Polish English French German Greek Spanish
Nasz kanał Youtube - Telewizja PomiaTV
Pozytywne myśli:
Zbigniew Herbert Płynie się zawsze do źródeł pod prąd, z prądem płyną śmiecie.
Marion Harper Dobre zarządzanie biznesem to zarządzanie jego przyszłością, a ...
Albert Schweitzer Najpiękniejsza przyjaźń istnieje między ludźmi, którzy wiele od ...
Mark Fisher Ludzie, którzy tracą czas czekając, aż zaistnieją najbardziej ...
Friedrich Schiller Drogim jest mi przyjaciel, ale i nieprzyjaciel pożyteczny; przyjaciel ...
Żyć to... Żyć to przek­ształcać siebie w dzieło sztuki. ...
Henry Ford Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma ...
Seneka Fart to coś, co przytrafia się kiedy przygotowanie spotyka się z ...
Jonathan Carroll To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Śmiej się często i serdecznie, a osiągniesz sukces Śmiać się często i serdecznie, zdobyć szacunek ludzi inteligentnych i ...
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Dr Dariusz Tworzydło - ekspert w dziedzinie PR

+ 24
+ 0

fot. http://www.tworzydlo.pl

Dr Dariusz Tworzydło
jest ekspertem w dziedzinie Public Relations i ekonomii. Jest prezesem Zarządu Exacto Sp. z o.o. oraz Newsline Sp. z o.o. To pomysłodawca oraz menedżer zarządzający Kongresu Public Relations, który odbywa się, co roku w kwietniu w Rzeszowie. Autor wielu raportów badawczych, analiz, materiałów dydaktycznych i opracowań naukowych. Można by powiedzieć o nim, że jest inicjatorem pozytywnych relacji społecznych – takie odniosłem wrażenie podczas rozmowy. Zapraszam do przeczytania wywiadu, który wyjaśni nam, co to jest PR, jak pozyskiwać klientów dla swojej firmy, co jest istotne w poszukiwaniu pracy i czy można zmierzyć wartość człowieka, jego działania i skuteczność.

Proszę powiedzieć, czym jest Public Relations.

Ja definiuję Public Relations, jako budowanie relacji, komunikowanie i profesjonalny dialog. To coś, co w zasadzie każdy z nas robi, nie zdając sobie z tego sprawy. Zwrócę uwagą na jeszcze jedną rzecz, ważną szczególnie teraz, kiedy politycy lub niektórzy dziennikarze podważają prawdziwe znaczenie PR, twierdząc, że to manipulacja, czy umiejętne ukrywanie tego, co należy zataić przed światem. PR to komunikowanie prawdy, szczególnie tej trudnej w taki sposób, żeby ci, którzy mają się o niej dowiedzieć zrozumieli nasze intencje lub też z empatią analizowali przesłanki, które stały za określonymi decyzjami czy działaniami.

Czyli kreowanie wizerunku ma ogromny wpływ w procesie komunikacji?

Kreujemy swój wizerunek codziennie, spotykając się z ludźmi, poznając innych, rozmawiając z nimi. Wizerunek jest niezwykle istotny także podczas poszukiwania pracy. Potencjalny pracodawca patrzy na dokumenty: CV, List Motywacyjny, ale często o zatrudnieniu decyduje rozmowa kwalifikacyjna. Bywa, że ze stu CV, które ma na stole przedstawiciel zarządu wybiera się pięć, sześć i kwalifikuje wybrane osoby do rozmowy kwalifikacyjnej. Wtedy można ocenić, kto mógłby mieć najlepszy kontakt z klientami, jeśli jest to osoba dedykowana do pracy z klientami, czy kto będzie miał najlepsze relacje ze współpracownikami. Wiadomą rzeczą jest, że nie można tego ocenić w stu procentach podczas jednej rozmowy, ale można odebrać pewne sygnały, które wpłyną na decyzję. Budowanie wizerunku jest ważne również w naszym życiu osobistym. Wysyłane przez ludzi sygnały powodują, że jednych się akceptuje innych nie.

Co by Pan doradził młodemu przedsiębiorcy, który rozwija swoją firmę. Czy ważne jest to, aby od początku sam kreował wizerunek firmy czy musi do tego zatrudnić fachowców?

