Polish English French German Greek Spanish
Nasz kanał Youtube - Telewizja PomiaTV
Pozytywne myśli:
Brigitte Bardot Dla miłości nie jest ważne, aby ludzie do siebie pasowali, ale by ...
Jonathan Carroll To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Bogusław Wojnar Każdy ma takich wrogów, na jakich sobie zasłużył i takich przyjaciół, ...
Friedrich Hebbel Nie chcę, żeby mi zabrakło tego błogosławieństwa, które tkwi w ...
Oscar Wilde Miłość nazywa się ideałem życia. Kwintesencją jej jest zdolność do ...
Ks. Jan Twardowski Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia? Dlaczego wpatrujemy się w ...
Hawkins Na każdy kłopot, który nosi Ziemia, Albo jest lekarstwo, albo też go ...
Tajemnica sukcesu Tajemnica sukcesu nie polega na tym, żeby unikać lub pozbywać się ...
Ralph Waldo Emerson Człowiek jest tym o czym cały dzień myśli.
Jim Rohn Nie płacą Ci za godzinę. Płacą za WARTOŚĆ jaką dodajesz do tej ...
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Uratować komuś życie - tak, możemy to zrobić

+ 0
+ 0

Przygotowania do wielkiego finału akcji „Dla Ciebie to pięć minut, dla kogoś to całe życie” osiągają punkt kulminacyjny.  Włączyli się w nią również Ci, którzy już podarowali cząstkę siebie ratując życie chorym na raka krwi. Data 11-12 grudnia zbliża się wielkimi krokami.

Ponad 100 uczelni wyższych z 43 miast Polski łączy siły, aby pomóc chorym na raka krwi. Ogólnopolska akcja rejestracji studentów w roku akademickim 2013/2014 odbędzie się pod hasłem „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie”.

Studenci i Fundacja DKMS zaprosili do wzięcia udziału w wydarzeniu tych, którzy nie tylko podjęli wysiłek rejestracji, ale odpowiedzieli TAK na zadane pytanie: „Zostałeś wytypowany jako zgodny z pacjentem chorym na raka krwi. Czy podtrzymujesz swoją gotowość pomocy wyrażoną podczas rejestracji jako potencjalny dawca komórek macierzystych?”

„Tak” powiedział też Bartek, dzięki któremu Natasza pokonała białaczkę. Student Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego został potencjalnym dawcą szpiku w marcu 2010 roku. Po czternastu miesiącach od rejestracji oddał swoje komórki macierzyste, dzięki którym Natasza może cieszyć się życiem.

„Pomaganie jest czymś naturalnym. Nie czuję się bohaterem, bo według mnie każdy powinien być potencjalnym dawcą szpiku.” – powiedział Bartek.

Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja. Kiedy ktoś dowiaduje się, że może uratować życie pacjentowi choremu na raka i jest gotowy to zrobić, konieczne jest chwilowe przeorganizowanie jego codziennego życia. Często zachodzi potrzeba wzięcia wolnego dnia, aby móc się udać na wizytę do lekarza w celu zrobienia szczegółowych badań, a jeżeli wszystko pójdzie dobrze, by oddać szpik lub komórki macierzyste.

Bez względu na to czy pobiera się komórki z krwi obwodowej czy też szpik z talerza kości biodrowej, każdemu dawcy przysługuje zwolnienie lekarskie, które - zgodnie z kodeksem pracy - gwarantuje 100-procentowe wynagrodzenie. Ale to nie wszystko. Jeżeli badania i pobranie odbywa się w innym miejscu niż miejsce zamieszkania dawcy Fundacja DKMS Polska pokrywa wszelkie dodatkowe koszty, jak np. podróży czy hotelu.

W Polsce co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest pół miliona osób z czego ponad 390 tysięcy w bazie Fundacji DKMS.

Dzięki akcji „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” uda się pomóc kolejnym osobom walczącym z rakiem krwi. Wszystkie informacje na temat projektu oraz miejsc gdzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku znajdują się na www.dkms.pl/student.

O Fundacji:

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 390 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Ponad 800 osób podarowało już cząstkę siebie innym dając im tym samym szansę na nowe życie.

Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.

Rejestracja potencjalnych dawców:

Data: 11-12.12.2013
Godziny: 11:00-18:00

- Uniwersytet Rzeszowski
Miejsce: Centrum Naukowo Dydaktyczne Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego (budynek A0, parter)
Adres: ul. Pigonia 1, Rzeszów

Miejsce: Wydział Prawa i Administracji (I piętro)
Adres: ul. Grunwaldzka 13, Rzeszów

- Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Miejsce: Budynek V (hol na parterze)
Adres: al. Powstańców Warszawy 12, Rzeszów

Miejsce: Budynek P (hol na parterze)
Adres: ul. Poznańska 2, Rzeszów

- Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z Siedzibą w Rzeszowie
Miejsce: Hol główny
Adres: ul. Sucharskiego 2 Rzeszów


Facebook -  https://www.facebook.com/events/636894159666413/?ref=5

Kontakt:

Tomasz Oćwieja
Koordynator ds. Rekrutacji Dawców

Koordynator projektu „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie”
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska
Tel.:  +48 22 882 95 54
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dziecko

Dzieci zachęcane przez pszczołę zwiedzają muzeum

Dzieci zachęcane przez pszczołę zwiedzają muzeum

Symbolem tegorocznych wakacji w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej jest pszczoła, która zachęca dzieci do wspólnego zwiedzania Muzeum Historii Miasta aby poznać tajemniczy świat przeszłości. Obecnie ...

Zdrowie

Jak zaopiekować się osobą chorą na Alzheimera?

Jak zaopiekować się osobą chorą na Alzheimera?

Kiedy bliska osoba starsza zapomina słów, ma trudności z wykonywaniem najprostszych czynności, jest rozdrażniona lub otępiała, nie możemy w nieskończoność zrzucać tego na karb wieku lub „gorszego ...

Literatura

Biblioteka Austriacka

Biblioteka Austriacka

Na Uniwersytecie Rzeszowskim w dużej auli w Instytucie Filologii Germańskiej powstała Biblioteka Austriacka. Wydarzenie miało miejsce 25.02.2015 r. Biblioteki Austriackie to placówki kulturalne ...

Kulinaria

Ku pamięci Hannie Szymanderskiej

Ku pamięci Hannie Szymanderskiej

Biesiady w karczmie „Dolina Pstrąga” W piątkowy wieczór  28.11.2014 r. Karczma Dolina Pstrąga rozpoczyna tydzień poświęcony Hannie Szymanderskiej, słynnej znawczyni kuchni, autorki ponad ...

Yt Framwork   

Wszystkie prawa zastrzeżone Pomia.pl © 2011 - 2017 Ogólnopolski Portal Pozytywnych Informacji