Polish English French German Greek Spanish
Nasz kanał Youtube - Telewizja PomiaTV
Pozytywne myśli:
Ida Scott Taylor Nie pat­rz wiel­ce w przeszłość, która prze­minęła i nie zaw­ra­caj ...
Phil Bosmans Mamy młode serce, tak długo jak długo umiemy kochać życie, takim ...
Vincent Van Gogh Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania ...
Potrzeba zwycięstwa wysysa moc "Kiedy łucznik strzela nie dla wygranej, panuje nad ...
Śmiej się często i serdecznie, a osiągniesz sukces Śmiać się często i serdecznie, zdobyć szacunek ludzi inteligentnych i ...
Ludzi wyprowadzają z równowagi nie ... Ludzi wyprowadzają z równowagi nie same fakty, lecz ...
Charles Caleb Colton Najlepszym przyjacielem prawdy jest czas, jej najgorszym wrogiem ...
Menander Nawet cień przyjaciela starczy, aby uczynić człowieka szczęśliwym.
Ciągła walka o sukces Ciągła, nieustanna walka o sukces w niesprzyjającym otoczeniu jest ...
Zbigniew Herbert Płynie się zawsze do źródeł pod prąd, z prądem płyną śmiecie.
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Jakie pamiątki warto przywozić z podróży

+ 1
+ 0
Jakie pamiątki warto przywozić z podróżyhttp://www.centerfly.pl/

Wiadomo, że najbardziej cenną pamiątką przywożoną z podróży są niezwykłe wspomnienia. To chwile spędzone w urokliwych miejscach, ludzie, których się poznało, smaki i zapachy, których się doświadczyło, są najcenniejszymi pamiątkami. Nie warto jednak w związku z tym rezygnować z zakupu pamiątek mających fizyczną formę – tutaj trzeba jednak wiedzieć, co kupować, aby przywieźć coś o szczególnej wartości, co będzie przywodziło na myśl różne momenty, a nie tylko zbierało kurz lub zalegało wciśnięte w ciemny kąt szuflady.
 
Dobra pamiątka, czyli jaka?
Dobra pamiątka powinna opowiadać historię. Powinna nakłaniać do wspomnień. Powinna mieć duszę, czyli odzwierciedlać te miejsca, które się odwiedziło. Niestety, często kupujemy pamiątki bez wcześniejszego zastanowienia się, czy naprawdę te konkretne są najlepszym wyborem. Najlepszym świadectwem są kiczowate pamiątki sprzedawane nad polskim morzem czy w górach – wyprodukowane w Chinach i mające małą wartość. Takich przedmiotów warto wystrzegać się w szczególności. Nie dość, że są kiepsko wykonane, to jeszcze dodatkowo nie wspierają lokalnych rzemieślników.
 
Dlatego wtedy, gdy planuje się zagraniczne podróże, warto także brać pod uwagę fakt, że pamiątka powinna reprezentować w każdym calu miejsce, w którym została zakupiona – powinna oddawać je całkowicie, by oglądanie jej i przywiedzenie na myśl minionych chwil było zawsze przyjemnością. Dlatego pamiątek powinno się poszukiwać przede wszystkim u miejscowych – te wytwarzane na miejscu są najlepszym rozwiązaniem. Dodatkowo także wcale nie trzeba zwykle dużo za nie płacić, a niektóre można otrzymać w zamian za inne przedmioty podczas wymiany handlowej.
 
Gdzie powinno się kupować pamiątki?
Stragany znajdujące się przy popularnych wśród turystów zabytkach czy innych miejscach zasługują na uwagę, jednak nie zawsze znajdzie się tam interesujące pamiątki. To na nich znaleźć można zwykle te niezbyt wartościowe – wprawdzie wyrażające charakter danego miasta czy kraju, ale jednak bez duszy. Dlatego jeżeli na takich straganach nie można wyszukać czegoś interesującego, powinno się zwrócić uwagę na miejscowe targi oraz warsztaty i galerie, a nawet uliczni handlarze – warto być przy tym wybrednym i przejrzeć i porównać różne propozycje. Szczególnie w większych miastach jest w czym przebierać, dlatego zanim podejmie się decyzję, lepiej przejrzeć różne pamiątki i dopasować coś idealnie do swojego gustu.
 