W przypadku małych firm czy jednoosobowych podmiotów gospodarczych nie warto generować kosztów zatrudnienia dodatkowych ludzi, którzy robiliby to, co on sam może zrobić. Jest wielu przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają PR-owców i radzą sobie doskonale w kontaktach międzyludzkich, z kontrahentami, pracownikami, a przy tym świetnie prosperują. PR to sztuka wykorzystania zasad i reguł umiejętnego komunikowania i budowania relacji. Pracownicy cenią takiego pracodawcę, który ma zasady, który ma jasno określone reguły, dla którego dialog jest faktycznym dialogiem, a nie tylko komunikowaniem z góry do dołu, który jest uczciwy – to wszystko jest budowanie wizerunku (oczywiście w skrócie). Nadmienię, że niektórym wystarczy dobrze zrobiona strona internetowa, konto na Facebook-u, czy Twitterze, przez które komunikuje się z innymi – to wszystko wpływa na budowanie relacji.

Poruszył Pan temat mediów społecznościowych, bo korzystamy z nich i wykorzystujemy je również w pracy zawodowej. Jaki wpływ ma ten rodzaj relacji między ludźmi?

Ogromny i to nie tylko w sferze towarzyskiej. Również w biznesie. Znam firmy, gdzie istnieje zakaz korzystania z tego rodzaju komunikatorów, a wszelakie portale społecznościowe są zablokowane. Ja jestem zdania, że warto pozwolić pracownikom korzystać od czasu do czasu z Twitter-a, czy Facebook-a, bo w ten sposób budują oni relacje zewnętrzne. Jeśli ktoś napisze prywatnego posta będąc w pracy przez niektórych pracodawców oceniany jest negatywnie. Należy na to spojrzeć szerzej. Pracownicy są ambasadorami firmy poza jej siedzibą. Dlatego dobrze jeśli mądrze i rozsądnie komunikują za pośrednictwem dostępnych narzędzi.

Jak można pozyskać nowych klientów dla firmy?

Przede wszystkim należy dobrze obsługiwać tych, których mamy, bo to oni mają wpływ na nasz biznes, to oni polecają nas innym. Warto również poszukiwać klientów samodzielnie, np. za pośrednictwem internetu. Trzecią rzeczą jest udział w przetargach, konkursach.

A reklama?

Nie każda firma musi się reklamować. Są podmioty, których reklama ogranicza się do dobrze zbudowanej i pozycjonowanej strony internetowej. Inne robią to często, zaś budżety jakie przeznaczają na reklamę liczone są w dziesiątkach milionów złotych. Przy projektowaniu kampanii reklamowych warto wziąć pod uwagę grupy docelowe pozostające w zasięgu zainteresowania firmy. Jeśli ktoś adresuje swoje produkty do lekarzy to oczywistym jest, że skupi swoje działania reklamowe na mediach, które docierają do tej właśnie grupy.

Co roku organizujecie Kongres Public Relations – są na nim poruszane różne kwestie komunikowania się. Jakie znaczenie ma internet w zarządzaniu, marketingu i komunikowaniu się?

Tak. Każdego roku Kongres Public Relations przyciąga do Rzeszowa około 200 praktyków komunikacji. Jest to miejsce spotkań i wymiany doświadczeń dla wielu osób, które zajmują się PR. Podczas naszych spotkań coraz więcej miejsca poświęcamy na InternetPR. Współcześnie bowiem internet staje się ważnym narzędziem komunikacji. Znaczna część społeczeństwa korzysta z narzędzi internetowych, nawet takie grupy, o których kiedyś twierdzono, że nie będą go używały, np. rolnicy. Więcej szczegółów na temat Kongresu znajduje się na stronie http://www.kongresprofesjonalistow.pl/  

Jaki wpływ mają media w kreowaniu poglądów w społeczeństwie, Ile jest negatywnych informacji, a ile pozytywnych treści?

