Polish English French German Greek Spanish
Nasz kanał Youtube - Telewizja PomiaTV
Pozytywne myśli:
Roman Rzońca Marzy się o tym, czego się nie ma, jak się to ma, to się tego nie ...
Stendhal Kochać to znaczy znajdować przyjemność w oglądaniu miłej i kochanej ...
Phil Bosmans Mamy młode serce, tak długo jak długo umiemy kochać życie, takim ...
Wojciech Kilar Całą filozofią sztuki, każdej sztuki, jest to, by była skierowana ku ...
Ks. Jan Twardowski Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia? Dlaczego wpatrujemy się w ...
Seneka Fart to coś, co przytrafia się kiedy przygotowanie spotyka się z ...
Nie liczy się to, co masz "Liczy się nie to, co masz, ale co robisz z tym, co masz." - Autor ...
Brigitte Bardot Dla miłości nie jest ważne, aby ludzie do siebie pasowali, ale by ...
Charles Caleb Colton Najlepszym przyjacielem prawdy jest czas, jej najgorszym wrogiem ...
Wytrwałość w działaniach Pa­miętaj­cie, nieważne, ile ra­zy przyj­dzie wam wy­kony­wać daną ...
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Zagadka umysłu zwierząt

+ 1
+ 0

fot. sxc.hu /warimo

Cechy, po których można poznać istnienie umysłu to np.zdolność do używania narzędzi, rozpamiętywania rzeczy z przeszłości, planowania tego, co będzie, szacowania czy liczenia, a więc kompetencje numeryczne. Innymi z cech umysłu są też posługiwanie się językiem, komunikacja społeczna (a więc np. uczenie się zachowań od innych osobników), umiejętność myślenia o tym, co myśli inny osobnik (tzw. teoria umysłu), a także świadomość i samoświadomość.

O tym, że niektóre z tych cech występują nie tylko u człowieka, ale i u innych zwierząt, mówił podczas spotkania Kawiarni Festiwalu Nauki w Warszawie dr Trojan etolog z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, autor wydanej w tym roku książki "Na tropie zwierzęcego umysłu".

Szympansy mogą używać narzędzi, planować, a nawet szybciej niż człowiek rozpoznawać cyfry, a psy domyślają się, co może wiedzieć ich właściciel. Ale tego co zwierzęta myślą, dowiedzieć się nie sposób. Umysły zwierząt nie są jak uproszczone ludzkie umysły. Są zupełnie inne - przypomina etolog dr Maciej Trojan z UW.

Jak zazna dr Trojan przez długi czas uważano, że tylko człowiek używa narzędzi, bo tylko człowiek umie je wytwarzać. Zwierzęta za to posługują się gotowymi znalezionymi przedmiotami. Tak interpretowano np. fakt, że szympansy rozbijają orzechy za pomocą kamieni. Okazało się jednak, że zwierzęta mogą przygotowywać narzędzia. Szympansy chcąc dobrać się do termitów zrywają gałęzie, obrywają z nich liście, a nawet niekiedy miażdżą zębami końcówkę patyka i wkładają go do termitiery. Pozostaje im tylko poczekać, aż termity wejdą na patyk i będzie je można wyciągnąć z gniazda. Co ciekawe, szympansy uczą się od siebie nawzajem wykorzystywania narzędzi. Dochodzi więc wśród nich do przekazywania sobie informacji, choć bez użycia języka.

Szympansy umieją także liczyć wiadomo. Małpę taką udało się nauczyć wciskania na monitorze kolejnych cyfr. Liczby rozrzucone były na monitorze chaotycznie, a małpa miała wciskać je w kolejności rosnącej. Z każdym dniem dodawano kolejną liczbę, a po 10 dniach zwierzę znało już 9 cyfr i ich kolejność. Szympansy wciskały liczby we właściwej kolejności niezwykle szybko i jakby od niechcenia - ze znacznie większą łatwością niż mógł to robić człowiek. Małpy umiały również liczyć kropki wyświetlające się na ekranie i poprawnie wskazywały ich liczbę (nawet, gdy było zero kropek). Zadanie utrudniono - cyfry ustawione chaotycznie pokazywały się jedynie przez 300 ms, a potem były zasłaniane. Człowiek ledwo zdążał w tym czasie omieść je wzrokiem i nie radził sobie ze wskazaniem gdzie leżały kolejne cyfry. Szympansy natomiast wykonywały to zadanie niezwykle sprawnie.Jak wyjaśnił wykładowca, nam w zapamiętywaniu takich cyfr przeszkadza język - chcemy nazywać symbole, co sprawia, że nie potrafimy ich zapamiętywać tak szybko jak szympansy.