Informacje, na temat tego, gdzie zakupić można pamiątki w konkretnych krajach i miastach, dostępne są na forach internetowych oraz na blogach podróżniczych. Warto wcześniej przejrzeć właśnie takie strony internetowe, żeby znaleźć polecane miejsca, do których w przeciwnym przypadku trudno byłoby trafić. Często rekomendowane są tam również obowiązkowe pamiątki, które warto zakupić dla siebie – te odzwierciedlające najlepiej charakter danego regionu, opowiadające jego historię, wyróżniające się oryginalnym wyglądem, wytwarzane ręcznie przez utalentowanych rzemieślników. 
 
Ile zapłacić za pamiątki?
Piękne pamiątki wcale nie są wyjątkowo drogie. Można zakupić je często naprawdę tanio, znacznie taniej niż te popularne. Naturalnie, im więcej pamiątek chce się zakupić, tym na wyższe wydatki trzeba się przygotować. Jednocześnie też gdy kupuje się ich od razu więcej, wtedy można wytargować niższą cenę. To popularne szczególnie w krajach południowej Europy, krajach północnej Afryki, dlatego warto przygotować się na negocjacje, ponieważ są one wtedy nieraz elementem każdej transakcji handlowej i cenę można zbić nawet o więcej niż połowę. 
 
Na pamiątki nie warto się zwykle za bardzo wykosztowywać, ale jeżeli trafi się na coś nieprzeciętnego, wtedy warto wydać wyższą sumę. Zanim jednak podejmie się decyzję, najlepiej poświęcić chwilę i porównać różne ceny pamiątek u sprzedawców. W ten sposób będzie można wybrać takie, które nie będą kosztowały dużo, a przy tym będą też miały swoją duszę. Na zakup pamiątek lepiej decydować się też pod koniec swojej wycieczki, aby na początku nie wydać od razu wszystkiego na nie. Można też przez ten okres zaoszczędzić, żeby kupić coś droższego, co zobaczyło się u sprzedawcy wcześniej.
 
Zamiast kupowania – wymiana
Zakup pamiątek to tylko jeden sposób na ich pozyskanie. Również można skorzystać z wymiany – znacznie starszego i dalej skutecznego sposobu na wejście w posiadanie różnych przedmiotów. Chociaż czasy wymiany paciorków, kamieni i soli na lokalne wyroby już minęły, to jednak miejscowi nadal zainteresowani są różnymi przedmiotami turystów. 
 
Z taką formą pozyskiwania pamiątek mogą spotkać się w szczególności ci, którzy wybierają się do Afryki i tam planują odwiedzić małe wioski zapomniane przez czas. To tam można wymienić własną biżuterię, dodatki, ubrania, gadżety różnego rodzaju na miejscowe wyroby – często ręcznie robioną biżuterię jak naszyjniki czy bransoletki, drewniane dekoracje, na przykład maski i wiele innych produktów. Nieraz wyprodukowanie niezwykłej zabawki można zamówić i otrzymać taką, która będzie wykonana ręcznie. Oczywiście, nie zawsze wymiana towarowa się udaje. Warto w takim przypadku pomyśleć o zapłacie, chociaż nie zawsze jest to przyjmowana forma zakupu pamiątek. 
 