Przewaga to negatywne informacje – niestety. Szczególnie w Polsce daje się zaobserwować, że ludzie „lubią” i absorbują negatywne informacje, a media zaspokajają ich potrzeby. To po części wynika z mentalności Polaków, interesuje nas to, co niekoniecznie dobre i pozytywne. Dostarczany jest taki kontent, który jest czytany i oglądany, a ponieważ wszystkim zależy na wskaźnikach oglądalności i słuchalności, to się raczej nie zmieni. Dobre informacje nie przebiją się przez gąszcz tych negatywnych dotyczących morderstw, zabójstw, afer, podsłuchów, wojen czy kataklizmów.

A czy można zmierzyć wartość człowieka, jego działanie, skuteczność, wizerunek?

Można. Jego działanie, skuteczność i wizerunek można zmierzyć chociażby wynagrodzeniem, jakie jest w stanie zapłacić mu pracodawca – mówiąc tu o sferze zawodowej. Jest wiele zawodów rozchwytywanych na rynku, np. programistów. Dobry programista nie musi się martwić o zatrudnienie, wystarczy nie tyle dobry wizerunek, co wykształcenie, doświadczenie i umiejętności, które są poszukiwane na rynku. Współcześnie żeby zarabiać więcej, nie wystarczy ukończyć studia. Trzeba wejść w pewną niszę, nawet podejmując decyzje dotyczące wyboru studiów. Jednak pomimo tego nadal wiele osób wybiera kierunki, które później nie dają im pracy.

Patrząc na nasze rzeszowskie podwórko, kto jest Pana zdaniem najbardziej pozytywną postacią o dobrym wizerunku i dobrym w działaniu?

Uważam, że takich ludzi jest wiele, ale mnie osobiście inspirują i zarazem podziwiam zarządzających Fundacją Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Są to ludzie, którzy od zera zbudowali coś, co ma wartość nie z tej ziemi, wartość której nie da się zmierzyć miarą, o której dzisiaj rozmawialiśmy. Stworzyli oni własnymi rękoma coś, co ma wartość nie tylko materialną, ale również duchową – pomagają tym, którzy sami sobie nie mogą pomóc, rodzicom, których dzieci odchodzą na zawsze. Udaje się im pozyskiwać środki i to nie małe jak na fundację. Trzeba mieć ogromną charyzmę, i umiejętność budowania relacji i wizerunku, żeby coś takiego prowadzić tak, jak to oni robią.

Rewelacja. Dziękuję za rozmowę.

Roman Rzońca


Komentarze   

 
+5 #2 Jurex 2014-07-30 18:05
To prawda, że RP to komunikacja prawdy. Każdy z nas się nadaje. Prowadząc firmę trzeba od tego zacząć.
Cytować
 
 
+4 #1 benek 2014-07-30 14:00
Dobrze facet mówi. Każdy z nas ma wkład w relacje między ludźmi, a w pracy to powinno się być przede wszystkim dobrze przygotowanym do rozmowy z szefem. denerwuje mnie fakt okazywania papierów - to co człowiek ma w papierach nie idzie w parze z doświadczeniem. Zmieńmy to...
Cytować
 

Sport

Derby Nowego Yorku dla New York Islanders

Derby Nowego Yorku dla New York Islanders

  Sezon NHL dostarcza fanom tej dyscypliny sportu ze spotkania na spotkania coraz to większych emocji. W ostatniej kolejce hokeiści z New York Islanders pokonali w rzutach karanych ...

Technologie

Konferencja podcasterów Polcaster 2015

Konferencja podcasterów Polcaster 2015

Zapraszamy serdecznie na pierwszą polską konferencję podcasterów: "PolCaster 2015", która odbędzie się w dniu  Pierwszy raz w Polsce, w tak szerokim ...

Felietony

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

27 styczeń to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Data ta, to rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez 100 Lwowską Dywizję Piechoty, a dowodził jej wówczas ...

Osobowości

Profesor Czesław Kłak ekspertem Narodowego Centrum Nauki

Profesor Czesław Kłak ekspertem Narodowego ...

Prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA Rzeszów – Przemyśl został ekspertem Narodowego Centrum Nauki. Podczas prac w specjalnej komisji zajmował się oceną wniosków o finansowanie badań ...

Porady

Jak zrealizować marzenia i zasmakować podniebnej przygody

Jak zrealizować marzenia i zasmakować podniebnej ...