 

Inną cechą umysłu jest myślenie o tym, co myśli ktoś inny (to tzw. teoria umysłu). Dziecko nabywa taką umiejętność w wieku trzech - czterech lat. Wtedy zaczyna np. rozumieć, że inna osoba wcale nie musi posiadać dokładnie tych samych informacji, co dziecko. Dr Trojan zaznacza, że elementów teorii umysłu można się doszukiwać u psów. Podał przykład doświadczenia. W pomieszczeniu siedzą na przeciwko siebie pies i jego właściciel. Pomiędzy nimi po obu stronach przejścia leżą dwie piłki. Jedna z piłek leży przed nieprzezroczystą przeszkodą. Widzi ją tylko pies. Druga piłka leży przed przezroczystą przeszkodą, a więc może ją zobaczyć nie tylko pies, ale i jego pan. Kiedy właściciel daje polecenie: "przynieś piłkę!", pies przynosi piłkę sprzed przezroczystej przeszkody, którą przejrzeć może właściciel. Pies musi więc domyślać się, którą piłkę widzi jego pan i że o nią właśnie prosi. Zaskakująco odmiennie wygląda eksperyment, kiedy właściciel obraca swój fotel i siedzi tyłem do psa i do piłek. Pies poproszony o przyniesienie piłki przynosi losowo - czasem piłkę zza szklanej, czasem zza nieprześwitującej przeszkody. Domyśla się, że właścicielowi jest wszystko jedno, o którą piłkę chodzi, bo żadnej z nich nie widzi.

Jednak jak zaznaczał dr Trojan, nie ma sensu porównywać umysłu zwierzęcia do umysłu kilkuletniego dziecka. "Umysł zwierzęcia to umysł innego gatunku" - przypominał prelegent.

Innym z przykładów na niezwykły psi umysł jest to, że zwierzę to można nauczyć pewnych pojęć i rozpoznawania odpowiadających im słów. Pies-rekordzista trenowany przez wiele lat, umiał rozpoznać aż 1038 zabawek po ich nazwach. Kiedy proszono, by przyniósł daną zabawkę, wymienioną po nazwie, przynosił ją. Właściwe przedmioty znajdował nawet, kiedy pokazano mu jej zdjęcie lub podano kategorię. Kiedy mówiono by przyniósł jakieś narzędzie, wybierał zabawkę z odpowiedniej kategorii - wiedział np., że nie ma przynieść piłki.

Jeśli chodzi o to, czy zwierzęta myślą o przeszłości czy przyszłości, trudno to stwierdzić z całkowitą pewnością. Nie da się jeszcze stwierdzić doświadczalnie czy zwierzę unika konkretnego zachowania dlatego, że pamięta, jak dostało kiedyś kamieniem, czy dlatego, że zna regułę: takie sytuacje źle się kończą. Łatwiej stwierdzić, czy zwierzęta mogą planować. Dr Trojan jako przykład opowiedział historię pewnego szympansa. Santino mieszkał w zoo i był jedynym samcem w swoim stadzie. Nie miał z kim rywalizować, więc na rywali upatrzył sobie ludzi. Szympans zbierał kamienie z wybiegu, układał je w stosy i rzucał w zwiedzających. Kiedy obsługa zabierała jego stosiki i sprzątała wybieg, Santino - choć nie szympansy nie lubią wody - zbierał kamienie z dna fosy i chował je w różnych miejscach. Kiedy po zimie wypuszczono wodę z fosy i sprzątnięto jej dno z kamieni, Santino obstukiwał dno zbiornika i szukał nadkruszonych kawałków betonu. Rzucanie w zwiedzających kamieniami dokładnie więc sobie planował.

Jeśli chodzi o świadomość i samoświadomość, dr Trojan przyznał, że jest między nimi "cienka czerwona linia". Ciężko przecież stwierdzić, jak przebiega proces myślenia u psa, kiedy jest zimno: czy pies rozumie, że na zewnątrz jest zimno, czy może jest świadom, że zimno mu w łapy. Jedynym na razie testem na istnienie samoświadomości u zwierzęcia jest test kropki na czole. Zwierzę, któremu np. podczas snu przyklejana jest kropka na czole, powinno, zerkając w lustro, zorientować się, że ma coś na czole. Odbicie w zwierciadle traktuje jako reprezentację siebie. Ten test zdają nieliczne zwierzęta, np. szympansy i sroki. Ale to nie znaczy, że reszta zwierząt nie jest samoświadoma. Nie każde zwierzę jest przecież wzrokowcem. Pies odbiera świat w dużej mierze dzięki zapachom. A lustro nie pachnie tak, jak on.

Dr Trojan przyznał, że nasze narzędzia poznania tego, jak myśli zwierzę są jeszcze niedoskonałe. Nie możemy spytać zwierząt, tak jak człowieka, o czym myśli. Stąd to, co wiemy o zwierzęcym umyśle, opiera się w dużej mierze na obserwacjach zwierzęcego zachowania.

 

A co Wy uważacie na ten temat? Może macie jakieś ciekawe doświadczenia związane z waszymi pupilami?

 

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Sport

Derby Nowego Yorku dla New York Islanders

Derby Nowego Yorku dla New York Islanders

  Sezon NHL dostarcza fanom tej dyscypliny sportu ze spotkania na spotkania coraz to większych emocji. W ostatniej kolejce hokeiści z New York Islanders pokonali w rzutach karanych ...