Pamiątki dla dzieci
W przypadku dzieci wybór różnorodnych pamiątek jest spory, dlatego jeżeli planuje się coś przywieźć, jest w czym przebierać. Warto w szczególności pomyśleć o zakupie miejscowych zabawek dla maluchów. W Birmie przykładowo popularne są piłki plecione z rattanu, z Bali przywieźć można ręcznie robione bębenki, a z Namibii drewniane zabawki. Nie warto decydować się na „chińszczyznę”, lepiej wybrać przedmioty z duszą, które mają swoją wartość. Będzie to nie tylko niezwykła pamiątka, ale również rzecz opowiadająca sobą historię. Co kupować? Zabawki sportowe, samochodziki, lalki różnego rodzaju, instrumenty, które pozwalają na zapoznanie się z lokalnymi tradycjami muzycznymi i jednocześnie są w stanie rozwinąć u dziecka zainteresowanie muzyką. Każdy „utwór” będzie brzmiał na nich o wiele lepiej i przywodził na myśl dawne chwile spędzone na podróżowaniu.
 
Gdzie zakupić można pamiątkowe zabawki dla dzieci? Warto w szczególności poszukiwać ich na lokalnych targach czy też u rzemieślników i w sklepach przeznaczonych dla mieszkańców. Żeby wiedzieć, co zakupić, najlepiej podpatrzyć miejscowe dzieci. Są to nieraz niedostępne w Polsce zabawki – niezwykle pomysłowe i dające długie godziny wspaniałej rozrywki po powrocie do domu.
 
Zakup lokalnych ubrań
Jedną ze specyficznych, ale ciekawych pamiątek są lokalne ubrania. Zamiast kupowania koszulki ze schematycznym nadrukiem warto zdecydować się na miejscowe ubrania, które będą odzwierciedlały stylowi ubioru miejscowych. Czasami trzeba jednak dość długo naszukać się takich ubrań, ponieważ coraz częściej zastępują je właśnie koszulki, które trafiają do coraz mniejszych miejscowości, zastępując pamiątki innego rodzaju.
 
Najlepiej lokalnych ubrań szukać w galeriach podobnych do polskiej Cepelii czy też na stoiskach na targach. Warto poszukiwać chust różnego rodzaju, ubrań wykonanych z popularnych w danym regionie materiałów, na przykład wełny alpaki w Peru, czy też charakterystycznych dla danego kraju – dla Tunezji jest to strój do tańca brzucha. Najlepiej, aby ubranie było praktyczne i można było zakładać je ważne dla siebie okazje. 
 
Praktyczne pamiątki z podróży
Nie każdego satysfakcjonują pamiątki, które jedynie stoją na półce i dobrze wyglądają. Dlatego zamiast nich można zdecydować się na coś bardziej praktycznego, co będzie mogło przydać się na co dzień. 
 
Co kupić? Z Chin przywieźć można dekoracyjne lampiony, którymi można oświetlić wnętrza, z krajów Afrykańskich plecione talerze na owoce czy figurki, które mogą być wykorzystane jako ozdoby na bożonarodzeniową choinkę. W Ameryce Środkowej i Południowej popularne są hamaki – doskonale nadają się do ogrodu, ale także przy małej manipulacji mogą stać się miejscem wypoczynku w domu. Chusty mogą być wykorzystane jako obrusy lub zasłony. Dodatkowo także lokalnie wytwarzane narzędzia, elementy wyposażenia wnętrz, dodatki do kuchni, na przykład sztućce, serwetki, pojemniki na przyprawy, akcesoria kuchenne. Tutaj wybór naprawę jest spory, dlatego można bez problemu znaleźć dla siebie coś interesującego, żeby pamiątka nie tylko przypominała o wyprawie, ale również była użyteczna.
 
Regionalne smakołyki
Żeby na dłużej pamiętać smaki z wypraw, warto pomyśleć o tym, żeby zakupić lokalne wyroby. Miejscowe przyprawy, które nie są dostępne nigdzie indziej, wysokiej jakości oliwy i oleje, lokalne herbaty i kawy, miejscowe słodycze – to sprawdzone pamiątki z bliższych i dalszych wypraw. Będą także doskonałym upominkiem dla bliskich – podczas wspólnego spotkania będzie można zaprezentować wspaniale smaki odległych miejsc i urozmaicić swoje opowieści.
 
