Polish English French German Greek Spanish
Nasz kanał Youtube - Telewizja PomiaTV
Pozytywne myśli:
Diogenes Przyjaciel - jedna dusza w dwóch ciałach.
Amen-Em-Opet Chroń język swój przed złymi słowami.
Pitagoras Tak postępuj z przyjaciółmi, aby się nie stali nieprzyjaciółmi, z ...
Albert Einstein Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem ...
Walt Disney Sposobem na zaczęcie jest skończenie mówienia i podjęcie działania.
Demokryt Więcej warta jest przyjaźń jednego człowieka rozumnego niż wszystkich ...
Oliver Wendell Holmes Musimy żeglować czasem z wiatrem, czasem pod wiatr, ale żeglować, nie ...
Ciągle mu­simy mieć nadzieję W świecie pełnym niena­wiści ciągle mu­simy mieć nadzieję. W świecie ...
Przysłowie arabskie Najgorszym przyjacielem jest ten, który cię poszukuje w szczęściu, a ...
Charles Darwin Człowiek, który marnuje swój czas, nie poznał jeszcze wartości życia.
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Historia linii kolejowej Rzeszów-Jasło

+ 0
+ 0

Na rynku wydawnictw regionalnych pojawiła się książka pt. „Koleją z Jasła do Rzeszowa”. Autorzy zebrali w jednym miejscu historię tej 70-kilometrowej trasy w postaci archiwalnych fotografii oraz opisu poszczególnych stacji i przystanków kolejowych.

Przed kilku laty rozpoczęła się modernizacja trasy kolejowej Jasło-Rzeszów. – Zaczęły znikać jej charakterystyczne elementy świadczące o unikalnym galicyjskim rodowodzie. Jako pasjonaci kolejnictwa na Podkarpaciu postanowiliśmy udokumentować jej ciekawą historię w postaci wydawnictwa – mówi Tomasz Machowski, współautor.

Prace nad książką trwały ponad 3 lata. Autorzy korzystali z materiałów archiwalnych: dawnej prasy, w tym z okresu galicyjskiego oraz zbiorów archiwów Krakowa, Lwowa i Warszawy. Cenne okazały się także materiały dostarczone przez emerytowanych kolejarzy oraz lokalnych regionalistów i pasjonatów kolejnictwa. Niektóre archiwalia pozyskano na aukcjach internetowych.

– Siłą książki są dawne zdjęcia, które w większości pochodzą ze zbiorów prywatnych. Odwiedziliśmy wiele osób związanych zawodowo z linią oraz tych, którzy mieli kolejarzy w swoich rodzinach. Pamiątką po nich są właśnie zdjęcia. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy jak cenne materiały posiadają – mówi Grzegorz Nycz, współautor.

Linia kolejowa Jasło-Rzeszów nie była jak dotąd opisywana w całości. Pojawiały się jedynie wzmianki lub opracowania dotyczące wybranych jej fragmentów np. bunkrów kolejowych w Strzyżowie i Stępinie. Autorzy zebrali w jednym wydawnictwie całą historię, od symbolicznego wbicia pierwszej łopaty aż do zakończenia niedawnej modernizacji. Kilka słów poświęcono także niezrealizowanym projektom linii kolejowych z Jasła do Dębicy czy też ze Strzyżowa do Sanoka. 

W trakcie prac, autorom udało się odnaleźć niespotykane do tej pory informacje. – Mało kto wie o parowozowni Rzeszów-Staroniwa. Rewelacją była kolejka konna w Czudcu, która biegła wzdłuż rynku. Istniała na początku XX w. Udało się znaleźć jej opis i zdjęcie. Cenne, bo wcześniej szerzej nieznane są także kroniki budowy przystanków w Kalembinie i Wisłoczance oraz opis i zdjęcia wypadku na stacji w Staroniwie latem 1909 r. – mówi Tomasz Machowski.

Autorzy kilka razy wstrzymywali wysłanie książki do druku, gdyż nowe materiały napływały systematycznie. W efekcie gotową już książkę uzupełniali kilkakrotnie o odkryte ciekawostki. Książka jest debiutem wydawniczym duetu Machowski i Nycz. Została wydrukowana przez wydawnictwo Eurosprinter w ramach cyklu „Najciekawsze linie kolejowe Polski”.

Po kilku tygodniach od wydania pojawiły się już pierwsze opinie czytających. – Jesteśmy zaskoczeni pozytywnymi komentarzami. Odbiorcy książki byli zdziwieni, że zebraliśmy tak wiele materiałów. Bardzo dobre recenzje zbiera ciekawa forma wydawnictwa. Czytelnicy chwalą także różnorodność prawie 600 zdjęć archiwalnych i współczesnych – mówi Grzegorz Nycz.

Autorzy pracują obecnie nad opisem linii Przemyśl - Chyrów - Zagórz - Łupków, jednej z większych inwestycji transportowych Austro-Węgier. Zakończenie prac i druk wydawnictwa zaplanowano za 3-4 lata. Książkę „Koleją z Jasła do Rzeszowa”można nabyć, komunikując się mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Rafał Białorucki


Dziecko

Nuda podczas wakacji? Nigdy!

Nuda podczas wakacji? Nigdy!

Nie lada to wyzwanie dla rodziców przetrwać sezon wakacyjny. Najlepiej oczywiście wysłać swoją dziatwę na kolonię, obóz lub do rodziny na wieś. Lecz jeśli żadna z tych opcji nie wchodzi w grę? No, ...

Zdrowie

Jedzenie jabłek może zapobiegać zanikowi mięśni

Jedzenie jabłek może zapobiegać zanikowi mięśni

  Naturalny składnik skórki jabłka przeciwdziała zanikowi mięśni. W poszukiwaniu skutecznej metody zapobiegania zanikowi mięśni, często związanego z chorobą lub wiekiem, ...

Literatura

Biblioteki i wymiany książek zapraszają

Biblioteki i wymiany książek zapraszają

Za co kochamy: biblioteki i wymiany książkiW tych czasach, kiedy wszystko kosztuje naprawdę duże pieniądze, trudno czytać wiele książek. Nie będziemy przecież kupować i składować ich niebanalną ...

Kulinaria

Zupa wątrobiana

Zupa wątrobiana

Weź funt wątroby pokrojonej w listki, obsypanej mąką i w smalcu wypieczonej, sporą cebulę pokrajaną, kilka grzanek i jaj i piecz póki się pięknie nie zarumieni. Potem utłucz wszystko drobno w ...

Yt Framwork   

Wszystkie prawa zastrzeżone Pomia.pl © 2011 - 2017 Ogólnopolski Portal Pozytywnych Informacji