Na to pytanie postarają się odpowieć pasjonaci szybowców, którzy w czwartek 5 marca 2015 r. odwiedzą Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. "Od marzenia po styl życia" - taki tytuł ...

Inspiracje

120914
1302
150715
190814
211015
220914
231014
240116
301014
71014
DSC04201
DSCF1092
inspiracja01
inspiracja0989
inspiracja_informacja
mot210714
mot8714
motywacja130415
oczekiwanie
plomien
pozytywy
raj
rg

POMIA TV

Galerie fotografii

Golfowe Mistrzostwa Podkarpacia w Grze Krótkiej

Golfowe Mistrzostwa ...

W ostatnią niedzielę, tj. 4.10.2015 r., odbyły się Golfowe Mistrzostwa Podkarpacia w Grze ...

Pale Horse Sandomierz

Pale Horse Sandomierz

Galeria z wizyty amerykańskich żołnierzy w Sandomierzu fot. MSuwalski ...

Opinie

Pozytywy polskiej polityki

"Pozytywną stroną polityki w Polsce jest to, że od czasu uchwalenia nowej Konstytucji nie dochodzi do kryzysów rządowych, następuje bezkolizyjna zmiana rządów, a samorząd ...

Zobacz

O polityce

Czy można jeszcze znaleźć w polityce jakieś pozytywy?

Patrząc na to, co od wielu lat dzieje się na polskiej arenie politycznej chyba trudno w to uwierzyć. Arena to chyba trafnie użyte słowo, gdyż ...

Zobacz

Ostatnie komentarze

Wyróżnienia dla nas


PolecamyInicjatywy

Pozytywna informacja w mediach

Turystyka

Wyspa Słodowa - Miejsce relaksu studentów, turystów, matek z dziećmi

Wyspa Słodowa - Miejsce relaksu studentów, ...

Wyspa Słodowa we Wrocławiu należy do staromiejskiego „archipelagu” wysp na Odrze położonych na północ od wrocławskiego Rynku. Obok niej do zbiorów tzw. Wysp Odrzańskich należą wyspy: Bielarska, ...

Dziecko

Dziecko na kolonii

Dziecko na kolonii

Pomimo, że zima jeszcze puka do naszych okien, to chciałabym zwrócić uwagę na wybór przyszłych kolonii na dziecka w czasie lata. Teraz właśnie firmy organizujące takowe imprezy będą przygotowywać ...

Zdrowie

BMI przyszłej mamy

BMI przyszłej mamy

Ciało człowieka przybiera różne kształty. Są osoby wysokie i szczupłe, są też osoby niskie i puszyste. Jedni mają ciało muskularne, a inni sylwetkę atlety. Gdy mówimy o idealnej masie ciała dla ...

Religia

Gorzkie żale przybywajcie...

Gorzkie żale przybywajcie...

Gorzkie żale przybywajcie - Serca nasze przenikajcie. Rozpłyńcie się, me źrenice, - Toczcie smutnych łez krynice…tymi słowami rozpoczyna się nabożeństwo pasyjne, które jest odprawiane we wszystkie ...

Recenzje

Madonna

Madonna

Pewien recenzent związany z środowiskiem gier komputerowych napisał kiedyś, w ramach żartu i przy okazji opisywania którejś tam części gier z serii FIFA, że nie bardzo rozumie popularność piłki ...

REKLAMA

Literatura

Leksykon drewnianej architektury sakralnej województwa podkarpackiego

Leksykon drewnianej architektury sakralnej ...

Na terenie województwa podkarpackiego znajduje się ponad trzysta drewnianych obiektów sakralnych zbudowanych przed 1950 r. Sześć z nich, szczególnie cennych, zostało wpisanych na Listę Światowego ...

Kulinaria

Zupa wątrobiana

Zupa wątrobiana

Weź funt wątroby pokrojonej w listki, obsypanej mąką i w smalcu wypieczonej, sporą cebulę pokrajaną, kilka grzanek i jaj i piecz póki się pięknie nie zarumieni. Potem utłucz wszystko drobno w ...

Yt Framwork   

Wszystkie prawa zastrzeżone Pomia.pl © 2011 - 2017 Ogólnopolski Portal Pozytywnych Informacji