Zanim jednak zakupi się pamiątki tego rodzaju, warto sprawdzić regionalne warunki ich przewozu w liniach lotniczych, żeby nie mieć później z nimi problemów. Dotyczy to także przepisów celnych. Naturalnie, nie warto kupować zbyt dużo i lepiej zrezygnować z szybko psujących się produktów, które na miejsce nie będą mogły dolecieć w odpowiedniej formie. Wszystkie płynne i kruche przedmioty powinny być właściwie zabezpieczone na czas transportu. 
 
Weź ze sobą kawałek krajobrazu
Muszelki, piasek, szyszki czy patyczki – te elementy krajobrazu można zabrać ze sobą do domu jako niezwykła pamiątkę. Piasek z Sahary czy kolorowe muszelki znad brzegu to jedne z popularniejszych pamiątek przywożonych z dalekich wypraw do Afryki. Takie malutkie pamiątki również doskonale nadają się do dekoracji domu czy do noszenia ze sobą w portfelu, aby mieć je zawsze przy sobie. To także niezwykłe pamiątki dla dzieci – mogą stworzyć z nich różnorodne obrazki i innego rodzaju dekoracje.
 
Szczególną uwagę warto poświęcić na zbieranie muszelek. To pamiątka na długie lata, ale zanim zapakuje się je ze sobą w podróż powrotną, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach ich zbierania. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy muszelki nie mają żadnych lokatorów – wiele z nich służy jako mieszkanie dla krabów pustelników, a to właśnie one są zwierzętami pod ochroną, dlatego podczas kontroli na lotnisku można narazić się na nieprzyjemne konsekwencje. Muszli nie warto zbierać też zbyt dużo – trzeba pamiętać o tym, że są one naturalnym elementem krajobrazu, w związku z tym ich brak mógłby zaburzyć ekosystem. W związku z tym warto ograniczyć się tylko do tych najpiękniejszych, które chciałoby się wziąć ze sobą do domu. Najlepiej muszle zbierać samemu, a nie kupować na targach czy od miejscowych – często są to musze, których mieszkańcy zostali zabici. Gdy chodzi o rafę koralową, tylko wyrzucone na brzeg martwe koralowce mogą być zabrane. Zabronione i karane jest łamanie i niszczenie rafy koralowej. 
 
Jak zapakować pamiątki?
Gdy kupi się już pamiątki, warto pomyśleć o tym, aby dobrze je zabezpieczyć przed przewiezieniem do kraju. W Ten sposób będzie można ochronić je skutecznie przed zniszczeniami, co ma szczególne znaczenie w przypadku tych delikatniejszych i narażonych na uszkodzenia.
 
Zakupy można zapakować do walizki – gdy są one małe i dysponuje się odpowiednią ilością miejsca w bagażu, to najlepszy wybór. Trzeba pamiętać o odpowiednim zapakowaniu przedmiotów – najlepiej umieścić te bardziej kruche w sztywnych opakowaniach, uzupełnić je miękkimi wypełnieniami, na przykład z ubrań. Do zabezpieczania przedmiotów można wykorzystać również sztywne kartony – zwykle można kupić je na poczcie czy dostać w sklepach. Zamiast kartonów można zastosować kosze i przy okazji przewieźć jakiś na pamiątkę – w wielu krajach kosze są wyjątkowo piękne i ręcznie wyplatane z naturalnych liści. Gdy nadaje się tego rodzaju przedmioty jako osobny bagaż, warto umieścić je w worku jutowym, zawiązać i dokładnie opisać – umieścić na nim swój adres i dodatkowo wykupić opcję „fragile”, dla towaru kruchego. 
 
Gdy ma się kilka walizek, wtedy najlepiej zapakować pamiątki do każdej z nich. Chociaż uszkodzenia i zagubienia bagażu zdarzają się rzadko, to można w ten sposób zmniejszyć niebezpieczeństwo pozostania bez żadnej pamiątki. Zawsze można wrzucić też niewielkie pamiątki do bagażu podręcznego. 
 