Technologie

Konferencja podcasterów Polcaster 2015

Konferencja podcasterów Polcaster 2015

Zapraszamy serdecznie na pierwszą polską konferencję podcasterów: "PolCaster 2015", która odbędzie się w dniu  Pierwszy raz w Polsce, w tak szerokim ...

Felietony

Dzień Sprzątania Biurka

Dzień Sprzątania Biurka

Dzień Sprzątania Biurka to święto obchodzone w drugą niedzielę stycznia każdego roku. To dobry początek do nawyku, który zmusza nas do czystości i estetyki miejsca pracy, jeśli chodzi o ludzi, ...

Osobowości

Paul McCartney w Polsce

Paul McCartney w Polsce

22 czerwca na warszawskim Stadionie Narodowym po raz pierwszy w Polsce wystąpił Paul McCartney. To wielkie wydarzenie muzyczne, udało się zorganizować dzięki agencji koncertowej Live Nation. Paul ...

Porady

Jak bezpiecznie kupić samochód?

Jak bezpiecznie kupić samochód?

Zakup pojazdu to dla sporej rzeszy kierowców decyzja podejmowana na kilka lat. Zatem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, co kupujemy i jakie są nasze potrzeby. Jeśli mamy zamiar kupić nowe auto poza ...

Inspiracje

120914
1302
150715
190814
211015
220914
231014
240116
301014
71014
DSC04201
DSCF1092
inspiracja01
inspiracja0989
inspiracja_informacja
mot210714
mot8714
motywacja130415
oczekiwanie
plomien
pozytywy
raj
rg

POMIA TV

Galerie fotografii

Golfowe Mistrzostwa Podkarpacia w Grze Krótkiej

Golfowe Mistrzostwa ...

W ostatnią niedzielę, tj. 4.10.2015 r., odbyły się Golfowe Mistrzostwa Podkarpacia w Grze ...

Pale Horse Sandomierz

Pale Horse Sandomierz

Galeria z wizyty amerykańskich żołnierzy w Sandomierzu fot. MSuwalski ...

Opinie

Pozytywy polskiej polityki

"Pozytywną stroną polityki w Polsce jest to, że od czasu uchwalenia nowej Konstytucji nie dochodzi do kryzysów rządowych, następuje bezkolizyjna zmiana rządów, a samorząd ...

Zobacz

O polityce

Czy można jeszcze znaleźć w polityce jakieś pozytywy?

Patrząc na to, co od wielu lat dzieje się na polskiej arenie politycznej chyba trudno w to uwierzyć. Arena to chyba trafnie użyte słowo, gdyż ...

Zobacz

Ostatnie komentarze

Wyróżnienia dla nas


PolecamyInicjatywy

Pozytywna informacja w mediach

Turystyka

Królewskie miasto - Sandomierz

Królewskie miasto - Sandomierz

Sandomierz jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, malowniczo położonym na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich. Turyści odwiedzający Sandomierz mogą ...

Dziecko

Dzieci zachęcane przez pszczołę zwiedzają muzeum

Dzieci zachęcane przez pszczołę zwiedzają muzeum

Symbolem tegorocznych wakacji w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej jest pszczoła, która zachęca dzieci do wspólnego zwiedzania Muzeum Historii Miasta aby poznać tajemniczy świat przeszłości. Obecnie ...

Zdrowie

Sztuki walki

Sztuki walki

Dbałość o zdrowie poprzez sport jest w dzisiejszych czasach wyjątkowo aktualnym tematem i wiele już o tym napisano. Jednym ze sposobów na utrzymanie ciała w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej ...

Religia

Wspomnienie bł. Marii Stelli i Towarzyszek

Wspomnienie bł. Marii Stelli i Towarzyszek

4 września obchodzimy wspomnienie dowolne bł. Marii Stelli i Towarzyszek, dziewic i męczennic. W nocy z 17 na 18 lipca 1943 r. gestapo aresztowało z zamiarem rozstrzelania 120 osób z Nowogródka. ...

Recenzje

A-channel

A-channel

Yonkoma. Pod tym, dla wielu z was zapewne tajemniczym terminem, kryją się krótkie, typowo japońskie, cztero kadrowe o zabarwieniu komediowym. Jak się zapewne domyślacie, w przypadku tego typu dziełek ...

REKLAMA

Literatura

E-booki?!

E-booki?!

Współczesne czytanie, na czytnikach. Oto przyszłość książek, która nas dziś dopadła..! I wcale nie jest najgorzej. Książki zostają przeniesione na ekran tabletów, komputerów. Są dużo łatwiej ...

Kulinaria

Letnia rozkosz podniebienia

Letnia rozkosz podniebienia

fot. R.F.Ktoś uwielbia słodkości? Zapraszamy do przygotowania szybkiego tortu letniego według prostego przepisu. Składniki:  - po 2 opak. galaretki cytrynowej, wiśniowej, truskawkowej, kiwi - ...

Yt Framwork   

Wszystkie prawa zastrzeżone Pomia.pl © 2011 - 2017 Ogólnopolski Portal Pozytywnych Informacji