria

Zupa wątrobiana

Zupa wątrobiana

Weź funt wątroby pokrojonej w listki, obsypanej mąką i w smalcu wypieczonej, sporą cebulę pokrajaną, kilka grzanek i jaj i piecz póki się pięknie nie zarumieni. Potem utłucz wszystko drobno w ...

Yt Framwork   

Wszystkie prawa zastrzeżone Pomia.pl © 2011 - 2017 Ogólnopolski Portal Pozytywnych Informacji