Trzecim rozwiązaniem jest wysłanie przesyłki pocztą – to najwygodniejsze, ponieważ nie trzeba pamiątek zabierać ze sobą, ale również warto pamiętać o tym, że to zawsze ryzyko, że paczka zostanie uszkodzona lub też zagubi się ona w trakcie dostarczenia do kraju. Przesyłki kurierskie i innego rodzaju rejestrowane paczki ekspresowe są na ogół dość drogie, dlatego warto zapoznać się z różnego rodzaju ofertami przed podjęciem decyzji. 
 
Warto wspomnieć na koniec, że zakupy w sklepach duty free na lotniskach także można zakupić pamiątki i jednocześnie otrzymać je w profesjonalnym opakowaniu, które nie zniszczy się podczas przewozu. Trzeba jednak pamiętać przy tym, że takie pamiątki wchodzą w skład bagażu podręcznego i nie powinny przekroczyć jego wymaganych wymiarów i wagi. W przeciwnym przypadku bagaż ten będzie nadany jako standardowy, a podróżnik będzie musiał zapłacić za niego dodatkowo.
 
Jak przechowywać pamiątki?
Pamiątki warto eksponować – dlatego półka czy witryna to bardzo dobry wybór. Gdy ma się sporo pamiątek, będzie można wtedy stworzyć własny zbiór tych najpiękniejszych. Jeżeli zakupiło się pamiątki praktyczne, wtedy zamiast chować je w szufladach, najlepiej zacząć ich używać. Gdy przyjmuje się gości, zawsze warto zaprezentować im swoje pamiątki i opowiedzieć ciekawą historię ze swoich podróży.
 
Podsumowując, pamiątki warto kupować, ale tylko te przemyślane. Niezależnie od tego, gdzie planuje się swój wyjazd, warto poszukać na miejscu lokalnych pamiątek, żeby kupić coś interesującego. Jak widać, wybór naprawdę jest ogromny i z każdego zakątka można przywieźć coś nieprzeciętnego i oryginalnego. Nie warto jednak wybierać pamiątek oklepanych – sztampowych, ale zamiast nich zdecydować się na coś odpowiadającego klimatowi miasta czy kraju, żeby zawsze wtedy, gdy tylko popatrzy się na pamiątkę, można było przypomnieć sobie wydarzenia związane ze swoimi podróżami po całym świecie.

źródło: http://www.centerfly.pl/

Sport

Derby Nowego Yorku dla New York Islanders

Derby Nowego Yorku dla New York Islanders

  Sezon NHL dostarcza fanom tej dyscypliny sportu ze spotkania na spotkania coraz to większych emocji. W ostatniej kolejce hokeiści z New York Islanders pokonali w rzutach karanych ...

Technologie

Konferencja podcasterów Polcaster 2015

Konferencja podcasterów Polcaster 2015

Zapraszamy serdecznie na pierwszą polską konferencję podcasterów: "PolCaster 2015", która odbędzie się w dniu  Pierwszy raz w Polsce, w tak szerokim ...

Felietony

Podkarpackich wędzonek będziemy bronić

Podkarpackich wędzonek będziemy bronić

Cykliczne spotkania przedstawicieli podkarpackiej branży wędliniarskiej z wicemarszałkiem Lucjanem Kuźniarem stają się powoli tradycją. Głównym tematem rozmów pozostaje kwestia zagrożeń dla branży ...

Osobowości

Królowa popu mamą na medal !

Królowa popu mamą na medal !

(fot. https://www.facebook.com/shakira?ref=ts&fref=ts) Shakiry raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Wszechstronnie utalentowana, posiadająca niewyczerpane zasoby energii, nadal nie zwalnia ...

Porady

Jaki certyfikat z branży IT wybrać dla siebie

Jaki certyfikat z branży IT wybrać dla siebie

W dzisiejszym czasie jest ogromne zapotrzebowanie na programistów, informatyków. Dzisiaj nawet najmniejsza firma posiada stronę internetową. Wszyscy komunikują się za pomocą internetu i ...

Inspiracje

120914
1302
150715
190814
211015
220914
231014
240116
301014
71014
DSC04201
DSCF1092
inspiracja01
inspiracja0989
inspiracja_informacja
mot210714
mot8714
motywacja130415
oczekiwanie
plomien
pozytywy
raj
rg

POMIA TV

Galerie fotografii

Golfowe Mistrzostwa Podkarpacia w Grze Krótkiej

Golfowe Mistrzostwa ...

W ostatnią niedzielę, tj. 4.10.2015 r., odbyły się Golfowe Mistrzostwa Podkarpacia w Grze ...

Pale Horse Sandomierz

Pale Horse Sandomierz

Galeria z wizyty amerykańskich żołnierzy w Sandomierzu fot. MSuwalski ...

Opinie

Pozytywy polskiej polityki

"Pozytywną stroną polityki w Polsce jest to, że od czasu uchwalenia nowej Konstytucji nie dochodzi do kryzysów rządowych, następuje bezkolizyjna zmiana rządów, a samorząd ...

Zobacz

O polityce

Czy można jeszcze znaleźć w polityce jakieś pozytywy?

Patrząc na to, co od wielu lat dzieje się na polskiej arenie politycznej chyba trudno w to uwierzyć. Arena to chyba trafnie użyte słowo, gdyż ...

Zobacz

Ostatnie komentarze

Wyróżnienia dla nas


PolecamyInicjatywy

Pozytywna informacja w mediach

Turystyka

Światowy Dzień Turystyki

Światowy Dzień Turystyki

Światowy Dzień Turystyki 2009 (Dżammu i Kaszmir, Indie). Światowy Dzień Turystyki– święto turystyki obchodzone corocznie 27 września, ustanowione przez wyspecjalizowaną organizację ONZ (UNWTO), ...

Dziecko

Dzieci zachęcane przez pszczołę zwiedzają muzeum

Dzieci zachęcane przez pszczołę zwiedzają muzeum

Symbolem tegorocznych wakacji w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej jest pszczoła, która zachęca dzieci do wspólnego zwiedzania Muzeum Historii Miasta aby poznać tajemniczy świat przeszłości. Obecnie ...

Zdrowie

Gimnastyka

Gimnastyka

Fot. : http://pl.wikipedia.org/wiki/Gimnastyka Gimnastyka (grec. γυμναστική gymnastike trening sportowy od gymnos nagi) jest dyscypliną sportową, wywodzącą się ze starożytnej Grecji, w ramach której ...

Religia

Niezwykły święty: ojciec Pio z Pietrelciny

Niezwykły święty: ojciec Pio z Pietrelciny

O. Pio (a właściwie Francesco Forgione), kapucyn, stygmatyk i mistyk, obdarzony darem bilokacji, to jeden z najbardziej niezwykłych świętych Kościoła katolickiego. Jego wspomnienie liturgiczne ...

Recenzje

Maciej Orłoś podpowiada, jak występować i zabłysnąć

Maciej Orłoś podpowiada, jak występować i ...

Jak przygotowywać się do publicznego wystąpienia? Jak radzić sobie z tremą? Jak postępować w kontaktach z dziennikarzami? Na te i inne pytania odpowiada Maciej Orłoś w najnowszej publikacji. Książka ...

REKLAMA

Literatura

O tym się mówi w bibliotece

O tym się mówi w bibliotece

21 marca 2015 r. w WiMBP w Rzeszowie odbyła się debata ph. „Kompetencje przyszłości - jak rozwinąć nasze skrzydła?” W dyskusji wzięło udział 20 osób, przedstawicieli instytucji publicznych, ...

Kulinaria

Ku pamięci Hannie Szymanderskiej

Ku pamięci Hannie Szymanderskiej

Biesiady w karczmie „Dolina Pstrąga” W piątkowy wieczór  28.11.2014 r. Karczma Dolina Pstrąga rozpoczyna tydzień poświęcony Hannie Szymanderskiej, słynnej znawczyni kuchni, autorki ponad ...

Yt Framwork   

Wszystkie prawa zastrzeżone Pomia.pl © 2011 - 2017 Ogólnopolski Portal Pozytywnych Informacji